Skip to content

Penki Ignalinos moksleiviai – gabiausių Lietuvos vaikų autobiografijų rinkinyje

MI informacija

Šių metų balandžio pabaigoje VšĮ Leidybos idėjų centro išleistas autobiografinių apybraižų rinkinys „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ yra unikali, Lietuvoje pirmą kartą leidžiama tokio pobūdžio knyga, skirta jauniesiems Lietuvos talentams suburti. Jie – tautos ateitis, Lietuvos kūrėjai, tobulintojai, puoselėtojai. Jie – būsimieji šalies vadovai, mokslininkai, menininkai, sportininkai ir visuomenininkai, ateities lyderiai, ne tik kursiantys savo verslus, bet ir tapsiantys geriausiais ir geidžiamiausiais darbuotojais.

Didžiąją knygos dalį sudaro autentiškos gabiausių Lietuvos mokinių autobiografinės apybraižos – jų net 569. Iš pusšešto šimto gabiausių Lietuvos mokinių penki yra Ignalinos mokyklų auklėtiniai: Aivaras Baranauskas, Marius Mačėnas, Giedrius Pakalka ir Dovilė Mikoliūnaitė – Ignalinos gimnazijos, Sara Aškinytė – Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijos.

Apybraižose vaikai pasakoja apie savo šeimas, mėgstamiausias pamokas, pasiekimus, autoritetus, dalijasi savo svajonėmis ir Lietuvos vizija po dešimtmečio. Vaikų pasakojimai išties įdomūs ir spalvingi, kupini svajonių ir ryžto tas svajones įgyvendinti. Štai Ignalinos gimnazijos auklėtinis Giedrius Pakalka domisi geografija ir fizika, mokosi Nacionalinės moksleivių akademijos Fizikos sekcijoje ir papildomo ugdymo mokykloje „Fizikos olimpas“. Prizines vietas jis pelno geografijos, gamtos mokslų, lietuvių kalbos ir literatūros, informatikos ir kitose olimpiadose ir konkursuose. 2009 ir 2012 m. vaikinas tapo televizijos projekto „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ nugalėtoju. „Konkursas mane sudomino, nes jame yra pateikiami klausimai iš įvairių sričių, galima pasitikrinti savo žinias. <…> Sekėsi puikiai – man buvo suteikta nominacija „Tūkstantmečio penktokas“ ir buvau pakviestas pas Lietuvos Respublikos Prezidentą Valdą Adamkų. Džiaugiausi būdamas pagerbtas. Antrą kartą šį konkursą laimėjau būdamas devintoku. Tada mane sveikino Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Turėjau progą susipažinti su dviem šalies vadovais“, – pasakoja G. Pakalka. Savo ateitį vaikinas sieja su mokslu, ateityje jis norėtų prisidėti prie mokslo tobulėjimo ir žinių kūrimo.

Dar vienas Ignalinos talentas – jaunoji plaukikė Sara Aškinytė, besimokanti Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijoje. Šešiolikmetė sportininkė autobiografijoje džiaugiasi medaliais, laimėtais tradiciniame Baltijos valstybių čempionate ir jaunučių mače Tartu mieste (Estija), tarptautinėse plaukimo varžybose „Dzūkijos taurė 2013“, XV tarptautinėse „Orca Cup“ plaukimo varžybose Bratislavoje (Slovakija), atvirame Latvijos plaukimo čempionate Rygoje (Latvija), VIII Baltijos jūros šalių jaunimo sporto žaidynėse Vyborge (Rusija). Savo ateitį mergina taip pat sieja su sportu, bet profesijos sakosi dar neišsirinkusi. „Man, kaip sportininkei, didelę įtaką daro plaukikė Rūta Meilutytė, nes ji yra olimpinė čempionė, savo sunkiu darbu pasiekė užsibrėžtų tikslų“, – pasakoja S. Aškinytė.

„Šioje knygoje subūrėme vaikus, apdovanotus įvairiose mokslo ir meno olimpiadose bei konkursuose, pelniusius prizus sporto varžybose, tuos, kuriais didžiuojasi ne tik tėvai, mokyklų vadovai, draugai, bet ir visos Lietuvos piliečiai. Esame tikri, apie juos po 20 ar 50 metų skaitysime vadovėliuose ir enciklopedijose. Tikime, kad ši knyga taps unikaliu dokumentu, kuriame įamžinta iškilių Lietuvos kūrėjų kelio pradžia. Džiugu pastebėti, kad didžioji dauguma knygoje aprašomų vaikų savo ateitį nori kurti Lietuvoje, o planuojantys studijuoti užsienyje patirties pasisėmę svetur žada grįžti į tėvynę. Dauguma šių mokinių yra socialiai atsakingi, juos jaudina emigracijos problema ir jie pasiryžę ją spręsti“, – pasakoja knygos redaktorė Vaiva Markevičiūtė. Pasak redaktorės, visiems autobiografinių apybraižų autoriams labai svarbi šeima, ji jiems – viena pagrindinių vertybių ir gyvenimo orientyrų. „Dažnas knygos herojus, paklaustas, ką laiko savo autoritetu, įvardija savo tėtį ar mamą. Kai kurie vaikai, pasakodami apie savo šeimą, užsimena, kad kitoje tokio pobūdžio knygoje tikisi pamatyti ir savo jaunesniojo brolio ar sesės biografiją“, – šypsosi V. Markevičiūtė.

Be autobiografijų knygoje pateikiamos Lietuvos mokinių pasiekimų nacionalinėse mokslo ir meno olimpiadose bei tarptautinėse sporto varžybose apžvalgos. Taip pat pristatomos mokymo įstaigos, kolektyvai ir organizacijos, kurios kasdieniu savo darbu užtikrina, kad jaunieji Lietuvos talentai galėtų atskleisti ir tobulinti savo gabumus. Ši talentų kalvė – tai sėkmingos valstybės pamatas. Knygoje dėmesys skiriamas ir talentų arenai – svarbiausiems moksleivių konkursams ir organizacijoms, kuriose savo išskirtinius gebėjimus mokiniai gali parodyti jau dabar.

Nepamiršti ir talentų draugai, savo veikla padedantys jaunuoliams siekti pačių didžiausių aukštumų. Knyga užbaigiama savotiška Lietuvos gimnazijų garbės lenta, kurioje skelbiami geriausių mokinių penketukai ir šių mokinių mokytojai. Šioje garbės lentoje – Ignalinos gimnazija, Ignalinos rajono Didžiasalio „Ryto“ gimnazija ir Ignalinos rajono Vidiškių gimnazija.

Jauniesiems talentams neabejingi ir žymūs šalies žmonės. Knygoje visokeriopos sėkmės jiems linki Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, kultūros ministras Šarūnas Birutis, švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis ir būrys Lietuvai nusipelniusių, jaunuoliams sektinu pavyzdžiu ir autoritetu esančių žmonių, tai – Lietuvos Respublikos Seimo narė Agnė Bilotaitė, mobiliųjų programų platinimo bendrovės „GetJar“ ir rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“ įkūrėjas Ilja Laurs, operos solistas Edgaras Montvidas, ledo ritulininkas Dainius Zubrus ir kiti. „Ši knyga kartu yra įsipareigojimas. Lietuvos ateities lyderių ugdymas – tai ne tik pilietiškų tėvų, atsidavusių mokytojų ir trenerių atsakomybė. Mes visi privalome padėti vaikams atsiskleisti, tobulinti savo sugebėjimus. Turime sudaryti sąlygas jaunuoliams tapti daug darančiais Lietuvos lyderiais“, – specialiai knygai „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ rašo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Jaunuosius Lietuvos sportininkus, kūrėjus, visuomenininkus ir mokslininkus rekomendavo Lietuvos bendrojo lavinimo ir meno mokyklos, sporto centrai, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, mokinių organizacijos, užsienyje esančios lietuvių mokyklos, kitos įstaigos. Biografijos spausdintos gavus tėvų leidimą.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here