Skip to content

Knygos, kalbos ir žodžio šventėje

Gegužės 8 d. Ignalinoje surengta pavasariu alsuojanti Europos dienos šventė „Mes europiečiai“, taip pat paminėta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena, pasveikinti rajono žurnalistai bei konkurso „Padėk suklupusiam žodžiui“ nugalėtojai. Vilniaus kraštiečių klubas ignaliniečiams pristatė naują leidinį, visi norintys dalyvavo viktorinoje, vaišinosi Europos Sąjungos šalių virtuves pristatančiais sumuštiniais,  iš popieriaus lankstinių dėliojo Europos Sąjungos vėliavą. Antrojoje renginio dalyje koncertavo Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos mokiniai.

Renginio vedėjai Lukas ir Virginija priminė, kad tikroji Europos diena gegužės 9-oji. Būtent šią dieną 1950 m. Prancūzijos užsienio reikalų ministras Roberas Šumanas iškėlė Europos integracijos idėją. Tad ši data ir laikoma  Europos Sąjungos gimtadieniu. Na o kalendoriuje visai šalia šios šventės yra dar viena atmintina data –  Gegužės 7-oji, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. 1904 m. gegužės 7 d. specialiu caro administracijos įsaku Lietuvoje buvo panaikintas 4 dešimtmečius trukęs tamsusis kalbos, knygų leidybos, spaudos ir laisvo žodžio draudimas, knygnešių ir daraktorių gadynė. Lietuvių tautai pavyko išsaugoti vieną svarbiausių vertybių – savo kalbą. Šiandien tuo galime didžiuotis ir  saugoti bei branginti vertybes, kurios mus daro savitus ir  įdomius.

„Mums, lietuviams, labai svarbu didžiuotis savo  istorija,  kalba, papročiais ir tautos dvasios stiprybe, kuri padėjo visa tai išsaugoti, išlaikyti bei  apginti skaudžiausiais ir tamsiausiais Lietuvai laikais. Todėl prasminga kartu su Europos diena minėti ir kalendoriuje visai šalia esančią Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, kaip vieną iškiliausių tautinės savimonės pavyzdžių. Šiandien galime džiaugtis spaudos gausa bei knygų įvairove, senosios raštijos lobynu, vis naujais literatūros leidimais, didžiuotis savo viena seniausių ir archajiškiausių kalbų.“,- sveikindamas šventės dalyvius ir svečius kalbėjo savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis. Meras taip pat pasveikino žurnalistus, dėkojo  už jų profesionalumą ir bendradarbiavimą informuojant visuomenę, linkėjo naujų idėjų bei kūrybiškumo. Į sceną buvo pakviesti laikraščių „Mūsų Ignalina“, „Nauja vaga“ redaktoriai ir žurnalistai, Ignalinos televizijos atstovai. Jiems įteiktos dovanėlės ir gėlės.

Ignaliniečius Europos dienos proga sveikino Europarlamento narys Bronis Ropė. Profesinės šventės proga padėkas ir dovanas europarlamentaras įteikė laikraščių redakcijoms ir Ignalinos televizijai. Buvo pradžiuginti ir 11-mečiai, Europos Sąjungoje gimę vaikai. B. Ropė jiems padalijo suvenyrų.

Minint spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, Ignalinos rajono savivaldybės administracija kasmet organizuoja konkursą „Padėk suklupusiam žodžiui“. Mokiniai ir suaugusieji kviečiami raštu atlikti kalbos kultūros užduotis ir tokiu būdu pagerbti gimtąją kalbą. Prieš paskelbiant konkurso nugalėtojus, į sceną pakviesta garbinga viešnią – Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Daiva Vaišnienė. „Europos Sąjunga gali padėti tiesti kelius, renovuoti pastatus, tačiau savo kalba ir kultūra privalome pasirūpinti patys. Džiugu, kad lietuvių kalba skamba Europos Sąjungoje, kad ji yra viena iš oficialių kalbų…“, – sakė D.Vaišnienė ir linkėjo nepamiršti knygnyšystės idėjos, nes ji prasminga ir šiandien. Juk daugelis šalių nuėjo kitu keliu. Štai Airijoje, Maltoje beveik visos mokslinės publikacijos, studentų darbai rašomi anglų kalba…  

Daiva Vaišnienė ir meras Henrikas Šiaudinis pasveikino kalbos konkurso nugalėtojus. Suaugusiųjų grupėje geriausiai testą atliko Virginija Kamarauskienė, antrąją vietą užėmė Danguolė Meldžiūnaitė, trečiąja vietą – Renata Labutienė.  Moksleivių grupėje pirmoji vieta skirta Gabrielei Zablockytei, antroji – Ignalinos gimnazijos mokinei Miglei Gimževskytei, trečioji – N. Daugėliškio mokyklos-daugiafunkcio centro mokinei Glorijai Trabšaitei.

Ignalinoje viešėjo  Kraštiečių klubo prezidentas  Romas Adomavičius. Jis pristatė klubo iniciatyva išleistą knygą „Ignalinos krašto enciklopedinis žinynas“. Tai graži kraštiečių dovana Ignalinai, prasmingas bendras darbas, siekiant išsaugoti krašto istoriją, pateikti svarbiausius duomenis apie praeitį ir dabartį, ekonominę raidą, gamtą, gyventojus ir gyvenvietes, savivaldą, švietimą, kultūrą, religiją. Personalijų skyriuje pristatomos dešimtys biografijų. Už pagalbą renkant knygai medžiagą  R. Adomavičius dėkojo savivaldybei, Ignalinos kultūros ir sporto centrui, viešajai bibliotekai, laikraščio „Mūsų Ignalina“ redaktoriui Jonui Baltakiui bei daugeliui ignaliniečių, kurie mielai talkino šiame darbe.  Knygą buvo galima renginio metu ir įsigyti.

Europos dienos šventė buvo  tokia margaspalvė kaip ir pati Europa. Daug svečių, daug įvairių smagių veiklų ir daug progų džiaugtis. Visi norintys galėjo dalyvauti viktorinoje „Laimės ratas“ ir teisingai atsakę į klausimą apie Europos sąjungą gauti prizą. Pievelėje iš popierinių mėlynų ir geltonų gėlių buvo dėliojama Europos sąjungos vėliava.

Ignaliniečiai, kurie dalyvavo Ignalinos viešosios bibliotekos paskelbtoje akcijoje ir dar prieš šventę siuntė įvairių Europos Sąjungos šalių receptus, dovanų už aktyvumą gavo bibliotekos parengtą receptų knygelę. Na o visi renginio dalyviai buvo vaišinami 28 šalių virtuves pristatančiais sumuštiniais. Reikėjo atspėti, kokios šalies vėliavėlė puošia sumuštinuką.

Į šventę buvo pakviestos ir savo šalių saldumynus pristatė Ignalinoje viešinčios Aukštaitijos nacionalinio parko savanorės Rute iš Portugalijos ir Gayane iš Armėnijos.

Renginį daina „Europos vidury“ pradėjo gimnazistė Gintarė Lukijanskaitė, o šventę  linksmai užbaigė Ignalinos Miko Petrausko mokinių ir mokytojų koncertas. Scenoje skambėjo instrumentinių ansamblių muzika, širdį jaudino gitaristų  ir fleitininkų pasirodymai, smagi liaudiškos muzikos kapelos „Nendrelė“ muzika.

J. Baltakio nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje