Skip to content

Nenuilstamas rūpestis žmonėmis

MI informacija

Lietuvos pašte permainos prasidėjo jau seniai. Kaip priimta pas mus, prasidėjo tolesniu kainų kėlimu. Tolesniu, nes jis niekad nebuvo sustojęs. Brango laiškų, brango laikraščių pristatymas… Juk suprantate, imti reikia kuo daugiau, duoti – kuo mažiau.

Pats Lietuvos paštas yra akcinė bendrovė. Žodžiu, tai turėtų būti kažkas panašaus į įmonę, kurį užsiima verslu. Tačiau visas Lietuvos pašto akcijas valdo valstybė. Na, pasakykit man, kuo ši akcinė bendrovė skiriasi nuo bet kokios valstybinei priklausančios įmonės?

Gal būtent tuo, kad kai savo reikalus ir reikaliukus tvarko akcinė bendrovė, valstybė gali sakyti: taigi čia verslas, mes, valdžia, čia niekuo dėti.

O šiaip – atrodytų, kam reikėjo valstybines įmones versti akcinėmis bendrovėmis? Bet yra vienas toks niuansas. Akcinėje bendrovėje vadovo atlyginimą nustato valdyba. Ir nors šiaip, kai visos akcijos priklauso valstybei, nėra jokio skirtumo, akcininkų, tai yra, valstybės, rinkta valdyba algas nustato, ar pati valstybė, tačiau kai valstybinė įmonė virsta AB, pati valstybė, kuriai priklauso visos AB akcijos, jau teigia nebegalinti nustatinėti AB atlyginimų.

Keista, ar ne? Bet tokia tvarka, matyt, tokie įstatymai, nes pas mus tvarka nuo įstatymų neretai gerokai skiriasi. Ir štai po to, kai valstybinė įmonė virsta valstybei priklausančia AB, valstybė jau nieko nebegali daryti.

Kadangi Lietuvoje viskas įmanoma, tuo irgi nereikėtų stebėtis. Todėl praėjusiais metais Lietuvos pašto vadovo – generalinio direktoriaus –vidutinis nustatytasis atlyginimas pernai buvo 11 tūkstančių 136 litai, tarnybos direktoriaus – 10 tūkst. 23 litai, kitų administracijos vadovaujančių darbuotojų – 5 tūkst. 82 litai.

Lyginti su kuo nors reikia, ar ne? Gal su ministrų atlyginimais? Vyriausybės ar ministerijų tinklapiuose sunku buvo susigaudyti, kas kiek gauna, tai pasinaudosiu rugsėjį „Respublikos“ skelbtais duomenimis. Taigi, ministro atlyginimas Lietuvoje – 10 tūkst. 710 litų, ir dar priedas už stažą – nuo 9 iki 24 proc. atlyginimo.

Kaip bežiūrėsi, vis dėlto nepatogu, kai ministras uždirba mažiau negu jam pavaldžios įmonės vadovas. Na, kaip jaustis energetikos ministrui, žinant, kai seniai nebeveikiančią Ignalinos AE uždarinėjančios valstybinės įmonės (net ne uabo) „Ignalinos atominė elektrinė“ vadovo mėnesinė alga antrame šių metų ketvirtyje buvo 20 tūkst. 123 litai? O susisiekimo ministrui belieka varvinti seilę, pagalvojus apie geležinkelį – „Lietuvos geležinkelių“ generalinio direktoriaus alga – 21 tūkst. 930 litų. Ir taip toliau…

Tiesa, vos nepamiršau, valdžia taip verkia: dujos brangios, ir šildymas brangus… O dabar jau buvusio AB „Lietuvos dujos“ generalinio direktoriaus atlyginimas buvo 43,5 tūkst. litų. Per mėnesį, žinoma. Kiek gauna dabartinis „Lietuvos dujų“ vadovas – neskelbiama. Nėra reikalo visiems tai žinoti.

Ir apskritai – juk turi kur nors rasti darbą politikų, tarp jų ir mažai uždirbančių ministrų, žmonos, vaikai, anūkai. Geras vadovų atlyginimas – jie atsidėkodami už politikų rūpestį visada gerai mokės tiems, „kam reikia“. 

Bet grįžkime prie Lietuvos pašto ir jo pertvarkos. Vadovų algas žinome. Laiškininkas pernai uždirbdavo, kaip skelbia Lietuvos pašto tinklapis, 1182 litus. Bet tai buvo iki pertvarkos. Dabar, sakysim, jau ir į Kazokinės paštą naujovės atėjo. Tik nemanykite, kad laiškininko atlyginimas didės. Tiesą sakant, nežinau, gal ant popieriaus ir padidės, bet į Mažulonis laikraštį atnešanti laiškininkė dirbs tik puse etato. Gal norėtų daugiau, bet juk Lietuvos paštas persitvarko. Kur eis kita pusė etato, taip sakant, sutaupyti pinigai?

Matyt, kam nors bus padidintas atlyginimas. Juk reikia rūpintis žmonėmis. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here