Skip to content

Kaip kadaise samanė buvo varvinta…

MI informacija

Į redakciją paskambino advokatas Alfredas Besusparis iš Prienų. Jis kraštietis, kilęs nuo Rizgūnų (Ceikinių sen.), „Mūsų Ignalinoje“ jau publikavęs kelis straipsnius iš advokato praktikos. Paskambinęs juokdamasis sako: „Turiu unikalią nuotrauką, kaip mano senelis samanę su kaimynais miškelyje varo. Ar spausdinsit?“ Sakau, o kodėl gi ne, tik reikia paaiškinamojo teksto. Dabar nuotrauką ir tekstą gavome, tad šiandien juos ir spausdiname.

Alfredas BESUSPARIS

Nuotrauką gavau atsitiktinai tik šiais metais iš jos autoriaus Vlado Rastenio (nuotraukoje su buteliu rankoje sėdi pirmame plane). Su V. Rasteniu nebuvau bendravęs maždaug nuo praėjusio šimtmečio 70-ųjų metų. Jis po studijų ilgus metus dirbo Rusijoje. Jo tėviškė buvo (buvo, nes jau senokai jos nėra, toje vietoje V. Rastenis atsodino beržyną) Vaitėniškės vienkiemyje tarp Rizgūnų ir Viktarinės kaimų. Nuotrauka daryta miškelyje prie jo tėviškės. Fotografuota apie 1960 m., nes nuotraukos autorius V. Rastenis nuotraukoje su kariškais drabužiais, o jis maždaug tuo metu tarnavo tarybinėje armijoje.

Paringyje prieš vykstančius Dešimtosios atlaidus kaimynai sau (ne pardavimui) visada pasidarydavo naminės degtinės. Taigi ir šiuo atveju nuotrauka daryta prieš atlaidus. Jos kairiajame krašte su malksna rankoje stovi namo senelis Jonas Kaukėnas. Fotografavimo momentu jam galėjo būti apie 85-erius metus (mirė 1972 m., sulaukęs 98-erių), nežiūrint į amžių, jis buvo fiziškai labai stiprus, geros sveikatos, dievobaimingas. Niekada nerūkė. Tiesa, metinių švenčių proga saikingai išgerti naminės neatsisakydavo. Tai vienintelė mano ir visos mūsų giminės turima senelio nuotrauka. Atsimenu, kai motina sužinojo apie Vlado darytą nuotrauką (mes jos neturėjome), barėsi ant senelio, kam jis leidosi fotografuojamas (o ne kam dalyvavimo naminės gamyboje). Sakė: „Papuls nuotrauka į miliciją, tai tave pasodins“. Tokie buvo laikai, kai už naminės gamybą bausdavo laisvės atėmimu.

Nuotraukos centre, kaip jau minėta, pirmas sėdi nuotraukos autorius V. Rastenis. Jis sutikimą fotonuotrauką spausdinti laikraštyje davė ir su nekantrumu laukia, kada jinai bus išspausdinta. (V. Rastenis ir jo sesuo Onutė Rastenytė, buvusi rytinių radijo laidų, berods „Kalbos valandėlė“, vedėja) yra nuolatiniai „Mūsų Ignalinos“ internetinės versijos skaitytojai). Už V. Rastenio sėdi jo tėvas Jonas Rastenis. Dešiniajame kampe „pirmus naminės lašus“ ragauja kaimynas Antanas Malinauskas. J. Rastenis ir A. Malinauskas jau seniai ilsisi Rizgūnų kapinių smėlio kalnelyje.                  

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here