Skip to content

Žieminė žvejyba pareikalavo pirmos aukos

MI informacija

Antradienį rašėme apie Lūšių pakrantėje dingusį žveją. Kol laikraštis buvo spausdinamas, vasario 2 d. Visagino priešgaisrinės gelbėjimo valdybos narai, ties Meironų k., iš po ledo ištraukė išėjusio žvejoti ir dingusio 55-erių ignaliniečio A. J. kūną. Skenduolis buvo rastas 3 m gylyje, 15 m nuo kranto, protakoje tarp Lūšių ir Asalnų ežerų.

Ši nelaimė tik dar kartą įrodo, jog žmonės nepaiso įspėjimų ir rizikuodami savo sveikata ir gyvybe lipa ant nesaugaus ledo, deja įstatyminės bazės nubausti už neatsargų elgesį pareigūnai neturi. Belieka tik dar kartą įspėti žieminės žvejybos mėgėjus, kad neatsargumas, kaip šįkart, nevirstų dar viena tragedija.

Ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau kad jis išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų, yra šaltiniai.

Negalima gręžti daug ekečių arti viena kitos, kai ledas plonesnis kaip 30 cm. Žvejys turi turėti ne tik peikeną ar grąžtą, bet ir kamuolėlį virvės (6–15 m ilgio storesnę virvę su užristais per visą ilgį 0,5 metro mazgais), kurį labai patogu paridenti įlūžusiajam. Ant ledo visiems žvejojantiems privaloma turėti smaigus arba kitaip vadinamas smaigus (rankenėlės su smeigtukais, kurios persimeta per pečius) – įlūžę su jomis greičiau užsiropšite ant ledo. Einant ledu reikia peikena bandyti ledo tvirtumą. Pakankamai tvirtas ledas, kuriuo jau galima vaikščioti, peikena prakertamas tik po dviejų-trijų smūgių į tą pačią vietą. Jeigu vanduo pasirodo po pirmojo stipraus smūgio – reikia grįžti! Nelikite vienas žūkles vietoje (įvykus nelaimei niekas jums nesuteiks pagalbos nes įkritus į šaltą vandenį žmogų dažniausiai ištinka šokas. Jeigu žmogui nėra kur įsikabinti, jis nuo šalčio ima stingti, po to paralyžiuojami raumenys, nelaimėlis nebegalėdamas išsilaikyti šaltame vandenyje sušąla, panyra po ledu ir nuskęsta. Svarbu, kad būtų žmogus, kuris gali padėti), atvykus į žvejybos vietą, praneškite artimiesiems kuo tikslesnę savo buvimo vietą, nesiburiuokite vienoje vietoje, negerkite alkoholinių gėrimų.

Jei vis tik įlūžote, nepasiduokite panikai ir nepraraskite savitvardos. Ropškitės ant ledo į tą pusę iš kur atėjote, o ne plaukite pirmyn. Nesikapanokite vandenyje ir visu kūno svoriu neužgulkite ledo krašto. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltumėte ir kuo greičiau pasiekti šiltą vietą.

Kviečiantis pagalbą telefonu 112 labai svarbu trumpai, bet tiksliai nusakyti: kas atsitiko ir kur esate, kiek yra nukentėjusiųjų, kokios pagalbos reikia, kas dar gali atsitikti. Jeigu tiksliai nežinote savo buvimo vietos, tuomet praneškite ką aplinkui matote ar neseniai matėte.

 

 

 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje