Skip to content

Nuotolinis teismo posėdis – pigiau, saugiau, greičiau!

MI informacija

Šių metų vasario 26 d. Šakių rajono apylinkės teismas civilinę bylą dėl sandorių pripažinimo negaliojančiais nagrinėjo Alytaus rajono apylinkės teisme, kuriame įrengta speciali vaizdo konferencijų įranga. Nuotolinio posėdžio metu buvo apklaustos Anglijoje gyvenančios atsakovės.

Į posėdį atvykę proceso dalyviai televizorių ekranuose tiesiogiai stebėjo ir teikė klausimus kitapus ekrano, Anglijos teisme, esančioms atsakovėms, kurioms taip pat buvo matomi posėdyje dalyvaujantys asmenys.

Teismas pirmą kartą pasinaudojo tokiomis technologijomis, kurios leidžia susisiekti su užsienyje gyvenančiais asmenimis, negalinčiais atvykti į teismo posėdžius Lietuvoje. Tai nauja patirtis, kuri atsirado Nacionalinei teismų administracijai įgyvendinus projektą „Vaizdo perdavimo, įrašymo ir saugojimo sistemos sukūrimas ir įdiegimas teismuose“.

Įdiegti technologiniai sprendimai sudaro galimybes planuoti ir organizuoti aukštos vaizdo ir garso kokybės dvišalius ir daugiašalius teismo posėdžius, jų metu dalintis dokumentais ir informacija tarp visų posėdžio dalyvių, siekiant užtikrinti saugomų asmenų duomenų slaptumą, sudaryti garso ir vizualines kliūtis įrašyti posėdžių medžiagą, žymėti joje aktualią informaciją, teisės aktų nustatyta tvarka sudaryti galimybes su ja susipažinti kitiems asmenims.

Apygardų teismuose esanti kilnojamoji vaizdo perdavimo, įrašymo ir saugojimo įranga pagal poreikį gali būti pristatyta į bet kurį jos teritorijoje esantį teismą, todėl nuotoliniai teismo posėdžiai gali būti organizuojami visuose teismuose.

Naudojantis vaizdo perdavimo įrašymo ir saugojimo įranga, kuri įrengta 18 Lietuvos Respublikos teismų, gali būti apklausiami ieškovai, atsakovai, pareiškėjai, liudytojai, nukentėjusieji ir kiti proceso dalyviai, kurie gyvena užsienyje ar dėl sveikatos sutrikimų ir kt. priežasčių negali atvykti į teismo posėdį.

Vykdant nuotolines apklausas, palengvėja asmenų, esančių laisvės apribojimo įstaigose, dalyvavimas teismo procese – nereikia organizuoti jų pervežimo, taupomos konvojavimui skiriamos lėšos. Atsisakius nuteistųjų, kaltinamųjų ar įtariamųjų konvojavimo, taip pat užtikrinamas jų ir kitų posėdyje dalyvaujančių asmenų saugumas, išvengiama psichologinės įtampos teismo posėdžio metu.

Prašymą dalyvauti teismo posėdyje nuotoliniu būdu gali pateikti proceso dalyvis arba jis gali būti organizuojamas teismo iniciatyva. Prašymo dalyvauti teismo posėdyje nuotoliniu būdu formą galite rasti www.teismai.lt tinklalapyje. Detalią nuotolinių teismo posėdžių organizavimo tvarką reglamentuoja Vaizdo konferencijų įrangos naudojimo teismo proceso metu tvarkos aprašas, patvirtintas Teisėjų tarybos 2014 m. lapkričio 28 d. nutarimu Nr. 13P-156-(7.1.2), kurį taip pat galima rasti nurodytame tinklalapyje.

Informacijos šaltinis: www.teismai.lt

Savo klausimus, pasiūlymus ar pastabas galite tiesiogiai siųsti JURISTAI24.LT elektroniniu paštu info@juristai24.lt arba palikti klausimą, paskambinę MI redakcijos telefonu (8 386) 53702 (po 18 val.).

Dėl privačios konsultacijos, dokumentų parengimo ar kitų teisinių paslaugų galite tiesiogiai kreiptis telefonu 8 624 83459. Anonimiškumas garantuojamas.

Daugiau informacijos interneto tinklalapyje www.juristai24.lt ir socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje www.facebook.com/juristai24.lt.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje