Skip to content

Reikės savanoriškų lankytojų bilietų

MI informacija

Nuo gegužės 15 d. nacionalinių ir regioninių parkų lankytojai galės paremti saugomas teritorijas ir įsigyti savanorišką lankytojo bilietą. Tai galutinis Aplinkos ministerijos sprendimas. Savanorišku pavadintą lankytojo bilietą planuojama įvesti Aukštaitijos, Dzūkijos, Kuršių nerijos ir Žemaitijos nacionaliniuose parkuose bei Anykščių, Asvejos, Aukštadvario, Biržų, Dubysos, Dieveniškių istoriniame, Gražutės, Kauno marių, Krekenavos, Kurtuvėnų, Labanoro, Metelių, Nemuno deltos, Neries, Nemuno kilpų, Pagramančio, Pajūrio, Panemunių, Rambyno, Salantų, Sartų, Sirvėtos, Tytuvėnų, Varnių, Veisiejų, Ventos, Vištyčio, Žagarės regioniniuose parkuose.

Vienkartinis lankytojo bilietas (5 dienoms) lankytis viename valstybiniame parke kainuos 1 eurą. Vieno mėnesio lankytojo bilietas lankytis viename valstybiniame parke kainuos 5 eurus. Visų (4 nacionalinių ir 28 regioninių) valstybinių parkų vieno mėnesio lankytojo bilietas kainuos 10 eurų. Metinis visų minėtų valstybinių parkų lankytojo bilietas kainuos 20 eurų. O vienerių metų visų minėtų valstybinių parkų šeimos lankytojo bilietas kainuos 25 eurus.

Skaičiuojama, kad kasmet saugomose teritorijose apsilanko apie 3,5 mln. lankytojų. Aplinkosaugininkai svarsto, kad per metus gyventojai nupirks lankytojų bilietų už 200–300 tūkst. eurų.

Apmokestinti lankymąsi saugomose teritorijose aplinkosaugininkai užsimoja jau ne pirmą kartą. Pavyzdžiui, Aukštaitijos nacionaliniame parke lankytojo bilietas buvo platinamas iki 2004 m. Praėjusių metų vasarą Aukštaitijos nacionaliniame parke ir Labanoro regioniniame parke vėl buvo įvesta prievolė įsigyti „Lankytojo bilietą“. Direkcija skelbiasi surinkusi 39 tūkst. litų, kaip mokestį už rekreacinės infrastruktūros priežiūros (atokvėpio vietų, poilsiaviečių ir kai kurių stovyklaviečių remontas, šiukšlių išvežimas), informacinės sistemos (stendai ir rodyklės) bei lankomų objektų priežiūros paslaugą.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir valstybinių parkų direkcijos savo internetinėse svetainėse žada teikti informaciją apie parduotų lankytojo bilietų skaičių, taip pat lėšų, gautų už parduotus bilietus, naudojimą.

Komentaras

Prognozuojama, kad nuo 2020 m. baigsis (arba ženkliai sumažės) šiuo metu iš ES fondų gaunamas ženklus finansavimas, todėl Lietuva turės ne vien tik saugomose teritorijose išmokti gyventi pagal galimybes.  Reikės ne tik surasti pinigų visai už ES lėšas įrengtai infrastruktūrai palaikyti, bet ir spręsti išvystytų administracinių padalinių bei juose dirbančiųjų specialistų išlaikymo ar reorganizavimo problemą. Šiuo metu Lietuvoje veikia 34 saugomų teritorijų direkcijos, jose įsteigta 450 pareigybių. Valstybės saugomų teritorijų pertvarka vis nukeliama vėlesniam laikui.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje