Skip to content

Stripeikiuose įkurdinta pirmoji bitučių šeima

Lina RAGINYTĖ

Bičių ypatybė rasti visa, kas gražu ir saldu. Jei paklaustumėte bitės, kur yra šiukšlynai, ji negalėtų jums atsakyti, nes tai jos tiesiog nedomina. Ji galėtų papasakoti, kur auga dobilai, našlaitės, kur žydi liepos, rapsai… Stripeikių bitininkystės muziejuje daugelį metų gyvenę bitelės tiesiog išmirė. Kažkas pasakytų, kad išniekinę bityno dvasią – išvarė ir bites, o štai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Bitynų, bičių produktų ir bičių užkrečiamųjų ligų kontrolės specialistai konstatuotų faktą, kad bitės išmirė greičiausiai dėl priežiūros ir dėmesio stokos, nes besirūpinantis bitele pirmiausia turi ją mylėti. Kad ir kaip ten bebūtų, priežastis išsiaiškins ir jas šalins „bityno gaspadoriai“ (Aukštaitijos nacionalinio parko direkcija) – jei tik norės. Stripeikių senovinės bitininkystės muziejus gavo antrą galimybę – vėl viską pradėti iš naujo, mat į Stripeikius iš Dzūkijos dovanų atkeliavo pirmoji bitučių šeima.

Dovana iš Dzūkijos

Birelio 17-ąją Ignalinoje vyko seminaras, skirtas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) Teritorinių padalinių, apimančių šalį nuo Klaipėdos iki Zarasų, specialistams, vykdantiems bitininkystės kontrolę, ir bitininkams.

Renginio pabaigoje jo moderatorius, Ignalinos VMVT viršininkas Laimutis Ragaišis, pasidžiaugė gausia dalyvių komanda, sėkmingu ir turiningu seminaru, konstruktyviu darbu bei neslėpė, kad labai maloniai nustebintas VMVT Vyriausiojo veterinarijos gydytojo-valstybinio veterinarijos inspektoriaus Antano Paliučio įteikta dovana Ignalinos kraštui. „Viso seminaro metu net neįtarėme apie laukiančią staigmeną. Antroje seminaro dalyje, vykstant praktiniams specialistų mokymams Bitininkystės muziejuje, netikėtai gavome dovanų – bitučių šeimą iš gydytojo Antano bityno, esančio Dzūkijoje. Ne vieno specialisto patirtis liudija tai, kad dirbantis su bitėmis veterinarijos gydytojas laikui bėgant pajunta begalinį prisirišimą prie šių darbštuolių ir pats tampa bitininku. Taip nutiko ir gydytojui Antanui ir daugeliui kitų specialistų ir, žinoma, mūsų tarnyboje (Ignalinoje) dirbančiai gydytojai Aušrai Čepulienei. Ji taip pat tapo bitininke. Nėra paprastas tas medaus kelias ir tikrai ne kiekvienam perprantamas“, – sakė L. Ragaišis.

Nuo medžioklinės bitininkystė iki mėginių tyrimams

Prieš išvykdami į praktinius mokymus seminaro dalyviai išklausė keletą svarbių ir esminių pranešimų, diskutavo, aiškinosi, domėjosi. Pirmiausia dalyvius pasitikęs Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parkų direktorius Sigitas Žvinys trumpai pristatė ANP istoriją, Stripeikių senovinės bitininkystės muziejaus likimo vingius ir perspektyvas. Vėliau S. Žvinys žodį perdavė ilgametei ANP darbuotojai Irenai Čeponienei. Ponia Irena gražiai, pailiustruodama skaidrėmis, papasakojo „kaip buvo“. Deja, dar kiek seniau nei prieš metus veikęs muziejus tapo tik popieriniu eksponatu.

Šiandien visi suprantame, kad ši tema vis tik yra labai jautri. Laiko nebeatsuksi, nieko nebesugrąžinsi. Dangstytis primityviais svaičiojimais nėra prasmės, viltis apie „dvasios sugrįžimą“ taip pat nereikia, nes to iš principo negali būti. Reikia tiesiog žingsnis po žingsnio eiti pirmyn. Panašu, kad ANP komanda dabar tai ir stengiasi daryti ir jau tradiciškai rugpjūčio 15 d. visų lauks Medkopio šventėje.

VMVT direktoriaus Jono Miliaus vardu gydytojas-valstybinis veterinarijos inspektorius A. Paliutis įteikė ANP atstovams padėkos raštus.

Pervertę bitininkystės istorijos puslapius, seminaro dalyviai perėjo prie šių dienų aktualijų. Ignalinos VMVT vyr. veterinarijos gydytoja-inspektorė A. Čepulienė pristatė Bitynų, bičių produktų ir bičių užkrečiamųjų ligų kontrolės ataskaitą mūsų rajone. Keletas įdomesnių faktų. Pasirodo, mūsų rajone gyvena net 4590 šeimų bičių (su ką tik įkurdinta Stripeikiuose bus 4591-oji). Jomis rūpinasi 293 bitininkai. Jauniausiam rajono bitininkui – 22-eji, o vyriausiai bitininkei – 103-eji metai.

Vėliau išsamią ataskaitą apie bendrą situaciją Lietuvoje, bičių ligas, jų paplitimą ir vykdomas prevencines programas pateikė Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto atstovė Česlova Butrimaitė-Ambrozevičienė. Toliau pagrindinius mokymus vedė vyr. veterinarijos gydytojas-valstybinis veterinarijos inspektorius A. Paliutis.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here