Skip to content

„Spaudos klubas“ šansų nepaliko niekam: pirmas rajone, pirmas – Lietuvoje

Jonas BALTAKIS

Keturis trečiadienius pusšimtyje Lietuvos miestų vienu metu (nuo 18 val.) vyko „Europrotų“ mūšiai. Ignalinoje žaidimas vyko restorane „Žuvėdra“, dalyvavo 8 komandos (pradėjo 7). Kiekviename iš keturių žaidimo turų komandoms reikėjo atsakyti po 50 klausimų, susijusių su Europa. Temos – geografija, istorija, sportas, menas, ekonomika, euras, Europos Sąjunga, muzika, įžymūs žmonės ir kitos. Ignalinoje prie žaidimo stalų šiemet žaidė: „Spaudos klubas“, „Bombardino“, „Eurošprotai“, „Savi“, „Ignalinos policijos asociacija“, „1 vieta rezervuota“, „Dangtelis“ ir nuo antrojo žaidimo – „Tundra“. Šiemet niekam šansų nepaliko „Spaudos klubo“ komanda, susidedanti iš „Mūsų Ignalinos“ ir Ignalinos TV žurnalistų bei bendradarbių (pernai ji užėmė trečiąją vietą). Iš viso surinkusi 149,5 taško iš 200 galimų, laimėjo visus keturis turus ir žaidimą apskritai. Negana to, „Spaudos klubas“ tarp 396 Lietuvoje žaidusių komandų pagal surinktų taškų skaičių visąlaik laikėsi 2–3 vietoje, o paskutiniame ture, surinkęs 40,5 tšk., iškopė į galutinę, pirmąją vietą.

Apie žaidimą

Iš viso „Europrotų 2014“ m. pavasario sezono turnyre Lietuvoje dalyvavo 2333 dalyviai, susiskirstę į 396 komandas 49-iuose miestuose (pradėjo žaisti 384 komandos 50-yje miestų, vėliau atsirasdavo naujų komandų, kitos dingdavo. Finaliniame žaidime jau nedalyvavo nė viena Švenčionių komanda, nors ankstesniuose turuose žaidė).

„Europrotai“ – tai įdomus ir linksmas būdas praleisti laisvalaikį smalsiems ir naujo sužinoti norintiems žmonėms. Tai komandinis žaidimas, paremtas protų kovų viktorina. Tai ne egzaminas – tai žaidimas! Norint dalyvauti „Europrotuose“ nereikia graužti knygų, skaityti dokumentų ar mokytis atmintinai – tereikia pasitelkti bendras žinias ir loginį mąstymą. „Europrotai“ leidžia jums patiems įvertinti, ką žinote apie Europą, kultūrą, meną, sportą, maistą, istoriją, geografiją, kiną, muziką, įžymius žmones ir pan.

Turnyre žaidžia komandos, kurias gali sudaryti nuo 4 iki 6 žaidėjų. 2014 metais tęsiamos Europos piliečių metų veiklos, gegužės 25 d. vyks Europos Parlamento rinkimai, tad tos komandos, kurios savo sudėtyje turėjo bent vieną dalyvį, turėsiantį teisę pirmą kartą balsuoti EP rinkimuose, gavo papildomą tašką. Pernai papildomi taškai buvo skiriami toms komandoms, kuriose žaidė bent vienas žaidėjas, vyresnis nei 50 metų, taip pat tašką, jei komandoje žaidė nepilnametis žaidėjas.

Vienas žaidimas sudarytas iš penkių teminių turų po 10 klausimų. Žaidimo vedėjas skelbia turo temą ir minutės intervalu garsiai perskaito dešimt klausimų, kuriuos kiekviena komanda aptaria, sugalvoja tiksliausią ir logiškiausią atsakymą ir užrašo jį ant atsakymų lapelio. Turo pabaigoje komanda lapelį atneša žaidimo vedėjui, kuris per trumpą pertraukėlę, apibendrinęs atsakymus, paskelbia rezultatus. Tai vyksta penkis kartus, kol paaiškėja turnyro nugalėtojai. Jais tampa komanda, surinkusi daugiausiai taškų per visus penkis turus.

Kiekvienas iš penkių per turnyrą vykstančių turų yra skirtingas: pirmasis – bendrųjų klausimų turas, antras ir trečias turai atspindi tam tikrą visus dešimt klausimų vienijančią temą, ketvirtasis turas sudarytas iš vaizdų, nuotraukų, vėliavų, logotipų, šalių herbų ir kitų vaizdinių, o penktojo turo metu skamba muzikinės mįslės – dainos, kūriniai, kalbos, šalių himnai ir pan. Muzikinę mįslę reikia įminti, pusę minutės paklausius jo ištraukos. Visiems atsakymams parašyti skiriama minutė.

Viena komanda gali dalyvauti viename, keliuose arba visuose pavasario sezono turnyruose. Žaidimo vedėjas (Ignalinoje – Eimantas Ramanauskas) veda bendrą komandų pavasario sezono įskaitą. Daugiausiai taškų per visus pavasario „Europrotų“ sezono turnyrus surinkusi komanda tampa sezono nugalėtoja.

Žaidimo metu komandos gali naudotis tik savo narių žiniomis ir išmintimi. Įvairios ryšio priemonės, internetas, kompiuteriai, literatūra ir kitos galimo sukčiavimo priemonės negali būti naudojamos. Žaidimą organizuoja Europe Direct informacijos centrai, Jaunimo Europos komanda, viešosios bibliotekos, Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje.

Pasitikrinkite, ar Jūs europrotas

Visus klausimus galima suskirstyti į dvi sąlygines grupes: į tuos, į kuriuos atsakymą tiesiog žinai arba ne (tuomet jį paprasčiausiai bandai atspėti ir neretai pavyksta), ir tuos, kur teisingą atsakymą galima išmąstyti. Šie įdomiausi, svarbu surasti siūlo galą, kuris parastai būna pačiame klausime. Dažnai manęs klausia, kokie klausimai užduodami europrotams. Pateiksiu 10 įdomesnių iš ką tik pasibaigusio pavasario turnyro. Pamėginkite be interneto ir literatūros per minutę surasti atsakymus:

1. Lapiai iš Šiaurės Suomijos turi atstumui matuoti skirtą labai neįprastą žodį „poronkusema“ – jis atitinka atstumą, kurį elnias nueina, kol jam neprireikia sustoti ir kažką atlikti. Ką?

2. Aleksandras Diuma, „Trijų muškietininkų“ autorius, garsėjo kaip lošėjas ir avantiūristas. Kartą, pralaimėjęs lažybas su draugu, jis turėjo nusišauti. A. Diuma nuėjo į kitą kambarį, pasigirdo šūvis, tačiau po kelių akimirkų rašytojas grįžo atgal gyvas ir sveikas. Kaip jis pasiteisino dėl to, jog neįvykdė lažybų sąlygų?

3. Su euru esame susiję nuo 2002 m. vasario 2 d. – litas tvirtai surištas su šia valiuta. XIV a. LDK valiuta tai pat buvo susieta su kita valiuta. Su kuria valiuta buvo surišta tuometinė LDK valiuta?

4. Piratai nešiojo auskarus dėl įvairių priežasčių. Kai kurios buvo tik prietarai, pavyzdžiui, buvo tikima, kad auskarai pagerins regėjimą arba auskarą nešiojantis žmogus nepaskęs. Tačiau buvo ir praktinė jų paskirtis, pagal kurią auskarai svarbūs tapdavo piratui mirus. Kokia ta praktinė paskirtis?

5. Šis garsus žmogus rašo, kad 1872 metais, stovėdamas minioje su mama laukė karaliaus Frederiko VI. Kai karalius pasirodė, jis pasakojo sušukęs: „O, jis paprasčiausias žmogus!“ Mama jį bandė nutildyti, sakydama „Ar išprotėjai, vaikeli?“. Kas buvo tas garsus žmogus?

6. Nuogas kepėjas Korebas iš Elio yra laikomas pirmuoju tai pasiekusiu žmogumi pasaulio istorijoje. Ką jis pasiekė?

7. Kaip mirė gerai žinomas XIX a. pabaigos – XX a. pradžios laivų architektas Thomas Andrews?

8. Koks garsus įvykis nutiko Pontdel Alma tunelyje?

9. Ką bendro turi buvusi Nyderlandų valiuta guldenas, švediška smulki moneta erė ir Lenkijos zlotas?

10. Kas sieja garsius menininkus Oscarą Wilde’ą, Jimą Morrisoną, Fredericą Chopiną ir Honore de Balzacą?

Sėkmės! Atsakymai – po nuotraukomis.

Kitas „Europrotų“ mūšis vyks rudenį. Miklinkite smegenis, treniruokite mintis ir rudenį – į protų batalijas.

„Europrotų 2014“ pavasario turnyro Ignalinoje rezultatai

1. „Spaudos klubas“                                     40

2. „Bombardino“                                           34

3. „Savi“                                                       32

4. Ignalinos policijos asociacija                    21

5. „1 vieta rezervuota“                               21

6. „Dangtelis“                                              16

7. „Tundra“                                                  14

 

EUROPROTAI 2014 pavasario sezonas
KOMANDA / MIESTAS I tunyras II turnyras III turnyras IV turnyras Iš viso taškų VIETA
Spaudos klubas / Ignalina 38 35,5 35,5 40,5 149,5 1
Avantiūra / Tauragė 33 30,5 37 45 145,5 2
Bajorų protai / Rokiškis 34 39 36,5 33 142,5 3
Juventa / Gargždai 29,1 35,5 35,5 42 142,1 4
Prototipai / Vilnius 36 32,5 31 41 140,5 5
TPG / Kaunas 35,5 37,75 33 34,1 140,35 6
Trakiečiai / Trakai 40 28,5 28,5 36 133 7

 

Autoriaus ir E. Ramanausko nuotr.

Euroklausimų atsakymai

1. Nusišlapinti. Tas mato vienetas yra maždaug 7,5 km.

2. „Ponai, įvyko neįtikėtinas dalykas. Aš nepataikiau“.

3. Prahos grašiais. Pirmaisiais XIV a. dešimtmečiais jis svėrė tiek, kiek 50 Prahos grašių. Tas lietuviškas rublis, atitinkamai devalvuojant Prahos grašį, irgi po truputį buvo devalvuojamas prisitaikant, mažinant jo svorį, kol XIV a. lietuviškas tribriaunis lydinys svėrė 60 Prahos grašių. 

4. Auskare esančio aukso ar sidabro, paprastai pakakdavo palaidoti piratą, jeigu jo kūną išplukdydavo į krantą jūra, o jam mirus laive, auskaro vertės pakakdavo parplukdyti kūną namo.

5. Hansas Kristijanas Andersenas – ši istorija yra vienas iš įkvėpimo šaltinių garsiajai pasakai „Nauji karaliaus drabužiai“.

6. Jis tapo pirmuoju olimpiniu čempionu (Senovės Graikijoje).

7. Paskendo kartu su „Titaniku“, už kurio planus buvo atsakingas.

8. 1997 m. rugpjūčio 31 d. ten žuvo princesė Diana.

9. Visų jų pavadinimas reiškia „auksas“.

10. Visi palaidoti Pere Lachaise kapinėse Paryžiuje.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here