Skip to content

Žemėtvarkininkų sąžinės labirintuose – prieblandos

Jonas BALTAKIS

Rugsėjo 19 d. numeryje rašėme apie strigailiškietės Zojos Savčenko vargus, ginant savo žemės sklypo vientisumą („Kas atsakys už matininkų klaidas?“, MI, Nr. 71). Nuosavybė į 54 arų sklypą šalia „Barbekiu“ kavinės, nusipirkus sklypą, įteisinta dar 2005 m. sausį, Registrų centre užregistruota 2004 m. lapkritį, tačiau šiemet, pradėjus kaimyninių sklypų kadastrinius matavimus, Z. Savčenko sklypas ėmė tirpti. Kaimynų naudai jau nurėžti keli arai jos ir taip nedidelio sklypo. Žemėtvarkos skyriuje paaiškėjo, kad to sklypo planas nubraižytas klaidingai (braižė jau nedirbanti matininkė V. Grižienė), o kompiuterinėje bazėje kažkas (!?) sklypą nubraižė kitoje vietoje, nei jis yra realiai. Žemėtvarkos skyriaus vedėjas Arvydas Bagdonas ir matininkas Jonas Berdikšlis pripažįsta, kad sklypo savininkė nekalta dėl klaidų, padarytų valstybės vardu. O jei nekalta, skriauda valstybės vardu turi būti ištaisyta. Nemokamai. Tokia sveika logika.

Tyrimas nieko nepakeitė

Z. Savčenko, žinoma, parašė skundą Žemėtvarkos skyriui, ją su savo problema priėmė Seimo narys Šarūnas Birutis. Žemėtvarkos skyrius jau ištyrė skundą ir atsiuntė atsakymą. Jis, deja, kaip dažnai būna, labiau priminė atsirašymą. Gana ilgame rašte išvardijamos įstatymų nuostatos, už kurių kliūna tas sklypas, dar kartą pripažįstama jau pripažinta tiesa apie ne dėl sklypo savininkės kaltės žemėtvarkininkų padarytas klaidas žemės planuose ir kompiuterinėje duomenų bazėje, bet konstatuojama, kad nurėžtų ir kitiems pridėtų arų grąžinti nėra galimybių. Siūloma už atimtus arus sumokėti kompensaciją, perdaryti žemės planą (tai kainuoja iki 1000 Lt).

Yra vilties

Z. Savčenko žemės planą sutinka perdaryti, jeigu tai bus nemokamai. Juk ne jos kaltė, kad pirmas planas „kreivas“. A. Bagdonas dėl plano siūlo kreiptis į Valstybės žemės fondo Utenos žemėtvarkos ir geodezijos skyriaus Ignalinos ir Visagino grupę, jos vadovę Viktoriją Medekšaitę ar kitus matininkus. V. Medekšaitė MI sakė, kad tokiu atveju yra galimybė naują planą padaryti nemokamai, bet ji turinti pamatyti žemės sklypo dokumentus ir A. Bagdono raštus. Tad prošvaisčių šioje byloje yra, juolab, kad žemės savininkę nemokamas sklypo plano perbraižymas, kaip šios problemos sprendimas, tenkintų.

Apsimelavo

Grįžkime prie Žemėtvarkos skyriaus atsakymo į Z. Savčenko skundą. Teisinant savo sprendimus, žemėtvarkininkas J. Berdikšlis nevengė ir aiškios netiesos. Vyriausybės 2002-04-15 d. nutarime Nr. 534 „Dėl Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto kadastro nuostatų patvirtinimo“ rašoma, kad „atliekant kadastrinius sklypų matavimus ir statant riboženklius, būtina pakviesti ne tik matuojamo sklypo, bet ir gretimų žemės sklypų savininkus. Kviestiniams asmenims kvietimai įteikiami asmeniškai arba ne vėliau kaip prieš 10 kalendorinių dienų iki ribų ženklinimo išsiunčiami registruotu laišku. Jeigu kviestinis asmuo negali dalyvauti paženklinant žemės sklypo ribas, jis turi pranešti apie savo neatvykimą, likus ne mažiau kaip dviems dienoms iki darbų pradžios, ir nurodoma, jog neatvykus ar neinformavus darbai bus tęsiami“.

Matininkas J. Berdikšlis šiemet balandžio 11 d. ženklino gretimo V. Liumparienės sklypo ribas, o birželio 27 d. gretimo J. Damaškienės, V. Kolesniko ir I. Lisovskienės sklypą. A. Bagdono atsakyme Z. Savčenko teigiama, kad ji į minėtus matavimus buvo kviesta, bet neatėjo. „Tai melas“, – sako moteris. Ir priduria: „Balandžio 11 d. aš atvykau, bet į mane J. Berdikšlis nekreipė jokio dėmesio, pasivedęs į šalį šnibždėjosi su V. Liumperienės tėvu Černiausku. Po to matininkas priėjo prie manęs ir pasiūlė pasirašyti… ant tuščio popieriaus lapo. Aš suglumau ir, žinoma, atsisakiau. Gaila, kad nesumojau tuomet visko įrašyti į mobilųjį telefoną. Jeigu buvęs mokytojas turi sąžinės, jis tai patvirtins“.

Melo įrodymai

„Birželio 27 d. taip išpuolė, kad pagal išankstinę registraciją turėjau vykti į Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikas tyrimams. Kaip numato įstatymas, dar birželio 19 d. (prieš 8 dienas iki matavimų) paskambinau J. Berdikšliui ir pranešiau, kad atvykti dėl med. tyrimų negalėsiu ir paprašiau matavimus atidėti kitai dienai. Jis pasakė, kad gerai, jog pranešiau, bet matavimų neatidėjo ir dar primelavo, kad mane kvietė, bet aš neatvykau“, – pasakoja Z. Savčenko.

Ji savo žodžius pagrindė ir dokumentais. Pateikė birželio 27 d. Santariškių klinikos išrašą iš savo medicinos dokumentų ir „Omnitel“ telefonų skambučių išklotinę, kurioje matyti, kad moteris 2014-06-19 d., 12.37 val. skambino į telefono numerį 8~615 94892, skambučio trukmė – 5.27 min. Šis telefono numeris yra matininko J. Berdikšlio. Taigi kai valstybės atstovas taip akivaizdžiai bando meluoti valstybės piliečiui, ką apie jo skaidrumą gali galvoti.

Baigdama Z. Savčenko paneigė ir žemėtvarkininkų aiškinimus, kad nurėžtų žemės arų nėra iš kur jai pridėti, nes laisvos žemės neva ten nėra. „O kas naudoja, ir ar teisėtai, apie 50 arų laisvos žemės šalia V. Liumparienės sklypo?“, – retoriškai klausė moteris. Pagaliau, galėtų prie jos sklypo pridurti ir nedidelę balą (pelkutę), su kuria jos sklypas ribojasi. Gal vaikai kada ten tvenkinį išsikastų…

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here