Skip to content

Euro linksmybės

MI informacija

Ignalina tapo konkurso „Sąžiningiausio verslo savivaldybė“ nugalėtoja: joje buvo daugiausia (proporcingai jos dydžiui) verslo įmonių, kurios prisijungė prie „Geros verslo praktikos“.

Viskas teisinga ir rajono valdžia padarė viską, ką galėjo: buvo konkursas, jame privalu buvo dalyvauti, tad jokių pretenzijų būti negali, nes viskas priklausė nuo ciesoriaus. O ką padarė ciesorius, tai yra, aukščiausia, Vilniuje sėdinti valdžia?

Vilniuje visais varpais skalambijama, kad euras Lietuvoje buvo įvestas sklandžiai, o dauguma verslininkų nepiktnaudžiavo euro įvedimu. Įsipareigojusiems taip elgtis ir teisingai perskaičiuoti kainas, buvo leidžiama naudoti specialų logotipą „Perskaičiuota teisingai“. Tai ir buvo svarbiausia „Geroje verslo praktikoje“.

Norint teisingai perskaičiuoti kainą litais į kainą eurais, užtenka elementariausių aritmetikos žinių – reikia mokėti dalybos veiksmą. Kai valdžia verčia įmonę ar parduotuvę girtis tuo, kad jos buhalteris išmano aritmetiką, yra truputį, kaip čia švelniau pasakius – gal kvaila, kaip manote?

Apskritai kam valdžiai reikėjo kelti tokį triukšmą dėl teisingo kainų perskaičiavimo? Juk jos privalo būti perskaičiuojamos teisingai, o jeigu perskaičiuotos neteisingai, tai jau yra klientų apgaudinėjimas – nusikaltimas, už kurį turi būti baudžiama.

Prisijungimas prie šitos valdžios iniciatyvos buvo įvardijamas kaip įsipareigojimas nesinaudoti euro įvedimu, kaip pretekstu kelti kainas.

O jeigu iš pradžių buvo pakelta kaina litais, o paskui ta kaina buvo teisingai perskaičiuota į eurus – tada viskas buvo teisinga. Tačiau apie tai valdžia visai nešnekėjo, ji tvirtino: nebijokite euro, kainos bus perskaičiuotos teisingai, todėl jos nedidės. Apie tai, kad „kai kas“ brangs, kalbos nebuvo.

Tauzijant apie būsimą nebrangimą, buvo remiamasi Latvijos patirtimi. Girdi, ten beveik niekas nebrango, o jei kas ir brango, tai nebuvo susiję su euro įvedimu.

Latvijos padėtis buvo geresnė jau vien todėl, kad ten latas buvo brangesnis už eurą. Ten žmonėms naujos kainos atrodė didesnės, todėl jas kelti buvo sunkiau. O pas mus – viskas taip pigu…

Tokios reformos kai kam padeda papildyti kišenes. Kad ir tai pačiai valdžiai. Kadaise buvo toks SSRS vadas Nikita Chruščiovas, kuris padarė pinigų reformą: 10 rublių buvo keičiami į vieną. Kaip pasikeitė kainos? Ogi ryšulėlis ridikų kaip kainavo 10 kapeikų iki reformos, taip labai greitai pradėjo kainuoti ir po reformos. O atlyginimai sumažėjo 10 kartų.

Gal ne visi prisimena, kas dėjosi prieš pusšimtį metų, tai pateiksiu naujausią pavyzdį: anksčiau reklamoje viena kompanija telefoną siūlė už vieną litą, dabar – irgi už vieną, bet jau už eurą. Manau, daugiau pavydžių patys rasite.

Dabar, kai litų nebėra, užtat yra euras, galima pasakyti, kad valdžia savo pažadą įvykdė: kainos į eurus buvo perskaičiuotos teisingai. O kad jos po to nesikeis – valdžia šito nė nežadėjo, ji nuolat kartojo: kursas nesikeis, litai į eurus bus keičiami teisingai. Visi buvo užliūliuoti šitais pažadais, gražiais žodžiais, kad visiems bus gerai. O didžiausia gerovė būsianti, kad nebereikės litų į eurus keisti. Valdžiai atrodė, kad mums tai – pati didžiausia problema, taip mus spaudžianti, kad be euro mes tiesiog negalime gyventi.

Bet gal valdžia ką nors gero žmonėms padarė, kad jiems lengviau būtų? Ogi prisiminkite: turbūt visi gavote gražius spalvotus lankstinukus su eurų pavyzdžiais – valdžia mokė mus, kaip atpažinti eurus. Štai dabar ir norisi paklausti: ar valdžia tikrai yra tokia kvaila, kad nežinojo, jog eurai buvo leidžiami ir seniau – nepateikė seno pavyzdžio eurų banknotų, neperspėjo žmonių, kad Lietuvoje eurų monetos bus ne tik su Vyčiu, bet ir su kitų šalių simboliais? Žmonės tokių banknotų ir monetų nenorėjo imti. Ką ten žmonės – pardavėjos, pamačiusios seno pavyzdžio eurus, kvietė policiją… Tai vadinama – buvo pasiruošta.

Bet juk svarbiau tai, kad milžinišku tiražu buvo išspausdintas nepigiai kainavęs lankstinukas. Ir vėl tenka klausti: kas gali paneigti, kad už šį užsakymą kažkam šiek tiek nenubyrėjo į kišenę – dar litais, kuriuos vis dar galima keisti į eurus tvirtu kursu. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje