Skip to content

Nieks kits čia nekalts, jei prašai „duoti ką nors“

Lina RAGINYTĖ

Labiausia gyvenime vertinu tas akimirkas, kai užklumpa „prašviesėjimas“. O pagalvojus, kad tas „prašviesėjimas“ galėjo niekada ir neateiti, pasidaro dar smagiau. Tikiu, kad tokios akimirkos nesvetimos ir kitiems.  Būna: vaikštai pro akmenį dešimtmečius, kartais tau net kai kas bando pirštu jį parodyti, bet jo taip ir nematai, o vieną dieną tik žybt prieš akis – akmuo…  Štai taip vieną dieną suvokiau, kokią didžiulę klaidą daro dauguma mūsų žmonių,  manydami, kad elgiasi labai teisingai ir išmintingai.

Įvykio vieta

Tą lemtingą dieną vaistinėje pirkau vaistus. Juk mes visi sunegalavę (ar šeimos nariams sunegalavus) dažniausia lekiame į savo vaistinę su prašymu „duoti ką nors“. Man pasiūlė vieną produktą… Bet akimirką kažkaip suabejojau ir čia pat stovėdama pasiskambinau savo šeimos (ir vaiko, ir savo) gydytojui. Nurodymai buvo duotikitokie. Vaistininkė nuoširdžiai nustebo, kaip mano vaikas „užaugo“ (dar neužaugo – dar tebeauga) būtent be to produkto ir aš neperku jo. Gūžtelėjau pečiais ir aš, bet vis tiek nusipirkau tai, ką liepė daktaras. Ir tą pačią akimirką mano galvoje kažkas apsivertė – o tu, rūgštele (čia dzūkiškai), kaip gi šitaip…

Tik nereikia įsijausti ir pradėti interpretuoti to, ko nėra. Beje, labai dažnai kažkodėl mėgstama tai daryti. Tai, kad nepirkau to, ką pasiūlė vaistininkė, visiškai nieko nereiškia. Gerbiu tą vaistininkę, kurią pažįstu visą savo gyvenimą, lankausi beveik visada toje pačioje vaistinėje (nes labai nemėgstu keisti vaistinių, parduotuvių ir pan.) ir lankysiuosi toliau.

Po kelių dienų

Gydėmės namuose, konsultavomės su gydytoju ir sveikome. Po kelių dienų apsilankius pas gydytoją visiškai netekau žado, kai jis be visų kitų nurodymų dar liepė pradėti vartoti ir tą produktą, kurį iš pradžių siūlė vaistininkė. Gerokai pyktelėjau, nes pasijutau kvailio vietoje. Bet gydytojas kuo ramiausiai paaiškino, kad kiekvieną produktą reikia vartoti būtent tuo laiku, kada reikia, nes yra atitinkamos ligos ir sveikimo stadijos, jeigu nori stabiliai sveikti. Taigi, nusipirkau ir tą produktą. Pagaliau liga bus nugalėta!

Šiandien – gėris, o rytoj – nuodas

Kur link suku? Kur tas „prašviesėjimas“? Kai nesutapo gydytojo ir vaistininkės nuomonė, tą akimirką supratau, kur mes visi klystame. Mes klystame pasirinkdami prioritetus. Juk kaip yra iš tiesų. Sunegaluojame ir skubėdami bei per daug pasitikėdami savimi, imamės gydytis patys. Vaistininkas pasiūlo mums įvairių medikamentų ir jų prisipirkę „sveikstam“. Gerai, jei  gerai. O jei ne? Pasijutę dar blogiau, vėl einame pas vaistininką. Perkame naujus medikamentus ir kai jau nusikamuojame visai, tada lekiame pas gydytoją. Čia jau, kaip pasakius… Situacijų būna labai įvairių. Vieniems pasiseka geriau, kitiems – prasčiau. O finalas koks – kalčiausias šioje istorijoje lieka būtent gydytojas ir nesvarbu, kad apie jūsų ligą sužinojo paskutinis.

Akivaizdu, kad mes nė sekundei nesusimąstome, kaip patys save žalojame netinkamais vaistais. Stovėdamas vaistinėje eilėje prisižiūri ir prisiklausai tokių dalykų, kad šiurpas eina vien pagalvojus apie tai, ką išgirsti. Vieni, kaip jau minėjau, prašo „duoti ką nors“ (deja, taip ne sykį elgiausi ir pati), kiti, atėję su receptais, dar iš naujo perklausia vaistininką, ar čia gydytojas teisingai paskyrė jam vaistų, o treti nusiperka visus gydytojų duotus vaistus ir dar triskart tiek visokių kitokių vaistų, priedų, papildų ir pan., ką siūlo jam vaistininkas. Tarkim, yra akcija – kodėl nenusipirkus, ir nesvarbu, kad tuomet to visai nereikia. Beje, juk net ir vaistinėje yra tokių dalykų, kurie labiau kenkia, nei padeda. Dar šiemet buvo paskelbta informacija, kad jau draudžiama prekiauti vienos rūšies vaistais kūdikiams ir vaikams nuo temperatūros ir skausmo, kurie visai neseniai buvo siūlomi vartoti, nes yra kur kas skanesni, švelnesni, mažiau dirgina vaiko skranduką. Tai tiesa. O kaip jaustis mamoms? Vakar tau sakė, kad tai – licencijuotas gėris, šiandien šaukia, kad tai – nuodas.

Gydytojo nuomonė

„Tai yra įprasta mūsų visuomenėje, kad gydytojas yra maždaug keturioliktas eilėje, į kurį kreipiasi sunegalavęs žmogus. Tradiciškai viskas būna maždaug taip: pirmiausia žmogus imasi gydytis pats kokiais nors metodais, tada kreipiasi į vaistininką, tada pasitaria su kaimyne, kaimynės giminaite, paskui dar turguje su prekiautoja, pas kurią pirko žuvį, tada dar pasiima vaistų, kuriuos pasiūlė kioskelyje sutikta kokia nors sena pažįstama ir kai jau nusigaluoja ir beveik nebepaeina, tada prisimena, kad yra gydytojas. Štai taip ir gyvename. Manau, toks žmonių požiūris į save yra labai neatsakingas. Vaistininkas – nėra gydytojas. Farmacininkas (vaistininkas) geriausiu atveju gali teisingai pasiūlyti arbatų ir tai ne visais atvejais“, – įsitikinęs šeimos gydytojas Artūras Jasiulis.

Pasiteisinimai

Jau žinau, kad vieni pasakys, jog kitos išeities nėra, kaip tik sunegalavus kreiptis į vaistininką. Priežastys kelios. Vieni neturi laiko valandų valandas knapsėti prie gydytojų kabinetų. Beje, ar kas nors galėtų paaiškinti, kodėl net smegenis spazmuota, bandant susivokti Ignalinoje dirbančių gydytojų darbo grafikuose. Kam visa tai? Kodėl žmogus, sunegalavęs ar profilaktiškai tikrinantis sveikatą, turi „apsigyventi“ poliklinikose? Ar tai daroma tyčia? Ar tyčia visi gydytojai dirba skirtingomis dienomis, skirtingomis valandomis, kad žmogus būtų priverstas ištisas paras sukti ratus aplink gydymo įstaigas lyg vanagas, desperatiškai besistengiantis sugauti grobį – patekti pas reikiamą gydytoją? Bandykite nueiti pas šeimos gydytoją, atlikti, tarkim, tyrimą kokį nors, tada užsukti pas psichiatrą kokių nors raminamųjų ir eilinės profilaktikos pas ginekologą. Užtruksite tik… savaitę.

Kiti – pasakys, kad visų gydytojų nuomonės skiriasi. Būtent. Jūs ir tik jūs patys turite apsispręsti, ir pasirinkti tokį gydytoją, kuris jums būtų autoritetu ir pasikliauti juo. Kiekvienas žmogus yra nepakartojamas, kaip ir gydytojas, beje, todėl svarbu sykį apsispręsti ir nustoti blaškytis, jei jums išties rūpi jūsų sveikata. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here