Skip to content

Savo buvimu tuomet apgynėme laisvę

MI informacija

Jau 23-ius metus skaičiuojame nuo to krauju pažymėto 1991 metų sausio. Tiek laiko esame laisvi. Lietuva atvira pasauliui ir pasaulis atviras Lietuvai. Atrodo, jau pasimiršo, ir šiandien anie įvykiai atrodo ne tokie svarbūs, tačiau kaskart minint Sausio 13-ąją ir vėl stipriau suplaka širdys, o ypač tų, kurie atsimena, kaip tuomet vienybe, daina ir meile buvo iškovota pergalė. Ignalinos kultūros ir sporto centre Laisvės gynėjų dienai skirtame iškilmingame minėjime buvo prisiminti 1991-ųjų įvykiai, jaudinančiai skambėjo liudininkų prisiminimai, poezijos žodžiai ir dainos. Renginio dalyviams prisegti melsvi neužmirštuolių žiedeliai – atminties ir pagarbos ženklas.

Pirmiausiai suskambo visiems žinoma pagal Justino Marcinkevičiaus eiles sukurta ir Atgimimo himnu dar vadinama daina „Laisvė“, skambėjusi visą tą naktį per radiją ir televiziją. Tuomet ją dainavo Eurika Masytė, o Ignalinoje nuostabūs žodžiai ir muzika suskambo Deimantės Malikėnaitės ir gimnazisčių Renatos, Gintarės bei Miglės lūpomis. Daina iškart sugrąžino jausmus, sugrąžino to laiko dvasios prisiminimą. Tą vakarą daug jaudinančių dainų dar dovanojo ansamblis „Iš širdies“ (vad. Loreta Kuksėnienė).

„Tą sausio 13-ąją kiekvienas savo buvimu apgynėme laisvę. Tuomet tauta susitelkė ir žmonių ryžtas sustabdė karinę mašiną. Tie, kas nepasitraukė, verti pagarbos. Laisvė reikalinga ir žmogui, ir tautai, tačiau ji nebūna šiaip sau. Laisvė yra ir pareiga… Kokią Lietuvą sukūrėm, tokioje dabar ir gyvenam. Ar viską kiekvienas padarėm, kad gyventume geriau, ar negalvojame, kad kažkas kitas turi tai padaryti…“, – kalbėdamas apie Sausio 13-osios prasmę retoriškai klausė meras Bronis Ropė.

Renginyje dalyvavusiems laisvės gynėjams Nijolei Nagurnaitei, Arūnui Domininkui Grabažiui, Albinui Gruzdžiui ir Steponui Pruckui meras padovanojo naujas knygas „Ignalinos krašto kultūros paveldas“ bei „Ignalinos krašto tautodailė ir amatai“. Laisvės gynėjai pasidalijo prisiminimais. „Lietuvos žmonės išlaikė egzaminą. Visi mes turėjome pasirinkimą – būti ten ar sugrįžti į namus. Žinoma, kad bijojome, tačiau ryžtas buvo didesnis“, – sakė N. Nagurnaitė.  „Mes buvome nei pirmi, nei geresni. Mylėjome Tėvynę, tad ir ėjome“, – sakė A. Grabažis.

Skambant gražiam D. Malikėnaitės balsui ir prasmingiems dainos „Broleli“ žodžiams, buvo prisiminti už visų mūsų laisvę Sausio 13-ąją žuvusieji: Loreta Asanavičiūtė, Virginijus Druskis, Darius Gerbutavičius, Rolandas Jankauskas, Rimantas Juknevičius, Alvydas Kanapinskas, Algimantas Petras Kavoliukas, Vidas Marcinkevičius, Titas Masiulis, Alvydas Matulka, Apolinaras Juozas Povilaitis, Ignas Šimulionis, Vytautas Vaitkus, Vytautas Koncevičius. Parodytos jų nuotraukos ir atminimas pagerbtas tylos minute.

Jaudinančios akimirkos – prisiminimų skaitymai. Tokie tikri žodžiai ir jausmai, kad negali neišgyventi dėl tų žmonių patirties, kuri ir po dešimtmečių kalba lyg apie vakar dieną. Liudininkų žodžiuose vėl ir vėl atgyja vaizdai, išgyventa kančia, viltis ir didelis to meto žmonių pasiryžimas. Prisiminimus skaitė renginį puikiai vedę Deimantė Malikėnaitė ir Eimantas Ramanauskas, minėjimo ir koncerto režisierė – Jolanta Narbutaitienė.

J. Baltakio nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje