Skip to content

Visagino ligoninė nuo šiol turi skaitmeninį mamografą

„Medicina yra pats kilniausias menas iš visų“ (Hipokratas). Kažkas gal ir ginčytųsi, bet protingas žmogus, manau, sutiks, su tuo, kad sveikas žmogus – bendras paties žmogaus ir gydytojo sukurtas meno kūrinys. Jei sveikatos ministerijos klerkai, „eksperimentuojantys“ su žmonių sveikata, įsiklausytų į tai, ir vadovautųsi kaip sveikatos sistemos misija, manau, šimtai problemų išsispręstų iškart.

Pristatyta nauja įranga

„Šiandien ne tik mūsų ligoninei, bet ir visam mūsų regionui – ypatinga proga. Šiandien pristatomas ilgai lauktas, bet pagaliau sulauktas labai svarbus skaitmeninis mamografas (krūtų tyrimo aparatas)“, – praėjusį trečiadienį Visagino ligoninėje, pristatydamas naują įrangą svečiams sakė vyr. gydytojas Kastytis Matulevičius. Ta proga pasidžiaugti kartu su visaginiečiais atvyko ir kaimyninių rajonų medicinos įstaigų vadovai, rajonų merai. Gražių palinkėjimų ir tolimesnio glaudaus bendradarbiavimo linkėjo ir mūsų rajono meras Henrikas Šiaudinis, įteikdamas vyr. gydytojui lauktuvių nuo ignaliniečių. Kolegas sveikino ir Ignalinos ligoninės laikinoji vadovė Drąsuolė Jatulienė bei UAB „Ignalinos sveikatos centras“ administratorė Rimantė Gaidelienė.

Visagino vicemerė Elena Čekienė pabrėžė, kad svarbiausias žmonių turtas yra sveikata, bet moters sveikata – yra dar didesnė vertybė, ir pasidžiaugė, kad dar daugiau moterų bus laiku spėta išgelbėti.

Panevėžio Ligonių kasų direktoriaus teigimu, Ignalinoje vos 19 proc. moterų yra pasitikrinusios krūtis, kai, tarkime, Panevėžyje  – net 53 proc.

Kas gi tas mamografas ir mamografija?

Visagino ligoninėje naujuoju skaitmeniniu mamografu tyrimus kol kas atliks laborantė Vera Šerebniova. Ji ir papasakojo mums konkrečiau ir išsamiau apie patį tyrimą.

„Mamografija – tai krūtų rentgeno tyrimas, kuriuo galima aptikti smulkių židininių  pakitimų krūtyse. Daugiau kaip 70 proc. visų krūties vėžio atvejų nustatoma vyresnėms nei 40 metų moterims. Pastaruosius 5 metus krūtų vėžys „jaunėja”, todėl ypatingas dėmesys krūtims turėtų būti skiriamas jau nuo 25–30 metų. Krūtų rentgeno tyrimo metu galima pastebėti neapčiuopiamus pakitimus, kuriuos būtų įmanoma apčiuopti tik praėjus 1,5–2 metams.

Jaunesnėms nei 30 metų moterims rentgeno tyrimas atliekamas rečiau, jų krūtų audinys yra tankus ir pakitimai su mamografu  sunkiau pastebimi. Tačiau jei kas nors iš giminių serga krūties vėžiu ir yra pakitimų krūtyse, konsultuojantis gydytojas gali skirti mamografiją ir jaunesnėms moterims. Specialioje programoje moterys dalyvauja nuo 50 metų, bet visa tai kiekvienas pacientas derina su savo šeimos daktaru. Daktaras nuolat stebi, seka savo pacienčių būklę, ir įtaręs ar nustatęs, kad reikia, parašo siuntimą. Gavęs siuntimą pas mus, pacientas registruojasi registratūroje pagal išankstinę registraciją ir atvyksta nurodytu laiku. Atvystant negalima naudoti jokių kosmetinių priemonių, dezodorantų ir pageidautina, kad tyrimas būtų atliekamas moters ciklo viduryje. Žinoma, iškart perspėju, kad procedūra nėra labai maloni, o kartais net ir skausminga, nes krūtis spaudžiama 13 kg svorio jėga. Tam reikia šiek tiek pasiruošti psichologiškai. Atlikus tyrimą, kompiuteris iškart išduoda dokumentą, kas buvo užfiksuota, kokia dozė spinduliuotės gauta (beje, ji visai visai maža) ir t. t. Tada medžiaga siunčiama specialistams į Kauną, o atsakymą gausite po dviejų savaičių. Labai džiaugiuosi, kad toks tyrimas jau atliekamas ir pas mus, nes tai didžiulė pagalba moterims“, – sakė laborantė V. Šerebniova

Viešnagė medicinos įstaigose

Šiandien gyvename taip, kaip gyvename. Dešinė nežino, ką daro kairė, o štai po Sveikatos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės vizito Visagino ligoninėje, aišku, kad įstatymai kuriami dėl įstatymų, o kaip ir ar jie vykdomi, niekas nesuka galvos. Tai vaizdžiai atskleidė kelios pačios ministrės mintys, pastabos apie vaistų ir vaistinių kontrolę, apie papildomų lėšų skyrimą medicinos įstaigoms ir jų panaudojimą.

Vis tik viešint kaimyniniame Visagine labai nudžiugino ne tik miestelėnų, t. y. pacientų, bet ir darbuotojų didžiavimasis Visagino poliklinikos vadove, ignaliniete gydytoja Violeta Diliene. Ir vieni, ir kiti džiaugėsi ne tik gera atmosfera kolektyve, puikia finansine padėtimi įstaigoje (darbuotojams net premijos išmokėtos), bet ir nepriekaištingu administravimu. Visada maniau, kad kiekvienas turi daryti tai, ką jis geriausiai išmano, tada ir rezultatai pranoks pačius drąsiausius. Mes turime daugiau nei reikia pavyzdžių, kada menami įmonių vadovai turi pilkuosius kardinolus, kurie ir valdo iš tikrųjų.

Apskritai kalbant apie medicinos paslaugas provincijoje ir grįžtant prie temos, norėčiau pasakyti, kad toks požiūris į pacientą, kaip dabar, yra mažų mažiausiai žeminantis. Jeigu mes teigiame, kad žmogus yra svarbiausia, tai kodėl elgiamės priešingai? Didesniuose miestuose visai kitaip vertinamas žmogus ir jo laikas. Žmogus, pasirinkęs savo šeimos gydytoją, juo visiškai pasitiki, tai reiškia, kad jis patiki jam savo sveikatą ir gyvybę. Natūralu, kad metai iš metų žmogus susigyvena su savo gydytoju, gydytojas tampa savotišku šeimos nariu ar draugu – juk neretai gydytojas žino, kur kas daugiau nei paciento šeimos nariai ar artimieji. Čia jau būtų žiupsnelis iš klasikos. Iš tiesų provincijos žmogeliai, svajojantys apie normalias paslaugas, tik pasvajoti ir tegali. Realybė tokia. Daktarų darbo grafikas – neišsprendžiamas rebusas. Nors ir registruojiesi iš anksto, niekas neperspėja, jei tavo daktaras susirgo ar išėjo atostogų ir pan. Didžiuosiuose miestuose visi pacientai tuoj pat perspėjami, jei kažkas keičiasi. O štai Ignalinoje, kaip nori. Atvažiavai 20 km iki daktaro, neradai, pėdink atgal. Arba gali gauti pasiūlymą eiti pas ką nors kitą. Didesnio absurdo turbūt nė nesugalvosi. Tai kam tada leista pasirinkti daktarą? Juk nė vienas vairuotojas savo automobilio neleidžia „per rankas“, t. y. remontuoja pas vieną ir tą patį meistrą, jei nori, kad tas automobilis tarnautų ilgai. O ką bekalbėti apie žmogaus sveikatą? Juk kiekvienas gydytojas taip pat turi savo gydymo metodiką, savo įsitikinimus ir požiūrį į ligonį bei ligas, kaip ir pats pacientas. Ne ką didesne laime apdovanoti ir tie pacientai, kurie ateina pas gydytoją nurodytu laikau ir po 2–3 val. trepsi prie gydytojo kabineto. Ir taip dienų dienas…

Autorės nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje