Skip to content

Darbo grupių šūkis: „Ko ponui reikia?“

MI informacija

Mūsų gerbiama valdžia, aiškina mums apžvalgininkai, vėl nėrė į krūmus. Premjeras Algirdas Butkevičius, pasak jo paties, gavo grupės ekonomistų skaičiavimus, kad panaikinus PVM lengvatą šildymui, kai kuriose savivaldybėse šildymas brangs.

Šiaip jau kaimo žmogui į visus valdžios sapaliojimus, atsiprašau, samprotavimus šildymo tema tarsi būtų nusispjauti, nes kalba eina apie centralizuotai teikiamą šilumą, o kaime šiluma – na, irgi galima sakyti, kad tiekiama centralizuotai – iš trobos centre pastatytos krosnies. Skirtumas tik tas, kad mieste PVM lengvata šilumai yra, o kaime jokių PVM lengvatų nėra. Moka kaimiečiai už perkamas malkas su visais PVM ir dar primoka miestiečiams, kurie turi lengvatą, nes juk viskas eina iš bendros kišenės.

Beje, pačiuose miestuose lygybės irgi nėra. Teisingiau, yra iškreipta lygybė: kokiame nors turtuolių kvartale kelių aukštų namuose ar senamiestyje didžiuliuose butuose gyvenantiems taikoma ta pati PVM lengvata, kaip ir turintiems vieno ar dviejų kambarių butą.

A. Butkevičius buvo užsimojęs bent šiek tiek suvienodinti kaimą ir miestą, nors žodis „suvienodinti“ čia nelabai tinka. Premjeras norėjo palikti kompensacijas tiems 200 tūkstančiams butų savininkų, kurie jas gauna dabar, ir net dar papildomai pridėti nepasiturintiems 40 milijonų kompensacijų. Kitaip tariant, tie, kurie dabar neišgali mokėti už šildymą, ir toliau būtų gavę kompensacijas. 

Čia ir buvo didžiausia premjero klaida: jis norėjo pridėti nepasiturintiems ir priversti turtingesnius mokėti už šilumą tiek, kiek ji kainuoja. Turtingesnieji to negalėjo leisti, ir greitai tapo aišku, kad neleis. Argi yra, sakysim, Seime, bent vienas vargšas? (Vien gaunamas atlyginimas jau neleidžia vadintis vargšais.)

Rašydama „A, Butkevičius“, nepridedu „socialdemokratai“. Mat labai greitai paaiškėjo, kad ši partija, pagal savo idėjines nuostatas tarsi turinti ginti vargšus, labiau myli tokius kaip jie patys: turtuolius. Apie darbiečius ir tvarkiečius nė kalbėti nėra ko: tose partijose daugiausia tokių, kuriems tik jų pačių gerovė terūpi. 

Tai čia valdantieji. O iš esančių opozicijoje prieš didesnį turtingųjų apmokestinimą piestu stojo liberalai, kurie niekada neslepia esantys „už vidurinę klasę“, kitaip tariant, už tuos, kurie ir už pabrangusį šildymą galėtų susimokėti, bet kam mokėti, kai galima pragyventi kitų, nors ir vargingiau gyvenančių, sąskaita?

Viso to buvo galima tikėtis, buvo galima tikėtis ir naujos darbo grupės, kuri pateiks premjerui tokius duomenis, kokių reikia. Štai ką labiausiai ir norėtųsi pabrėžti: dabartinė valdžia nieko nedaro, nesukūrusi darbo grupių, kaip ji pati sako, pasiklaususi ekspertų nuomonės. 

Nuostabiausia šioje istorijoje yra tai, kad visada atsiranda labai mokytų ekspertų, kurie pateikia tokias išvadas, kokių reikia valdžiai. Štai užsinorėjo premjeras panaikinti PVM lengvatą – ekspertai jam paaiškino, kad po tokio panaikinimo šildymas nebrangs. Premjeras staiga suprato, kad jam nepritars ne tik koalicijos partneriai, bet ir gimtoji partija – ekspertai paaiškino, kad šildymas gali brangti.

Ir į jokius krūmus mūsų valdžia nenėrė. Tiesiog pasielgė moksliškai.

Beje, nukrypstant nuo šios liūdnos temos, šiek tiek apie mokslus. Buvęs kultūros viceministras Darius Mažintas posto neteko, kai paaiškėjo, kad aukštojo mokslo diplomą jis turi, o brandos atestato – ne. Kitaip tariant, nebaigęs vidurinės mokyklos, sugebėjo baigti aukštąją ir vadinamas puikiu pianistu.

Gali pagalvoti ir taip – o kam apskritai pianistui, sakysim, matematika ar fizika? Bet, kita vertus, o kiek pas mus tokių, kurie ne tik brandos atestatą, bet ir aukštojo mokslo diplomą nusiperka? Kiek tokių ekspertų?

 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here