Skip to content

Vėl grįžta tymai?

MI informacija

Utenos apskrityje šiemet užregistruotas pirmas tymų atvejis rajone. Jais užsikrėtė ir susirgo 55-erių moteris. Vieną kovo dieną ji pasijuto blogai: pakilo temperatūra, išbėrė kūną. Kitą dieną anykštėnė kreipėsi į gydymo įstaigą. Ar moteris buvo skiepyta nuo tymų, nežino. Ji teigė neturėjusi jokio kontakto su tymais sergančiais asmenimis. Utenos visuomenės sveikatos centro specialistai galimai turėjusiems kontaktų su tymais užsikrėtusiais asmenimis, rekomenduoja stebėti savo būklę 18 dienų po kontakto. Blogai pasijutus – pasireiškus bėrimams, karščiavimui, nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją.

Utenos visuomenės sveikatos centro duomenimis, per 20 metų (1993–2013 m.) užregistruoti tik 3 tymų atvejai. 1998 m. sirgo mažametis vaikas, 2000 m. šiai infekcija apsikrėtė du suaugę asmenys. Ignalinoje sergančių nebuvo.

Tymai – viena labiausiai užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Galima užsikrėsti ir per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus. Sąlytis tarp žmonių, trunkantis ilgiau nei 15 min., yra pakankamas, kad imlus asmuo užsikrėstų.

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pacientas yra užkrečiamas 4–5 dienos iki ir 4 dienos po bėrimo pradžios. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Iki 90–95 proc. imlių, imuniteto neturinčių asmenų, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, suserga.

Tymų inkubacinis periodas – 10–12 dienų, gali svyruoti ir nuo 7 iki 18 dienų. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonija, laringitas, otitas. Retais atvejais liga gali komplikuotis encefalitu.

Pagrindinė efektyvi tymų prevencijos priemonė, galinti suvaldyti tymusskiepijimai kombinuota tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcina. Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 m. Įskiepijus dvi tymų vakcinos dozes, pasiekiama patikima ilgalaikė apsauga. Lietuvoje vaikai pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15–16 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Už skiepus mokėti nereikia.

Anykščių rajono savivaldybės Pirminės sveikatos priežiūros centro duomenimis, 2013 metais rajone skiepijimo nuo tymų apimtys vienerių metų amžiaus grupėje siekė 98 proc., dvejų metų – 99 proc., šešerių metų – 87 proc., septynerių metų – 99 proc., aštuonerių metų amžiaus grupėje – 100 proc.

Suaugę asmenys taip pat gali nemokamai pasiskiepyti nuo tymų. Dauguma suaugusiųjų nežino, ar buvo skiepyti, ar sirgo tymais, todėl rekomenduojama imliems ligai asmenims (neturintiems specifinio imuniteto) prieš kelionę į didesnio tymų endemiškumo šalis, kurių imuninė būklė tymams nežinoma, dirbantiems sveikatos priežiūros įstaigose, anksčiau neskiepytiems arba nesirgusiems laboratoriškai patvirtinta liga, pasiskiepyti viena vakcinos doze. Skiepai nuo tymų išvengti šios ligos padeda ir tuomet, jeigu po kontakto su sergančiuoju praėjo ne daugiau nei trys paros. Dėl skiepijimosi kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje