Skip to content

Ką svarbiausia žinoti jaunimui, norinčiam vasarą padirbėti užsienyje

MI informacija

Artėjant vasaros sezonui, vis daugiau jaunų asmenų nusprendžia pasinaudoti proga užsidirbti, išmėginant darbą užsienyje. Tačiau prieš išvykdamas kiekvienas jaunuolis turėtų pasidomėti ne tik darbo pobūdžiu ir atlyginimu, bet ir esminėmis darbo teisinius santykius reglamentuojančių norminių teisės aktų nuostatomis, taikomomis atitinkamoje valstybėje. Taip pat rekomenduotina iš anksto sužinoti, kur svečioje šalyje galima kreiptis dėl pažeistų darbuotojo teisių.

Ketinančiam padirbėti užsienyje jaunuoliui būtų naudinga pasitarti su EURES (Europos užimtumo tarnybos) konsultantais Lietuvoje. Tai bendradarbiavimo tinklas, kurio paskirtis – užtikrinti laisvą darbuotojų judėjimą Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybėse narėse bei Šveicarijoje. EURES konsultantai dirba visose teritorinėse darbo biržose. Jie nemokamai informuoja, konsultuoja ir pataria dėl darbo galimybių, gyvenimo ir darbo sąlygų, suteikia informaciją apie laisvas darbo vietas, privalomas darbo sutarties sąlygas, konsultuoja, kaip parengti gyvenimo aprašymą. Konsultantai turi galimybių naudotis duomenų baze, kurioje yra informacijos apie gyvenimo ir darbo sąlygas kitose valstybėse, t. y. informacijos apie darbo rinkas, būsto sąlygas, pragyvenimo išlaidas, socialinę sritį reglamentuojančius teisės aktus, mokesčių sistemą ir pan. Taigi, naudodamasis EURES paslaugomis ieškantis darbo jaunimas gali priimti sprendimus, pagrįstus specialistų informacija.

Jaunimui, norinčiam vasarą padirbėti užsienyje, svarbu įsiminti, kad susitarimas su darbdaviu turi atitikti teisinio (juridinio) susitarimo turinį – įsidarbinančiajam turėtų būti aiškios visos sąlygos dėl būsimo darbo (apmokėjimas, darbo ir poilsio laiko režimas, saugūs darbo atlikimo metodai ir kita). VDI specialistai perspėja, kad darbas, dirbamas be darbo sutarties (kontrakto), yra neteisėtas (nelegalus). Atkreiptinas dėmesys, kad dirbančiajam nelegaliai darbdavys gali neatlyginti už darbą, susirgęs toks asmuo negaus pašalpos, susižalojus darbe nebus atlyginama žala, be to, jis neteks kitų socialinių garantijų.

Taip pat primintina, kad pasitelkus į pagalbą tarpininkavimo įdarbinant paslaugas teikiantį asmenį ar įmonę, būtina itin atidžiai išsianalizuoti pasirašomas paslaugų sutartis, o kilus klausimams – kreiptis į teisininkus ar įdarbinimą kontroliuojančias institucijas (policiją).

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here