Skip to content

Savanorystė – galimybė darbo ieškančiam jaunimui

MI informacija

Savanorystė Lietuvoje gana naujas reiškinys, bet jaunimas vis dažniau renkasi įvairias jos formas – vieni vyksta į užsienį, kiti savo vietą po saule randa gimtojo miesto ar kitų Lietuvos kampelių organizacijose, vietos bendruomenėse. Šiuo metu visoje Lietuvoje vyksta projektas „Jaunimo savanoriška tarnyba“, skirtas nedirbančiam ir nesimokančiam jaunimui, kuris nori įsilieti į darbo rinką, bet dažnai tam pritrūksta praktinių įgūdžių.

Iš viso projekte dalyvauja daugiau nei 240 organizacijų – bibliotekų, muziejų, kultūros centrų, mokyklų, vaikų dienos centrų, regioninių parkų, todėl kiekvienas jaunuolis gali rinktis savanorystės vietą pagal savo poreikius, pomėgius ir gebėjimus. Projekto dalyvis įsipareigoja savanoriauti 20 valandų per savaitę, tris arba šešis mėnesius, negaudamas už tai piniginio atlygio, tačiau jam kompensuojamos maisto, kelionės, o jei reikia – ir apgyvendinimo (jei savanoriaujama kitoje vietoje nei savanoris gyvena) bei socialinio draudimo išlaidos. Savanoriai dalyvauja mokymuose (savanorystės pradžioje, viduryje ir jai baigiantis), kuriuose mokosi geriau suprasti save, savanoriškos veiklos principus, mokosi valdyti konfliktines situacijas, įgyja aktyvaus klausymo įgūdžių, susipažįsta su kūrybiniais metodais ir darbo rinkos tendencijomis, pildo savęs įvertinimo klausimynus. Išbandęs tam tikroje srityje savo gebėjimus ir asmenines savybes, gali suprasti, ką nori veikti ateityje, ar yra tinkamas vienam ar kitam darbui, pasijausti reikalingu bendruomenei.

Kviečiame skaityti interviu su projekto „Jaunimo savanoriška tarnyba“ dalyviu Evaldu, kuris savanoriavo Maltos ordino pagalbos tarnyboje Vilniuje.

– Evaldai, ką veikei savanorystės metu?

– Didžioji dalis savanorystės veiklos buvo labiau nestandartiška. Kodėl? Paprasta – gaudavau daug užduočių, kurias reikėdavo atlikti būtent biure ir visa tai buvo susiję su IT. Teko koreguoti internetinį puslapį ir sienoje skylę išgręžti, kad interneto kabelį būtų galima pravesti ir viską tvarkingai sujungti. Taip pat pagelbėti kitiems, šalinant iškilusias problemas su kompiuteriais. Tačiau veikiau ne vien tai. Kai prireikdavo pagalbos neregiams, skubėdavau jiems padėti, dažniausiai tai būdavo palydėjimas mieste iki jiems reikiamos vietos. Nustebau sužinojęs, kokie įdomūs ir šaunūs tie neregiai, turintys tiek optimizmo, gerų minčių, ko pritrūksta kai kuriems sveikiems žmonėms. Per visą savanorystės laiką nuolat turėjau veiklos, nereikėjo sėdėti kėdėje ir suptis, todėl ir laikas greitai ir smagiai prabėgo.

– Kaip ir kodėl pradėjai savanoriauti?

– Domėjausi EVS (tarptautinė savanorystės programa) ir jau bandant į ją įsitraukti, sužinojau, kad prieš išvykstant į užsienį, savo jėgas rekomenduojama išbandyti vietinėje savanorystėje. Iš pradžių suabejojau – ar noriu, bet vis gi nusprendžiau – juk blogiau nebus. Tada gavau pasiūlymą prisijungti prie Maltos pagalbos ordino, o kas įdomiausia – gavau ten daug įdomių darbų pagal savo specialybę (kaip informatikas). Atsisakyti tokio pasiūlymo jau niekaip nebūtų apsivertęs liežuvis.

– Įsimintiniausias įvykis, nutikęs savanorystės metu?

– Mokymai vaikams. Nors ir reikėjo nemažai ruoštis, tačiau jų eigoje viskas atsipirko su kaupu. Dalyvių reakcijos, noras juose dalyvauti. Mielai tai dar kartą pakartočiau.

– Ką patartum bendraamžiams, svarstantiems apie savanorystę?

– Savanoriauti verta, nes tai galimybė atrasti save naujose srityse bei įgauti naujų žinių. Nauji įspūdžiai, nauja patirtis gyvenime visada pravers. Niekada nebijokit imtis naujų iššūkių, naujų užduočių, kad būtų ką papasakoti savo vaikams, draugams, pažįstamiems. Daug vertingiau imtis ir kažką daryti, nei gyventi nuobodų gyvenimą.

 – Ačiū, Evaldui, už atsakymus!

Jei ir Tu susidomėjai Jaunimo savanoriškos tarnybos projekto galimybe, šiuo metu niekur nesimokai ir nedirbi, Tau yra nuo 16 iki 29 metų, kviečiame dalyvauti šiame projekte.

Ignalinos rajone savanorius priimančios organizacijos, kurios dalyvauja JST projekte ir kuriose galima savanoriauti pagal šią programą, yraIgnalinos Švč. M. Mergelės Marijos gimimo parapija ir Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija. Užpildyk anketą puslapyje http://www.buksavanoriu.lt/jaunimo-savanoriska-tarnyba-savanorio-anketa, (www.buksavanoriu.lt > Jaunimo savanoriška tarnyba ir savanorio anketa) sulauk atsakymo ir pradėk savanoriauti!

Linkime sėkmės ir nepakartojamų, nepamirštamų įspūdžių!

Nacionalinė savanorystės programa ,,Jaunimo savanoriška tarnyba“ finansuojama Europos socialinio fondo lėšomis.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje