Skip to content

Atskleista paslaptis, kurios… nė nebuvo

Lina RAGINYTĖ

Normalu, kad visko žinoti, o juolab numanyti, tiesiog neįmanoma. Kiekvienas žmogus vadovaujasi savo logika. O kas minutę susekti, kas vyksta mūsų rajono įstaigų, įmonių „virtuvėse“ tiesiog nerealu. Dar vasaros viduryje į redakciją kreipėsi skaitytojai dėl problemų, su kuriomis susiduria poilsiautojai ir vietos gyventojai, akis į akį susidurdami su poilsiautojais („Kurortinė vietovė be kurortinių paslaugų“, MI, 2014-08-01, Nr. 58). Išnarplioti nesusipratimų labirintus padėjo Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parkų direkcijos vyresnioji specialistė-kultūrologė Sigutė Mudinienė.

„Ne iš jūsų pirmų girdime nusiskundimus dėl vienokių ar kitokių dalykų, bet esmė ta, kad ne visada žmonės žino ir domisi, kas yra kas ir kodėl. Ginučių vandens malūnas yra viena lankomiausių vietų, bet esmė ta, kad oficialaus paplūdimio ten nėra ir maudytis mes net nerekomenduojame. Tai graži vieta, bet tik tiek. Upės dugnas nusėtas galybe aštrių akmenų, dėl ko žmonės labai dažnai susižeidžia, o tada mes liekame kalti. Gal žmonėms ir smagu prie malūno maudytis, neįprasta, bet jie turi įvertinti ir riziką. Šiuo atveju, visa atsakomybė yra jų pačių, o ne mūsų. Ginučių vandens malūnas yra kultūros paveldo objektas, o ne paplūdimys. Norintiems saugiai maudytis reikėtų rinktis kitas, tam pritaikytas vietas.

Biotualetai prie upės yra, bet jie užrakinti, nes skirti kavinės lankytojams. Susimokėję 1 Lt lankytojai gauna raktą ir gali atlikti gamtinius reikalaus. Dar esmė ta, kad aplink visur yra privačios žemės. Mes negalime lįsti į žmonių valdas ir ten statyti tualetų, persirengimo kabinų ar dar kažką.

Visi baidarininkai, išleisdami savus klientus vandens maršrutais, jiems nurodo ir elgesio taisykles, ir poilsiaviečių vietas. Bet supraskite vieną dalyką – žmonės labai skirtingi ir niekas negali žinoti, ką jie sugalvos ir ką padarys būdami gamtoje. Mes taip pat visi nuolat sprendžiam, galvojam, kaip elgtis, ką daryti, bet nedrausmingi poilsiautojai ir šiukšlintojai yra ne tik mūsų rajono, bet visos šalies galvos skausmas.

Pirmiausia noriu patarti, kad žmonės, pastebėję savo namų valdoje, ant savo lieptelio siautėjančius turistus, niokojančius jų turtą ar panašiai, tuoj pat kreiptųsi į policiją. Antra – žmonės, kurie kenčia nuo siautėjančių turistų ir turi tokią galimybę, įsirengtų kameras, kaip kad padarė Vaišnoriškės gyventojai. Tokiu būdu netinkamai besielgiantys turistai išaiškinami ir priverčiami atsakyti už padarytą žalą.

Kas priklauso nuo mūsų, tai siekdami įvesti kontrolę deramės su baidarių nuomotojais, kad visos jų nuomojamos priemonės (valtys, baidarės, kanojos) būtų žymimos. Tokiu būdu žmonės, pastebėję kokiomis baidarėmis plaukiantys turistai elgiasi nederamai ar niokoja jų turtą, galėtų informuoti mus ar kitas atitinkamas institucijas, kad galima būtų tiksliai nustatyti žalą gamtai ar žmonėms padariusius asmenis“, – teigė S. Mudinienė.

Parko interneto svetainėje yra Aukštaitijos nacionalinio parko žemėlapis, kuriame sužymėtinos lankytinos vietos, stovyklavietės ir panašiai. Jos adresas:

http://www.anp.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid=38

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here