Skip to content

Kokį gydymą PSD draustas žmogus gali gauti nemokamai

MI informacija

Valstybinė ligonių kasa (VLK) primena, kad visi pacientai, kurie yra drausti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), reikiamas paslaugas mūsų šalies gydymo įstaigose gali gauti nemokamai. Už jas ligonių kasos apmoka Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis toms gydymo įstaigoms, kurios turi sutartis su jomis. Tai reiškia, kad pacientas neturėtų mokėti iš savo kišenės už gydymą, nes už tai sumoka ligonių kasos visiems vienodomis ir teisės aktais patvirtintomis bazinėmis kainomis.

Visgi būna nemažai atvejų, kai gydymo įstaigose, netgi turinčiose sutartis su ligonių kasomis, yra prašoma susimokėti už paslaugas. Dažnai pacientai dėl to kreipiasi į VLK ir teritorinės ligonių kasas (TLK), prašydami paaiškinti, kaip yra iš tikrųjų. Būna atvejų, kad pacientai sumoka, bet vėliau jiems pradėjus domėtis, paaiškėja, kad to nereikėjo daryti ir tuomet gydymo įstaigos grąžina jiems pinigus. Taigi nereikėtų skubėti mokėti – tokiais atvejais pirmiausia reikėtų paprašyti medikų paaiškinti, ar tikrai reikia mokėti.

Todėl VLK ragina nebijoti, domėtis ir įsitikinti prieš mokant. Pacientams visada patariame kylančius klausimus pirmiausia išsiaiškinti gydymo įstaigoje. Jei informacijos nepavyksta gauti iš gydančio gydytojo, rasti skelbimų lentoje ar interneto svetainėje, reikėtų kreiptis į įstaigos administraciją, o jei kyla abejonių dėl gauto atsakymo – kreipkitės į teritorinę  ligonių kasą.

Svarbu žinoti, kad  tam tikrais atvejais PSD draustas pacientas turi papildomai susimokėti gydymo įstaigoje. Tačiau tik tuomet, jei jis pats pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas ar procedūras, jei nori papildomų paslaugų ar procedūrų, jei neturėdamas šeimos gydytojo siuntimo, pageidauja gauti gydytojo specialisto konsultaciją. Taip pat, kai yra siunčiamas konsultuotis pas gydytoją specialistą, kuris dirba gydymo įstaigoje, neturinčioje sutarties su TLK. Šiais atvejais – ar rinktis tokias paslaugas ir mokėti papildomai – turi apsispręsti pats pacientas.

VLK primena, kad pacientams norint gauti jiems priklausančias nemokamas paslaugas, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris sprendžia, kokios pagalbos reikia. Jis taip pat turi informuoti, kokios paslaugos apmokamos PSDF lėšomis. Plačiau apie tai – žemiau esančioje lentelėje.

Ką PSD apdraustas žmogus gali gauti iš PSDF biudžeto? 

* Sveikatos priežiūros paslaugas gydymo įstaigose, kurios turi sutartis su TLK – šeimos gydytojo paslaugas.

* Tiems, kurie yra prisirašę prie gydymo įstaigos – odontologo paslaugas, tarp jų ir dantų protezavimo išlaidų kompensavimą senjorams ir vaikams. Teisę į kompensuojamą dantų protezavimą turi: pensinio amžiaus, negalią turintys žmonės (nedarbingi arba iš dalies darbingi) ir vaikai iki 18 metų. Yra išimčių: gali tekti sumokėti už odontologines medžiagas, vienkartines priemones.

* Gydytojų specialistų paslaugas. Turintiems šeimos gydytojo ar kitos srities specialisto siuntimą, paslaugos teikiamos nemokamai.  

* Paslaugas ligoninėse. Turintiems gydytojo siuntimą, stacionarinės paslaugos, reikiami tyrimai, vaistai, medicinos pagalbos priemonės turi būti teikiami nemokamai.

* Medicinines reabilitacijos paslaugas. Suaugusiems medicininę reabilitaciją skiria gydantysis gydytojas, remdamasis fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijomis, o vaikams – fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas.

* Paslaugas pagal prevencines programas. Nemokamai išsitirti pagal Lietuvoje vykdomas prevencines programas dėl gimdos kaklelio,   krūties, priešinės liaukos ir storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų. Be to, silantais – specialia medžiaga nuo ėduonies – dengiami 6–14 metų vaikų krūminiai dantys.

* Vaistus ir medicinos priemones ligoninėse, kuriuos centralizuotai nuperka VLK arba pačios ligoninės. VLK nupirkti vaistai ir medicinos pagalbos priemonės tiekiami pagal sutartis ir paskirstomi gydymo įstaigoms.

* Vaistinėse, kurios turi sutartis su TLK – kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones. Jie gali būti skiriami poliklinikoje, šeimos medicinos įstaigoje ar net ligoninėje gydomiems pacientams. Receptai išrašomi kompensuojamųjų vaistų pasuose.

* Ortopedijos įstaigose, kurios sudarę sutartis su VLK – kompensuojamas ortopedijos priemones. Šios priemonės gaminamos įmonėse ir išduodamos asmeniškai, skyrus jas pacientui pagal ligų, traumų ir defektų medicinines indikacija. Gali būti kompensuojama visa arba dalis kainos.  

* Būtinąją medicinos pagalbą ES šalyse ir Norvegijoje, Lichtenšteine, Islandijoje bei Šveicarijoje, pateikus nemokamai išduodamą Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK). Būtinoji pagalba teikiama pagal užsienio šalyje galiojančią tvarką, nacionalinei sveikatos sistemai priklausančiose įstaigose.  

* Tarpvalstybinės sveikatos priežiūros paslaugas, kai vykstama gydytis į ES šalis, turint mūsų šalies gydytojo siuntimą. Gavęs gydymo paslaugas svetur, žmogus pirmiausia privalo sumokėti savo lėšomis visą gydymo kainą, o vėliau kreiptis į TLK dėl kompensacijos. Svarbu žinoti, kad  kompensuojamos tik tokios paslaugos, kokios teikiamos Lietuvoje ir tokiais pat įkainiais.  

Kontaktai

Tel. (8 5) 236 4105, mob. tel. 8 687 41445, el. paštas – lina.businskaite@vlk.lt 

Rūpimus klausimus galima pateikti bendruoju ligonių kasų el. pašto adresu info@vlk.lt arba informacijos tel. 8 700 88888.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje