Skip to content

Teismų 2014 m. veiklos ataskaita: lietuviai vis dažniau ginčus sprendžia teismuose

MI informacija

 

Per metus teismuose išnagrinėjama daugiau kaip 300 tūkst. bylų ir šis skaičius auga. Tokią statistiką pateikė Teisėjų tarybos pirmininkas Egidijus Laužikas, pristatydamas 2014 m. teismų veiklos ataskaitą. 

„Nors daugelyje Europos šalių vis dažniau taikomi taikūs ginčų sprendimų būdai, lietuviams kol kas  tai nepriimtina – teisėjams kas dieną tenka išnagrinėti 1400 civilinių, baudžiamųjų, administracinių ir administracinių teisės pažeidimų bylų. Žmonės vis aktyviau teisingumo ieško teismuose“, – pažymėjo E. Laužikas. 

Per pastaruosius dvejus metus teismuose gaunamų bylų skaičius išaugo 8 proc. Civilinių bylų pernai gauta daugiau nei 200 tūkst., administracinių teisės pažeidimų – 80 tūkst., baudžiamųjų skaičius siekė 21 tūkst., o administracinių – 14 tūkst.

Nors bylų kiekiai yra vieni didžiausių Europoje (patenkame į dešimtuką), iki šiol teisėjai su krūviu susitvarkė – Europos Komisijos duomenimis už Lietuvą greičiau civilines bylas nagrinėja tik Liuksemburgo teismai. Tačiau ši tendencija gali keistis, pažymi primininkas, teigdamas, kad teismai gauna bylų daugiau, nei spėja išnagrinėti – auga neišnagrinėtų bylų likutis.

Vidutiniškai civilinė byla apylinkės teisme išnagrinėjama per 100 dienų, baudžiamoji – per 149 dienas, administracinių teisės pažeidimų – per 18 dienų, o administracinė – per 123 dienas. Šis procesas skaičiuojamas nuo dokumentų pateikimo teismui iki teismo sprendimo paskelbimo.

„Žmonės bylinėjasi dėl visko: dėl ne vietoje pastatytos kaimyno tvoros, dėl negrąžintos skolos, dėl duobės kelyje, dėl įžeidimų, darbo ir šeimos reikalų. Vis daugėja bankroto ir viešųjų pirkimų bei mokesčių bylų, net verslininkai tarpusavio nesutarimams spręsti renkasi ne arbitražą, o teismą. Teismuose visi procesai turi pereiti įstatymuose nustatytas stadijas – tai kainuoja ir laiko ir pinigų, tačiau mūsų tautiečių tai neatbaido – jie aktyviai naudojasi teise kreiptis į teismą ir retai kada pasvarsto apie galimybę išspręsti ginčą taikiai be teismo“, – teigia Teisėjų tarybos pirmininkas E. Laužikas.

Baudžiamųjų bylų tendencijos rodo, kad teismuose vis dažniau nagrinėjamos smurto artimoje aplinkoje bylos – jų skaičius siekia 2,5 tūkst., 2012 m. jų  buvo 1 tūkst. Teismai pastebi, kad vis daugiau nuteisiama nepilnamečių – iš 21  tūkst. nuteistųjų net 1,2 tūkst. nepilnamečių. Jie dažniausia nuteisiami už vagystes ir disponavimą narkotinėmis medžiagomis.

Dažniausia pernai teismų skirtos bausmės baudžiamosiose bylose – laisvės atėmimas. Ši bausmė skirta 6 tūkst. asmenų. Panašiam skaičiui nuteistųjų skirtas laisvės apribojimas (5167) ir areštas (2484) ir tik 1,5 tūkst. – viešieji darbai.

„Nors kartais teigiama, kad teismai per švelniai taiko kardomąsias priemones, tačiau skaičiai byloja ką kitą – esame pirmaujantys, skirdami laisvės apribojimo ir atėmimo bausmes Europoje ir tuo didžiuotis neturėtume“, – teigia E. Laužikas.

Su visa Teismų veiklos apžvalga galite susipažinti teismų sistemos interneto svetainėje www.teismai.lt.

Savo klausimus, pasiūlymus ar pastabas galite tiesiogiai siųsti JURISTAI24.LT elektroniniu paštu info@juristai24.lt arba palikti klausimą paskambinę MI redakcijos telefonais (8 386) 53702 (po 18 val.).

Dėl privačios konsultacijos, dokumentų parengimo ar kitų teisinių paslaugų galite tiesiogiai kreiptis telefonu 8 624 83459. Anonimiškumas garantuojamas.

Daugiau informacijos interneto tinklalapyje www.juristai24.lt ir socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje www.facebook.com/juristai24.lt.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here