Skip to content

Trečias pasaulyje plaktukų muziejus kuriasi Linkmenyse

Jonas BALTAKIS

Dar balandžio 3 d. rašėme, kad uteniškis verslininkas Antanas Kibickas, jau dvidešimt metų gyvenantis Linkmenyse, savo unikalią surinktų plaktukų kolekciją nusprendė padovanoti rajono savivaldybei. Tuomet tam pritarė ir rajono taryba. Minint Tarptautinę muziejų dieną, šioje istorijoje padėti paskutiniai parašai – rajono meras Henrikas Šiaudinis ir A. Kibickas pasirašė plaktukų ekspozicijos perdavimo susitarimą. Sutarta, kad plaktukų ekspozicija nuo šiol bus eksponuojama Linkmenų bendruomenės centre. Dovanotojo nustatyta kolekcijos vertė – 4000 eurų. Šalys susitarė, kad kolekcija gali būti papildoma naujais eksponatais, bet ji negali būti išskaidyta ar išdalinta. Linkmenyse ši ekspozicija buvo oficialiai atidaryta, simbolinę juostelę perkirpo rajono meras, plaktukų kolekcininkas ir Linkmenų seniūnas Jonas Alekna.

Pasirašius susitarimą, rajono meras Henrikas Šiaudinis sakė: „Jūsų kraštui tai garbė, kad viena iš nedaugelio pasaulyje esančių kolekcijų nuo šiol bus ir Linkmenų didmiestyje. Kai gerb. Antanas jau kurį laiką vis kalbėjo, kad savo kolekciją padovanos, mes vis galvojome kur ją reikės dėti. Čia ryžtingai įsiterpė Linkmenų seniūnas ir dėl kolekcijos vietos buvo apsispręsta, nors norinčių ją turėti buvo ir daugiau. Manau, linkmeniškiai šį turtą saugos ir tausos, o kolekcija Linkmenis garsins visame pasaulyje. Dėkodamas Antanui ir Žanetai Kibickams už šį pilietinį žingsnį, suprantu, kad tie 4000 eurų neatitinka tikrosios kolekcijos vertės, ji daug kartų didesnė kultūrine prasme. Tikiu, kad čia darbas bus organizuotas taip, kad šis turtas bus prieinamas visiems žmonėms“. Meras A. Kibickui įteikė savivaldybės padėkos raštą ir atminimo dovaną.

A. Kibickas, dėkodamas visiems už supratimą, kad plaktukai nepasklido po pasaulį, po antikvariatus, o rado tinkamą vietą ir tarnaus krašto kultūrai, sakė: „Čia gyvename 20 metų ir visas mūsų gyvenimas Linkmenyse prasmingas. Įsiliejome į seniūnijos, viso rajono gyvenimą, supa nuostabi gamta, visa tai atitinka mūsų interesus. Kai nupirkome tuos nebaigtus statyti kultūros rūmus, juose rengėme parodas, koncertus, net krepšinio varžybas. Nesijaučiame darą kažką itin reikšmingo, tiesiog atliekame savo pilietinę pareigą. Dėkoju, kad mano plaktukus priglaudė seniūnija. Pardavus tuos rūmus, iškilo problema, kur dėti šią kolekciją. Tuomet kreipiausi į europarlamentarą Bronį Ropę, kad gal ją priimtų rajono savivaldybė? Priėmė, už ką labai esu dėkingas“.

Kolekcininko žmona Žaneta sakė, kad taip pat yra prisidėjusi, įsigyjant kai kuriuos eksponatus: „Daug keliaujame po pasaulį, tad aš visur vertėjauju, kai užsienyje reikia nupirkti plaktuką. Plaktukas – tiesiog stebuklas. Su juo gali padaryti nuostabų kalvystės darbą, odos dirbinį, įkalti vinį. Jeigu žmogus dirba su meile, tai ir vinį įkals tik su meile“.

Buvo surengta apžvalginė ekskursija po besikuriantį, tris sales užėmusį plaktukų muziejų, kuriame dabar daugiau nei 500 eksponatų. Jų kolekcininkas yra įsigijęs ar parsivežęs iš Portugalijos, Žaliojo Kyšulio respublikos, Kenijos, Tuniso, Egipto, Norvegijos, Izraelio, Indijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Anglijos… Kolekcininkas plaktuką įprasmina ne vien kaip darbo įrankį, bet ir kaip mitologinį simbolį. Plaktukas siejamas su mūsų mitologiniu kalviu Teliaveliu, skandinavų Toru. Muziejuje visa plaktuko evoliucija – nuo akmeninio iki geležinio. Lietuviai taip pat turi savo plaktukų istoriją. Turime tokių, kokių niekur kitur nerasi. Tarkim, didelį medinį plaktuką grumstams dirvoje trupinti. Tikrų, atitinkančių visus kriterijus, plaktukų muziejų pasaulyje, pasak Antano, yra tik du – Aliaskoje (JAV) ir Australijoje, dar žinomos kelios privačios kolekcijos, viena kurių Linkmenyse. Čia bus galima ne tik susipažinti su plaktukų gausybe, bet lankytojai dalyvaus ir atrakcijose. Rengiamos patalpos kalvystės darbams su žaizdru ir dumplėmis, čia galima bus nukalti kokį nedidelį kalvystės dirbinį. Jau dabar lankytojams siūloma įkaltį vinį į medžio brusą, šįkart tai sėkmingai atliko rajono meras ir seniūnas.

Po ekskursijos sugrįžus į salę, svarbiu įvykiu džiaugėsi ir Linkmenų seniūnas J. Alekna. A. Kibickui jis dovanojo kalvio Raimondo Žievio nukaltą originalų plaktuką. Naująja šio muziejaus šeimininke bus „Paukščių kaimo“ Cijonuose įkūrėja Laima Rakauskienė su vyru. Ji sakė, kad kažkada jai ir visi kiaušiniai atrodė vienodi. „Tik vėliau supratau, kad yra labai didelė kiaušinių įvairovė – dideli, maži, margi, skirtingo smailumo, apvalumo. Taip ir plaktukai, jų yra dar įvairesnių. Net neįsivaizdavau, kiek ir kokių įdomių jų gali būti. Beje, yra plaktukas ir kiaušiniams pramušti. Kam reikėjo mums to „Paukščių kaimo“? Turėjome darbus, bet vis vardan to mūsų krašto, vardan Lietuvos… Tegul žmonės lanko, važiuoja, žino. Kiaušiniai ir paukščiai išgarsino Cijonus, tai taip plaktukai išgarsins ir Linkmenis“, – sakė ponia Laima. A. Kibickas naujai vedėjai įteikė neseniai iš Portugalijos atvežtą plaktuką pakabą ir Akmenės vėliavą su sukryžiuotais dviem kirstukais. „Prašykite, kad kiekviena grupė atvykdama atvežtų po plaktuką, kuris būtų tarsi leidimas į muziejų“, – naujai vedėjai linkėjo A. Kibickas..

Šventinį renginį Linkmenyse vedė savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja linkmeniškė Gražina Mackonienė, o jį pradėjo mažoji dainininkė Melika Rakauskaitė. Susirinkusiems koncertavo liaudiškos muzikos kapela „Lanksva“.

Tądien buvo atidaryta ir Antano ir Žanetos Kibickų paveikslų galerija, kuri taip pat aplankyta. Daugiau apie ją – kituose MI numeriuose.

Dabar madinga ir populiaru Lietuvos miestus ir miestelius skelbti kultūros sostinėmis. Gal ką nors panašaus vertėtų daryti ir rajone? Tai būtų akstinas tam ar kitam rajono miesteliui, seniūnijai pasitempti, pristatyti savo turimus, dažnai mažai žinomus, kultūros turtus, žmones. Linkmenys ir seniūnija drąsiai gali būti pirmoji šia prasme. Turtinga istorija, net trys muziejai (bitininkystės Stripeikiuose, malūnas Ginučiuose ir plaktukų Linkmenyse), paveikslų galerija ir daugelis kitų patrauklių objektų. Kaip manote?..

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here