Skip to content

168 valandos

Nors dar tik vasaris, už lango – pavasaris. Meteorologai ir gamtininkai dabar svarsto, spėlioja, ar tai jau ir yra tikrasis pavasaris, ar dar nepasišiauš įsižeidusi žiema, kad jai vos porą savaičių teko pasiausti. Vieni gamtininkai teigia, kad nei rimtesnio šalčio, nei sniego jau nebus, kiti šypsosi – palaukiam kovo, nes šį mėnesį temperatūros kartais svyruoja nuo minus iki plius dvidešimties. Kol kas sinoptikai žada tik nedidelį naktinį šaltuką kitą savaitę…

Savaitės pasaulinė „vinis“ – deganti Ukraina. Ten jau ne protestai, ten jau pilietinis karas ir nežinia, kaip viskas baigsis. Blogiausia, kad Maidano opozicija, regis, nevaldo situacijos, nes į valdžios pajėgas Molotovo kokteilius mėto ir šaudo, kas netingi. Labai tikėtina, kad Ukraina gali skilti. Rytinė dalis ir Krymas – vien rusakalbiai, jie šliejasi prie Rusijos, vakarinė ir iš dalies vidurinė Ukraina žiūri tik į Europą. Simboliškai kalbant, Kijevo gaisrai buvo įžiebti Vilniuje, kai pernai lapkričio 28 d. Ukrainos prezidentas su Europos Sąjunga čia nepasirašė asocijuotos sutarties…

Vakar ryto duomenimis, Kijeve jau buvo žuvę 28 žmonės, sužeistų apie pusę tūkstančio. Po ramesnės nakties, nežiūrint, kad vakar paskelbtos paliaubos ir gedulas, ryte Maidane vėl aidėjo šūviai ir buvo naujų žuvusių. Ukrainos saugumo tarnyba oficialiai patvirtino šalies mastu pradedanti tai, ką pati vadina „antiteroristine operacija“. Savaime tai nieko nereiškia – esą kol kas tai traktuotina kaip „gąsdinimo priemonė“. Vis dėlto protestuotojams taip siunčiamas aiškus signalas, kad ligi šiol taikytų represijų neketinama atsisakyti. „Antiteroristinės operacijos“ paskelbimas tik sustiprina nuogąstavimus, kad laukiamas naujas Maidano šturmas. Net jeigu Maidanas bus visiškai išvaikytas, tai nereiškia, kad bus numalšinta ir revoliucija. Ją numalšinti, bent jau Vakarų Ukrainoje, praktiškai neįmanoma…

Vakar popiet turėjo įvykti ES atstovų ir prezidento V. Janukovyčiaus susitikimas dėl krizės sureguliavimo Ukrainoje. Prezidentas susilaukė griežtos užsienio valstybių kritikos dėl pralieto protestuotojų kraujo. Rusijos visa be išimties žiniasklaida (visa pavaldi V. Putinui) dėl situacijos „prie kryžiaus kala“ vien opoziciją, vadindama ją radikalais, ekstremistais, banderininkais (nuo pokario Vakarų Ukrainoje veikusių partizanų vado Banderos pavardės). Rusijos propaganda šia prasme pasiekia šlykštumo ribas. Vakarai kaltina vien V. Janukovyčių ir jo valdžią. Žinoma, opozicijos gretose nestinga elementarių chuliganų, kriminalo, provokatorių, tačiau apskritai Ukrainos karo esmė – žmonės pavargo nuo oligarchų valdžios, prezidento aplinkos diktatūros, žmonės nori laisvės ir oraus gyvenimo. Visa tai jie sieja su naryste ES. Jau keli mėnesiai šalyje vyrauja chaosas: algos nemokamos, tik pametama pašalpų, kas nori dirba, kas nori – ne, o ir dirbantys gauna kiek daugiau nei 100 dolerių (apie 300–350 litų). Ukrainos turtus valdo V. Janukovyčiaus šeimos nariai ir giminės bei dar saujelė milijardierių. Protestuotojai reikalauja prezidento ir Rados (parlamento) atsistatydinimo ir naujų laisvų rinkimų. Ukrainos drama tęsiasi…

Lietuvos valdžia iš Ukrainos įvykių, atrodo, nesimoko. Žmones taip pat vedžioja už nosies, nekreipia jokio dėmesio į jų nuomonę. Naujausias pavyzdys – referendumas dėl žemės pardavimo užsieniečiams. Nors prieš tai ir kad būtų surengtas referendumas šiuo klausimu pasirašė apie 320 tūkst. šalies piliečių, valdžia viską daro, kad referendumas neįvyktų. Iki jo paskelbimo liko vienas žingsnis – trūksta tik Seimo sprendimo dėl datos. Tačiau panašu, kad dar negimęs referendumas jau pasmerktas žlugti. Kad jis įvyktų, reikia, kad jame dalyvautų mažiausiai pusė visų balso teisę turinčių Lietuvos piliečių. Tai įmanoma tik vienu atveju – jei referendumas vyktų kartu su prezidento rinkimais. O tokia tikimybė artima nuliui. Norint žemės klausimą svarstyti kartu su gegužės 11 d. vyksiančiu pirmuoju prezidento rinkimų turu, Seimo sprendimas turi būti priimtas ne vėliau kaip kovo 11 d. Tačiau Seimo pavasario sesija startuoja tik kovo 10 d., o kovo 11 d. numatomas tik iškilmingas posėdis Kovo 11-osios proga, tad galimybė surengti referendumą kartu su prezidento rinkimais yra „labai teorinė“…

Rajono padangėje Maidano laužai nedega. Čia daugiausia iečių laužoma tik dėl vykstančios namų renovacijos kokybės. Vos ne kasdien žmonės redakcijai skundžiasi dėl įvairių renovacinių problemų, apie tai išspausdinome jau visą ciklą rašinių. Kitą savaitę vyks rajono tarybos posėdis. Jis žada būti nepopuliarus, nes ketina brangti vanduo, šildymo kainos. Bus patvirtintas šių metų rajono biudžetas, svarstomi kiti svarbūs klausimai (iš viso 33)…

O kol kas – malonaus ir prasmingo savaitgalio!

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje