Skip to content

Šaltas ir drėgnas oras atskleidžia sveikatos spragas

MI informacija

Už lango sausis, įpusėjusi žiema, bet orai panašesni į vėlyvą rudenį, kai skundžiamasi ne tik bloga nuotaika, bet ir sąnarių skausmais. Jie ypač vargina vyresnio amžiaus žmones, tačiau vis dažniau šiuos negalavimus patiria ir jaunesni. Toks negalavimas gali būti daugelio lėtinių ligų požymis.

Žmogaus organizmą veikia oro temperatūra, atmosferos slėgis, krituliai. Pavojingiausi sveikatai yra greitai besikeičiantys orai, kai staiga krinta arba kyla slėgis, pučia smarkus vėjas, atsiranda didelis debesuotumas. Tokiu metu vis dažniau skauda sąnarius. Skausmas labai įvairus – maudžiantis arba aštrus, nuolatinis arba paūmėjantis naktį, apimantis visus kūno sąnarius arba tik kojų ar rankų. Taip yra todėl, kad pažeistas sąnarys, jo kapsulė ir raiščiai reaguoja į temperatūros ir drėgmės pokyčius. Šaltas ir drėgnas oras labai nepalankiai veikia sąnarius. Patyrus traumą, sergant sąnarių ligomis, sąnariai ypač jautrūs. Sumažėjus atmosferos slėgiui ir padidėjus drėgmei, didėja sąnario
kapsulės veržimas. Vis dėlto, net ir jaučiant didžiulius negalavimus, niekada nereikia pasiduoti ir nuleisti rankų. Siūlau 8 dalykus, kuriuos turėtumėte padaryti kasdien, kad jūsų gyvenimo kokybė išties pasikeistų.

Kontroliuokite savo svorį

Normalaus kūno svorio palaikymas susijęs ne tik su figūros grožiu, bet ir su sveikata. Antsvoris didina krūvį sąnariams, todėl juos labiau skauda, sunku judėti ir mankštintis. Antsvoris vaikštant ir bėgiojant žaloja sąnarius, todėl žmonės, turintys antsvorį, intuityviai stengiasi judėti mažiau ar labai atsargiai. Tačiau tinkama mankšta saugo sąnarius ir stiprina raumenis. Tuo pačiu palaipsniui mažėja ir antsvoris.

Paisykite, ką valgote

vartokite visavertį maistą. Prisiminkite, kad sąnariams kenkia organizmą rūgštinantys produktai – mėsa, produktai iš baltų miltų, kava, pasterizuotos sultys, saldumynai, kiaušiniai, „greitojo maisto“ gaminiai, įvairūs gazuoti gėrimai ir kt. Organizmą rūgština ir alkoholis, rūkalai, stresas, nuolatinis skubėjimas, nejudrumas. Maiste neturi būti šarmų, t.y. reikia valgyti daugiau daržovių ir vaisių. Ypač tinka špinatai, kopūstai, morkos, cukinijos, ridikėliai, pomidorai, morkos, citrinos, bananai, greipfrutai, vyšnios. Svarbu gerti ir daugiau vandens.

Ribokite Omega-6 vartojimą

Reikia turėti omenyje, kad sąnarių uždegimus gali paskatinti ir per didelis omega-6 riebalų rūgščių kiekis organizme. Šių rūgščių yra mėsoje ir itin gausu augaliniuose aliejuose. Mažiausiai omega-6 turi alyvuogių aliejus. Jis yra labiausiai rekomenduojamas.

Daugiau Omega-3

valgykite daugiau riebių jūsų žuvų – menkių kepenėlių, skumbrių, lašišų, silkių patiekalų arba kasdien gerkite žuvų taukus. Įrodyta, jog jūrų žuvyse esančios omega-3 riebalų rūgštys naudingos ne tik širdžiai ir kraujagyslėms, bet ir sąnariams.

Reguliariai mankštinkitės

Dažnai žmonės klysta, bandydami saugoti sąnarius visiškai atsisakydami mankštos ar sporto, ypač tuomet, kai juos jau skauda. Tačiau visiškas nejudrumas ne tik neatstoja sąnarių, bet dar labiau juos stingdo. Mankšta padeda sustiprinti raumenis ir taip sumažinti krūvį sąnariams. Tinka nugaros raumenis stiprinantys pratimai, plaukiojimas, vaikščiojimas, mankšta su treniruokliais, atsipalaidavimo pratimai. Einant pasivaikščioti geriau rinktis ne kietą šaligatvį, o minkštą pievą ar miško paklotę. Eiti geriau trumpais žingsniais, nes ilgi labiau apkrauna sąnarį. Venkite intensyvaus, sąnarius žalojančio sporto, pavyzdžiui, jogos, alpinizmo, futbolo, badmintono, šuoliukų, bėgimo, ypač jie turite antsvorio ar avite netinkamą avalynę.

Kontroliuokite laikyseną

Įtakos sąnarių būklei turi ir laikysena, todėl verta prisiminti dar vaikystėje girdėtus raginimus nesukūprinti, nesėdėti ilgai toje pačioje padėtyje, vengti sėdėjimo užkėlus koją ant kojos. Tai trikdo kraujotaką ir kenkia sąnariams, skatina jų iškrypimą. Geriausia sėdėti nugara atsirėmus į kėdės atlošą, išsitiesus ir sukryžiavus kojas. Dirbant svarbu daryti poilsio ir mankštos pertraukėles.

Gydykite infekcines ligas

Labai svarbu laiku gydyti infekcines ligas, nes tai gali komplikuotis į sąnarių uždegimus, sukelti ligų paūmėjimą ir negrįžtamų pokyčių.

Nesušalkite kojų ir rankų

Eidami į lauką pasirūpinkite tinkama apranga. Stenkitės nesušlapti kojų, nesušalti rankų. Tai svarbu ir tiems, kuriuos jau vargina sąnarių negalavimai, ir tiems, kurie yra sveiki. Kažkada sušalę, kaip ir sumušti, sąnariai yra labiausiai pažeidžiami. Jei pajutote sąnarių skausmus, pastebėjote sąnario patinimą, paraudimą, karščiavimą – nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją.

Kaip teigė Hipokratas, gyvenimas trumpas, meno kelias ilgas; gera proga trumpalaikė; patyrimas apgaulingas; išmanymas sunkus. Todėl ne tik gydytojas turi naudotis viskuo, kas būtina, bet ir ligonis, ir artimieji, ir visos išorinės aplinkybės privalo padėti jam darbuotis.

Reklama: žuvų taukai

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje