Skip to content

Dideli rajono kaimo bendruomenių darbai

MI informacija

Rajono vietos veiklos grupės (VVG), kaimo bendruomenių nariai, savivaldybės atstovai rinkosi į šventinę konferenciją, kurioje apibendrinti praėjusių metų darbai, pasidžiaugta geriausiais projektais, aktyviausiomis bendruomenėmis, apdovanoti sėkmingiausių darbų vykdytojai. Renginyje pristatyta įspūdinga Klotildos Duniauskienės (Gilūtų bendruomenė) kalėdinių puokščių paroda. Sumaniausios bendruomenių šeimininkės savo bičiuliams ir svečiams suruošė šventinį stalą, buvo renkami skaniausi patiekalai.

Visus susirinkusius pasveikino Ignalinos rajono VVG pirmininkas Arūnas Domininkas Grabažis. Jis prisiminė, kaip sunkiai buvo kuriama ši organizacija, kiek reikėjo įdėti pastangų. „Šiandien turim puikų kolektyvą, kuris padeda kaimo žmonėms įgyvendinti savo norus ir idėjas…“, – sakė A. D. Grabažis. Renginyje dalyvavęs meras Bronis Ropė kalbėjo apie bendruomeninės iniciatyvos ir Leader programos naudą, kurios parama pasinaudoję kaimo gyventojai, verslininkai ir savivaldybė galėjo atlikti tiek daug svarbių darbų.

Priminta ir apie naujos strategijos kūrimą. Pasak mero, pirmajame etape pagrindinis dėmesys buvo skiriamas infrastruktūrai, materialinei bazei, antrajame – norėsis matyti daugiau bendruomenių iniciatyvos, kaip tą sukurtą turtą panaudoti, kokia veikla gali būti plėtojama bendruomenių, kultūros ir amatų centruose, bibliotekose.

Pagrindinė Ignalinos vietos veiklos grupės administracijos veikla – Kaimo plėtros strategijos įgyvendinimas, kuris prasidėjo 2009 metais (tam skirta 7,1 mln. Lt.). Kaip sakė projektų vadovė Marija Garejeva, iš viso įvyko 6 kvietimai, gauta 112 paraiškų, 81 projektui skirta parama, dar 19 yra vertinama. Įgyvendinti 27 projektai, vykdytojams išmokėta daugiau nei 2 mln. Lt, šiais metais planuojamas didžiausias lėšų judėjimas, nes iki 2014-ųjų strategijos įgyvendinimo darbai turi būti baigti. Buvo pasidžiaugta, kad visos rajono seniūnijos įsitraukė į Leader veiklą ir kiekvienoje investicijos siekia apie 500 tūkst. Lt. Patys aktyviausi pareiškėjai – Ignalinos rajono savivaldybės administracija (34 projektai), Palūšės kaimo bendruomenė (4 projektai), Mielagėnų kaimo bendruomenė (4 projektai), Ilgių kaimo bendruomenė (2).

2013 m. rajone įgyvendinta 20 VVG administruojamų projektų. Visi jie buvo pristatyti, parodytos nuotraukos, bendruomenių vadovai papasakojo apie atliktus darbus.

Mielagėnuose sutvarkyta viešoji erdvė: prie tvenkinio įrengtas lieptelis, pastatyta scena, suolai, pavėsinė. Kaip sakė bendruomenės pirmininkė Valė Švarcienė, čia dabar rengiamos miestelio šventės, malonu pailsėti, ant tiltelio mėgsta nusifotografuoti jaunavedžiai. Vidiškėse įrengta vaikų žaidimų aikštelė, nusipirkta reikalingos įrangos. Dūkšto gyventojai džiaugiasi treniruoklių sale bei kita sporto įranga, iš projektinių lėšų čia surengta sporto šventė. Ceikinių kaimo kolektyvas „Keiziai“ pasipuošė naujais tautiniais drabužiais, įsigijo reikiamų instrumentų bei surengė tris baigiamąsias projekto pristatymo šventes. Muzika bei dainomis kapela prisistatė ir konferencijos dalyviams.

Palūšės kaime atidarytas amatų centras, surengtas pirmasis kermošius, o vasarą organizuota tikrai puiki ir savo apimtimi tokiam kaimeliui, galima sakyti, grandiozinė šventė „Palūšės regata“. Tikimasi, kad ji vis garsiau skambės ne tik Ignalinos krašte, bet ir visoje Lietuvoje.

Įgyvendinti 9 verslo projektai, 3 iš jų – 2013 m. geriausiu metų verslo projektu paskelbtas Nerijaus Grušniaus projektas „Vandens turizmo plėtra Ignalinos rajone“ (įsigyta 80 baidarių). Rajono savivaldybės administracija įgyvendino 5 projektus (2 iš jų kultūros, 3 – infrastruktūros).

Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vyresn. specialistas ir jauniausias rajono bendruomenės vadovas Rytis Kajėnas pristatė Grikiapelės ir Dūkštelių kaimuose atliktus geležies pašalinimo iš geriamojo vandens bei nuotekų tvarkymo Kozokinėje darbus. Kančiogino kaimo bendruomenė – vienintelė rajone, kuri pateikė ir įgyvendino vandentvarkos projektą. Kaime buvo įrengtas geriamojo vandens gręžinys.

Rajono turizmo informacijos centras, pasinaudojęs Leader parama, išleido knygą „Ignalina – Rytų Aukštaitijos perlas“, mieste, prie pagrindinių įvažiavimų, buvo pastatyti 3 informaciniai stendai, surengtas Ignalinos krašto pristatymas parodoje „Vivatur 2013“. Smilginiškės kaimo bendruomenė „Teatro namai“ sukūrė reklaminį filmuką, gražiai pristatantį Mielagėnų kraštą, jo gamtą, kultūros paveldą. Dar minėtini gražūs renginiai ir šventės Linkmenyse, Mielagėnuose, naujai susikūrę ir šiuolaikine technika apsirūpinę meno mėgėjų kolektyvai „Linkmena“, „Kazitiškiečiai“ bei muzikos grupė „Bekaras“ Didžiasalyje.

Visiems renginio dalyviams balsuojant – už patikusį projektą į kalėdines kojines reikėjo įmesti riešutėlį – išrinkti geriausi 2013 m. bendruomenių projektai. Pirmoji, antroji ir trečioji vieta atiteko Mielagėnų, Ceikinių ir Palūšės bendruomenių projektams.

„Per tuos metus daug išmokom, įgijom vertingos patirties ir sustiprėjom“, – pasakodama apie VVG veiklą sakė Ignalinos kaimo plėtros strategijos įgyvendinimo vadovė Ligita Smagurauskienė. Ji pristatė ir kitus Ignalinos VVG projektus bei komercinę veiklą. Kaip sakė vadovė, stengiamasi ne tik kitus konsultuoti, administruoti, patiems tobulinti įgūdžius, bet ir užsidirbti, kad būtų lėšų įvairiems buitiniams poreikiams. Daug bendraujama ir su kitomis Lietuvos VVG, dalyvaujama bendruose renginiuose, projektuose. Kalbėdama apie 2014–2020 m. perspektyvas L. Smagurauskienė pastebėjo, kad lėšų bus skirta mažiau – visai Lietuvai 381 mln. Lt, keisis ir strategijų vertinimo kriterijai. Pirmenybė skirstant paramą atiteks verslumą skatinantiems, darbo vietas padedantiems kurti ir jaunimą į veiklas įtraukiantiems projektams.

Savo krašto bendruomenių veiklą pristatė renginyje dalyvavę kaimynai – Zarasų ir Švenčionių vietos veiklos grupių vadovai. Apie sėkmingiausius Lietuvos bendruomenių projektus pasakojo Programos Leader ir žemdirbių mokymo metodikos centro atstovas Gytis Viršilas.

Tiek daug gerų emocijų, gražios vilties ir ateities perspektyvų buvo jaučiama šventinėje konferencijoje. Niekas nekalbėjo apie patirtus sunkumus, sunkų darbą, buvusius nusivylimus. Viso to, žinoma, buvo, tačiau šventėje nesinorėjo prisiminti negatyvių dalykų, o gal jie tiesiog neatrodė svarbūs, kai tikslas jau pasiektas. Puikūs pavyzdžiai tikrai patraukia. Žmonės mato savo įdėto darbo prasmę, naudą, tai skatina ir toliau svajoti, kurti, stengtis.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje