Skip to content

Trečias kryžiaus gyvenimas

Mamertas KRAPAUSKAS

Antradienį Linkmenyse, šalia kelio link Kirdeikių, savo įprastinėje vietoje po restauravimo darbų vėl pastatytas kaimo kryžius, menantis sudėtingą šio krašto istoriją. Nuo laiko naštos palinkusį kaimo sargą restauravo ignalinietis tautodailininkas Gintaras Černius.

Šis kryžius bendromis linkmeniškių pastangomis šalia demarkacinės Lietuvos ir Lenkijos linijos Lietuvos pusėje buvo pastatytas dar 1937 m. Su viltimi, kad lenkų okupacija baigsis, ji nepalauš lietuviškos dvasios ir ateis laikas, kai prie šio kryžiaus vėl laisvai visi galės rinktis įvairiausių švenčių proga. Taip ir atsitiko jau po dvejų metų, 1939-ųjų spalį, bet vėliau kraštą užgriuvo naujos negandos, naujos okupacijos.

Šis kaimo dvasingumo simbolis daugiau nei 50 metų buvo gerbiamas, prie jo visada žydėjo gėlės, Tačiau per pusę amžiaus sutrešo, sulinko ir prasidėjus Atgimimui, 1988-aisiais, buvo nuspręsta jį pakeisti nauju. Tuomet naują, bet visiškai tapatų buvusiam kryžiui, išdrožė tautodailininkas Petras Gaižutis. Per ketvirtį amžiaus pavargo ir šis kryžius, ypač blogos būklės buvo jo viršutinė dalis, tad šiemet, Linkmenų seniūno Jono Aleknos iniciatyva, miestelio bendruomenė pagal LEADER programą parengė projektą „Norime, kad apie mus žinotų visi“, jį laimėjo, gavo finansavimą ir kryžių restauravo. Dar gegužę kryžius buvo nuvežtas į G. Černiaus dirbtuves, kur atgimė naujam gyvenimui, pasipuošė naujais ornamentais, naujomis spalvomis. Pasak seniūno J. Aleknos, pargabenti kryžių atgal į Linkmenis ir jį pastatyti buvusioje vietoje, reikėjo technikos – autokrano, sunkvežimio. Geranoriškai, be atlygio, antradienį viską atliko ūkininkas Egidijus Aškinis.

Kryžiaus atšventinimo apeigos planuojamos per Mykolinės atlaidus, tuomet prie kryžiaus vyks ir graži šventė.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here