Skip to content

Daugiabučių renovacija: tarp mitų ir tikrovės

Lina RAGINYTĖ

Jau rašėme ir vėl rašome, ir tikrai dar rašysime apie daugiabučių namų renovaciją rajone. Neišsemiama tema, kadangi pagrindiniai jos herojai – valstybės tarnautojai, aišku, visada tempiantys nepasitikėjimų, įtarinėjimų šleifą ir tą šleifą nuolat įvairiomis savybėmis pagražinantys gyventojai. Visų ant vienų svarstyklių nesudėsime. Išimčių visur yra, bet mes kalbame apie visumą. Taigi, kiek valdžia bekalbėtų apie renovacija ir ja besidžiaugtų, visada atsiras žmonių, kurie ras šimtą teisingų ir išgalvotų argumentų, kad viską neigtų ir viskam prieštarautų. Pakalbėkime apie tuos argumentus.

50 tūkst. vienam butui. Mitas ar tiesa?

Dūkštiečiai po MI išspausdinto pokalbio su UAB „Ignalinos butų ūkis“ direktoriumi Antanu Gyliu tiesiog pasijuto beviltiškai. „Jūs laikraštyje parašėte, kad vienam renovuojamo namo butui reiks mokėti vidutiniškai 16 tūkst. litų, o kai mums Butų ūkis pateikė preliminarią darbų sąmatą pagal mūsų namą, nustėrome. Galutinę sumą padalinome iš butų skaičiaus name ir gavome, kad vienam butui išeina ne 16 tūkst., o visi 50 tūkst. litų. Kaip gi taip? Mūsų butus geriausiai gali parduoti už 20 tūkst. litų. Tai išeis, kad parduosi butą už 20 000, iškart juos bankui atiduosi ir dar skoloj visą gyvenimą 30 tūkst. litų turėsi“, – svarstė dūkštietė.

UAB „Ignalinos butų ūkis“ direktorius Antanas Gylys: „Nieko panašaus. Jau sakiau ir dar sykį kartoju. Paskolą ima Butų ūkis, o ją išmoka konkretaus renovuoto buto šeimininkai. Paskola „pririšama“ prie buto, o ne prie žmogaus. Jūs galite parduoti savo butą viename renovuotame name ir nusipirkti kitame, bet paskola su jumis „nesikraustys“. Konkretaus buto paskolą mokės tie žmonės, kurie gyvens iš jūsų nupirktame name. Žinoma, kas nori ir gali, paskolą gali sumokėti iškart ar dalimis, ar mokėti, kaip įprasta, kas mėnesį. Po renovacijos maždaug šimtu padidės jūsų sąskaita Butų ūkiui, bet 40–50 proc. sumažės sąskaita UAB „Ignalinos šilumos tinklai“.

Suma apie 50 tūkst. vienam butui susidarė bendra, neatėmus 55 proc. paramos, kurią dengia valstybė ir gyventojams dėl jos visai nereikia sukti galvos“.

Renovuojant durų kaina – 7000 Lt. Mitas ar tiesa?

Pradėję domėtis renovacija, rajono gyventojai, panagrinėję sąmatas, įtaria nesąžiningą „reikaliuką“. Žmonės pasigenda sveiko proto visame tame, kai pamato, kad lauko durys sąmatoje kainuoja 7000 litų. Na, juk ne auksines duris ketina užsisakyti. Panašiai yra su langais ir kt.

UAB „Ignalinos butų ūkis“ direktorius Antanas Gylys: „Pirmiausia reikia imti konkrečią sąmatą ir nagrinėti. Konkrečias paslaugas pagal konkretų paslaugų paketą užsisakę gyventojai gauna ir konkrečias sąmatas. Bet apskritai į tą, tarkim, durų kainą įeina: laiptinės lauko durys, laiptinės vidinės durys, rūsio durys ir visi su jomis susiję darbai, apdaila ir t. t. Vidutiniškai išeinaa, kad vienos durys su darbu kainuoja 2000 litų. Jau tikrai nėra čia jokio neatitikimo. Gal reikia pradėt žmonėms konkrečiai domėtis, o ne kaip „boboms“ – taukšti, kas papuolė, negalvojant. Mes nedarom įtakos jokiam sąmatų koregavimui, ar, kaip kažkas galvoja, kainų „pūtimui“. Absoliučiai visus pirkimus atliekam pačiu skaidriausiu būdu – per CPO (Centrinę perkamąją organizacija). Bet kada ir bet kas gali tai patikrinti“.

Kad pasiektų savo, apgaudinėja. Mitas ar tiesa?

Išspausdinus MI informaciją apie lapkričio ir gruodžio sąskaitas už šilumą ir paskelbus keletą daugiausiai ir mažiausiai už šilumą mokančių namų, pasigirdo nuogąstavimų, kad neva Butų ūkis apgaudinėja gyventojus. Neva per prievartą nori įbrukti renovaciją ir tokiu būdu mokiems gyventojams meluoja, kad jie daugiausia moka už šilumą, kad tik šie sutiktų renovuotis, nes tada kažkam į kišenę byrės milijonai. Pasirodo, būtent pernai Vidiškių Melioratorių g. 16-ojo namo gyventojams buvo pasiūlyta renovuotis, o jau dabar MI paskelbė, kad šio namo gyventojai mažiausiai iš visų vidiškiečių moka už šilumą. Na, išties logikos mažoka.

UAB „Ignalinos butų ūkis“ direktorius Antanas Gylys: „Pirmiausia gyventojams reikėtų nemeluoti ir neišsigalvoti nebūtų dalykų. Mes nei vieno namo gyventojams nesakome, kad tu brangiausiai ar tu pigiausiai moki už šilumą. Prieš prasidedant pirmiems renovacijos darbams, buvo sudarytas bendras Ignalinos rajono (Ignalinos miesto, Dūkšto ir Vidiškių) daugiabučių namų sąrašas. Sąraše yra 101 namas. Pagal 2009, 2010 ir 2011 metų UAB „Ignalinos šilumos tinklai“ pateiktą vidutinę metinę šilumos energijos suvartojimo ataskaitą, šie namai išdėlioti mažėjančia tvarka. Namas, apie kurį kalbame, yra 77-oje vietoje. Kadangi namams, kuriuose yra nepataisomų ilgamečių skolininkų, iš kurių niekaip neįmanoma išieškoti pinigų, paskolos bankas neduoda, sąrašas pasistūmėjo į priekį. Todėl ir šio namo gyventojams buvo siūloma renovuotis. Jie atsisakė. Nestovime, judame į priekį ir dabar jau rengiami dokumentai kitiems namams pagal sąrašą, o konkrečiai šiuo metu pasiektas 83 eilės numeris – Aukštaičių g. 30 namas“.

Kalbama ir apie sprendimą, kad gyventojams, kurių namas atsisakė renovacijos, ir kuriems mokama kompensacija už šilumą, panaikinti kompensaciją. Renovacijos temą tęsime ir toliau. Turite klausimų – skambinkite.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here