Skip to content

Matininkams rengiamasi „prikirpti uodegas“

Istorijų istorijėlių, kai iki šiol, nors pagal valdžią žemės reforma Lietuvoje jau seniai baigta, konfliktuojama dėl žemės – nors romanus rašyk. Dažnai dėl tų žemės karų kalti ne žmonės, o žemėtvarkininkai: matininkai ir geodezininkai. Tyčia ar sąmoningai (žinoma, ne už ačiū) taip tuos projektus suvėlė, kad iki šiol būrys rimtų tarnybų galų neranda. O prikiaulinę projektuotojai išeina ar išvejami iš darbo – ir jokios atsakomybės. Vilnius pagaliau sukruto padėtį taisyti ir rengiasi griežtinti matininkų atsakomybę už jų terliones. Apie tai vėliau, o pradžioje viena iš daugelio panašių istorijų. 

Pernai ne kartą rašėme apie strigailiškietės Zojos Savčenko bėdas. Dar 2000 m. Strigailiškyje, netoli dabartinio BBQ naktinio klubo, jai buvo suprojektuotas 0,54 ha žemės sklypas. Kartu šalia buvo suprojektuoti ir Vytauto Černiausko, Jono Kolesniko ir kitų savininkų panašaus dydžio sklypai. Juos projektavo žemėtvarkininkė Virginija Grižienė. Z. Savčenko sklypas vėliau buvo įteisintas Registrų centre, atitinkamais žemės nuosavybės dokumentais.

Kadangi V. Grižienė, pasak Žemėtvarkos skyriaus vedėjo Arvydo Bagdono, buvo pridariusi nuodėmių, ji atleista iš darbo. Vėliau paaiškėjo, kad ji kiaulę pakišo ir Z. Savčenko. Vietoje V. Grižienės, 2004 m. pradėjo dirbti matininkas Jonas Berdikšlis. Jis neištaisė ankstesnės matininkės klaidų, pridarė savų ir padaręs „kreivų“ projektų, pakišo juos pasirašyti skyriaus vedėjui. Šis pasirašė.

Yla iš maišo išlindo pernai, kai tas pats J. Berdikšlis pradėjo Z. Savčenko kaimynų sklypų geodezinius matavimus. Nesiveliant į smulkmenas, rezultatas toks, kad šios moters sklypas pradėjo „tirpti“. Dingo vienas, antras trečias aras… Tuomet ponia Zoja ir atėjo teisybės ieškoti į redakciją, nes nei pas matininką, nei Žemėtvarkos skyriuje jos nerado. Pradėjus domėtis, paaiškėjo, kad šios strigailiškietės sklypas yra vienoje vietoje (ten, kur jis ir buvo), o žemėtvarkininkų kompiuterinėje bazėje ir Nekilnojamojo turto kadastro žemėlapyje – kitoje vietoje. Keisčiausia, kad skyriaus vedėjas A. Bagdonas savo pavaldinių klaidas pripažino, tačiau sakė, kad nieko pakeisti jau negalima. Nebent Z. Savčenko už prarastus arus bus įstatymų numatyta tvarka kompensuota.

Kadangi laikraštis žemės ribų koreguoti negali, Z. Savčenko priėmimui užregistravome Seimo nario Šarūno Biručio biure. Seimūnas, išklausęs moters skundą ir susipažinęs su pateiktais dokumentais, kreipėsi į atitinkamas tarnybas. Tirdami jau Š. Biručio prašymą išsiaiškinti, Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) specialistai apsilankė Ignalinoje ir Strigailiškyje. Konstatavo, kad skundas pagrįstas, o dėl visų skriaudų žmogui kalti matininkai V. Grižienė ir J. Berdikšlis. Kadangi pirmoji žemėtvarkoje jau seniai nedirba, visos strėlės nukrypo į J. Berdikšlį. Seimo narys ir Z. Savčenko gavo NŽT atsakymą, parašytą 11-oje lapų. Jame smulkiai (bet gana painiai) išvardijami visi pažeidimai, tačiau aiškaus atsakymo – ar bus atstatyti visi buvę 54 Z. Savčenko žemės sklypo arai – nėra. O iš matininko J. Berdikšlio paprašyta pasiaiškinimo dėl pažeidimų, atliekant kadastrinius matavimus. Toliau rašoma: „Gavę matininko J. Berdikšlio paaiškinimą, spręsime klausimą dėl pastarojo, kaip matininko, veiklos vertinimo Nacionalinės žemės tarnybos nuolatinėje komisijoje kvalifikacijos pažymėjimų turėtojų veiklai vertinti“. Spręskite, palauksime…

O dabar dėl matininkų atsakomybės, kurią rengiamasi griežtinti. Redakcija gavo Žemės ūkio ministerijos pranešimą, kuriame teigiama, kad ministerija siūlo Vyriausybei Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) pakeitimo įstatymo projektą. Jis parengtas, siekiant nustatyti matininkų ir geodezininkų administracinę atsakomybę už tai, kad nesilaiko teisės aktų nuostatų, atlikdami žemės sklypų ar kitų nekilnojamųjų daiktų kadastrinius matavimus ar geodezijos ir kartografijos darbus.

„Labai svarbu, kad šioje srityje būtų dirbama sąžiningai ir skaidriai. Negalime leisti, kad žmonės būtų apgaudinėjami nesąžiningų specialistų, turime užkirsti tam kelią. Pagrindinis įstatymo pakeitimo projekto uždavinys – sumažinti matininkų ir geodezininkų daromus pažeidimus, paspartinti ir pagerinti darbų kokybę“, – pabrėžė žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Įstatymo projektu taip pat siūloma padidinti šiuo metu ATPK numatytus administracinių baudų dydžius, kadangi matavimus atliekančių asmenų atsakomybė už nukrypimus nuo patvirtinto žemėtvarkos projekto yra per maža ir neatgraso jų nuo neteisėtų veiksmų, todėl dažnai matavimus užsakantys asmenys patiria papildomų nuostolių.

Taigi nors šiokia tokia viltis, kad ateityje žemės reikaluose bus daugiau tiesos, šviesos ir teisybės.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje