Skip to content

Alfredas GIRDZIUŠAS 1948-06-05 – 2015-03-18

Vakar ryte pribloškė žinia – pakirstas sunkios ligos, Amžinybėn išėjo Alfredas, kurso draugas, tiesiog draugas, kraštietis. Paskutinį kartą telefonu kalbėjomės prieš porą savaičių. Žinojau jo nelaimę, todėl neskambinau, nelindau į akis, buvom sutarę, kad jis pats paskambins, kai tik galės. Nesutramdomas optimistas, tokiu buvo iki paskutinės minutės. Apie savo ligą, kaip visada apie šį bei tą juokaujant, lyg tarp kitko, prasitarė jau po Naujųjų, po atliktos operacijos. Kalbėjo taip, lyg tai jį būtų užklupusi eilinė sloga. Alfredas buvo ir „Mūsų Ignalinos“ draugas, ją iki šiol prenumeravo. Redakcijai nuolat siųsdavo naują savo kūrybą, naujas nuotraukas. Esame sukaupę didžiulį, mums padovanotą kelių tūkstančių jo nuotraukų archyvą su svarbiausių istorinių įvykių, pradedant Lietuvos laisvės lygos mitingu Vilniuje 1987 m., vaizdais. Alfredas dažnai dalyvaudavo visuose reikšmingesniuose rajono, bemaž visada – gimtojo Mielagėnų krašto renginiuose. Keletas eilučių iš jo oficialios biografijos.

Gimė 1948 m. birželio 5 d. Paliesiuje, Mielagėnų sen. Tėvas Liudvikas Girdziušas buvo Lietuvos partizanas, žuvo 1949 m. pavasarį, jį nušovė vietiniai NKVD aktyvistai. Alfredas ilgai ieškojo jo kapo, tačiau taip ir nesurado. Nors dar buvo gyvų stribų, žinojusių, kur užkasė savo auką, tačiau taip ir nepasakė – kur. Mama Jadvyga Černiauskaitė-Girdziušienė-Katkauskienė. Šeimoje augo 7 vaikai.

Baigė Mėčionių pradinę mokyklą (mok. Monika Kuodienė). 1960 m. su savo dvyniu broliu Osvaldu išvyko mokytis į Molėtų mokyklą-internatą. 1964 m. baigė 8 klases ir atvyko mokytis į Vilnių – įgijo buitinių prietaisų remontininko specialybę. Dirbdamas, mokėsi vakarinėje mokykloje, Vilniaus universitete studijavo geologijos-hidrogeologijos specialybę, vėliau žurnalistiką. 1974 metais dirbo Kemerovo srityje (Rusijoje), 1988 m. pirmasis iš Lietuvos organizavo ekspediciją į Pamyro kalnus sniego žmogaus paieškai.

Nuo 1980 m. dirbo žurnalistinį darbą kaip fotokorespondentas. Dirbo žurnale „Mūsų žodis“, laikraščiuose „Tiesa“ (vėliau – „Diena“), „Lietuvos aidas“, „Respublika“, Trakų r. laikraščiuose „Trakiečių rūpesčiai“, „Galvė“, žurnale „Mano miestas“ („My City“). Nuo 1988 m. – Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. Pasireiškė daugiausia portretinio žanro srityje. Pirmąsias viešas fotoparodas pradėjo eksponuoti nuo 1982 m., tai buvo gerai žinomi Lietuvoje bei užsienio šalyse autoriniai fotolakštai „Apšvietimo etiudai, aktai“. Nuo 1988 m., kaip fotokorespondentas ir žurnalistas, pradėjo aktyviai dalyvauti Lietuvos Atgimimo akcijose.

Alfredo fotoparodos apie 1991 m. sausio įvykius turėjo didelį pasisekimą ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje. Tiek aktų, tiek 1991 m. sausio įvykių parodos eksponuotos ir Ignalinoje, kituose rajono miesteliuose. A. Girdziušas iš savo asmeninio fotoarchyvo leido Lietuvos Seimo archyvams pasidaryti 17 985 kadrų elektroninių (skaitmeninių) kopijų iš užfiksuotų 1988–1994 m. politinių įvykių Lietuvoje. Apie 14 480 kadrų dar kopijuojama Iš šių fondų Seimas kasmet panaudoja dalį fotografijų parodoms bei leidiniams, skirtiems atminti 1988–1991 m. įvykius Lietuvoje. Parodos eksponuojamos ir užsienio šalyse. Labai daug archyvinių nuotraukų iš 1991 m. sausio įvykių Alfredas davė atspausdinti J. Girdvainio dokumentinėje knygoje „Dainuojanti revoliucija Vilniaus barikadose“ (išleista 2011 m.). Nepriklausomybės gynėjų sąjungos Parlamento barikadų statytojų skyriaus knygoje „Parlamento barikados“ ( 2014 m.).

Nuo 2003 iki 2011 m. Alfredas vedė fotografijos raiškos pamokas Vilniaus licėjuje 11–12 klasių mokiniams. Kasmet suorganizuodavo apie 8 savo mokinių fotografijos ir apie 5 personalinių darbų parodas.

Už 1991 m. sausio-rugpjūčio įvykių fotoreportažus, Lietuvos Respublikos Prezidento 1993 m. sausio 11 d. dekretu, Alfredas apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu. 2005 m. jam suteiktas Meno kūrėjo statusas. Apdovanotas daugybe Lietuvos kariuomenės savanorių draugijos, Krašto apsaugos bičiulių klubo, Nepriklausomybės gynėjų sąjungos, Vilniaus apskrities Kultūros centro, Krašto apsaugos savanorių pajėgų ir kitų organizacijų, kurių nariu jis buvo, Padėkos raštais. 2012 m. vasario 16 d. įteiktas Trakų r. savivaldybės Kunigaikščio Vytauto Didžiojo 2011 m. nominacijos II laipsnio diplomas už visuomeninę veiklą. Ir čia tik dalis jo biografinių faktų…

Sudie, Alfredai! Jau niekad telefono ragelyje vietoje įprasto pasisveikinimo neišgirsiu Tavo valiūkiškos frazės: „Kalbėk greičiau, nes tu jau man atsibodai…“ ir po to sekusio skardaus juoko. Tegul Tau būna lengva lietuviška smiltis. Tu liksi ne vien mūsų atmintyje, Tave primins Tavo darbai, Tavos įspaustos pėdos šalies istorijoje.

Nuoširdi užuojauta žmonai, dukrelei Ūlai, giminėms ir visiems, Tave pažinojusiems.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje