Skip to content

Vasara – neatsargaus elgesio ir traumų metas

MI informacija

Vasarą dėl įvairiausių traumų besikreipiančių į gydytojus ženkliai padaugėja. Daugiausia visų nemalonumų nutinka vandenyje, likusios traumos – buitinės bei nutinkančios autotransporte. Mes pastebime, kad buitinių traumų padaugėja savaitgaliais ir švenčių dienomis, taip pat atšilus orams. Nelaimių priežastys – neatsargumas, žinių stoka, kai nežinoma, kaip vienu ar kitu atveju teisingai elgtis. Šiltuoju periodu sulaukiame daugiau žmonių, nei pavasarį ar rudenį. Dabar sužeidimai glaudžiai susiję su aktyviu laiko praleidimu gamtoje, lauko darbais. Dažnas „poilsiauja“ darže ar sode, stovyklauja, sportuoja ir pan. Tai ir nulemia, kad padidėja ir įvairių traumų tikimybė.

Nudegimai

Tipiška vasariška trauma – nudegimas saulėje. Šiuo atveju nudegusią vietą reikia atvėsinti vėsiu vandeniu, dėti šaltus kompresus, tepti drėkinamuoju kremu. Stipriau pažeistas vietas tenka tepti vaistiniais preparatais, skirtais nudegimams gydyti, mažinančiais skausmą ir paraudimą. Reikia atsiminti, kad nudegusios odos negalima teptis skysčiais, kurių sudėtyje yra spirito.

Apsinuodijimai

Vasarą dėl šilto oro daugėja apsinuodijimų maistu. Reikia atsiminti, kad per išvykas į gamtą nereikia imti greitai gendančių produktų. Atsiradus pirmiesiems apsinuodijimo požymiams gerkite kuo daugiau negazuoto vandens, atskiestų sulčių, juodosios arbatos, nes organizmas tuomet praranda daug skysčių, todėl gali sutrikti inkstų, nervų sistemos, kepenų ir širdies veikla. Dažniausiai apsinuodijimo simptomai turėtų praeiti per parą, tačiau jei dėl to sutrinka kvėpavimas, atsiranda raumenų silpnumas, smarkiai viduriuojama, pakyla temperatūra, ypač, jei apsinuodijo vaikas arba nėščioji – būtina skubiai kviesti gydytoją.

Raumenų traumos

Dažni vasarą ir įvairūs sausgyslių, raumenų, sąnarių patempimai, išnirimai, taip pat vabzdžių įkandimai, pjautinės žaizdos. Pastebima, kad pagal traumos vietą dažniausiai pasitaiko kelio, pėdos ir kulkšnies traumos, taip pat įvairūs nugaros ir pečių srities sužeidimai. Sąnarių, sausgyslių ir raumenų patempimai įvyksta traumų metu ar nuo staigaus ir labai stipraus raumens įtempimo. Po traumos ar staigaus judesio kyla ūmus skausmas, žmogus negali ištiesti ar sulenkti skaudančios galūnės, negali priminti skaudančios kojos. Sužalota vieta dažnai patinsta. Sausgyslės ar raiščiai sugyja tik maždaug per tris savaites, todėl šiuo laikotarpiu reikia stengtis per daug neapkrauti galūnės, krūvį didinti palengva.

Patempimų atvejais pirmąją parą labai efektyvūs šaldomieji kompresai. Jie sumažina skausmą, tinimą. Svarbu atminti, kad pirmąsias tris traumos dienas šildančios priemonės ir bet koks masažas draudžiami. Skausmui palengvinti ir uždegimui mažinti vaistinėse yra įvairių tepalų, tablečių, pleistrų ir kitų priemonių. Pirmoji pagalba labai svarbi, nes nuo to, kada ir kaip ji bus suteikta, priklauso traumų ar žaizdų gijimas, tolesnė sergančiojo būklė ir gydymas.

Pjautinės žaizdos

Dažnai pasitaikančias pjautines žaizdas patartina gydyti pirmiausia sustabdant kraujavimą, žaizdą išplaunant antiseptiniais tirpalais ir jos kraštus sutepant jodu. Pažeistą galūnę geriausia laikyti pakeltą. Jei žaizda gilesnė ir kraujavimo sustabdyti nepavyksta – būtina važiuoti į artimiausią medicinos įstaigą. Ten sutvarkys žaizdą, paskiepys nuo stabligės medikai.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here