Skip to content

Miško gėrybės – drausmingiems lankytojams

MI informacija

Mėlynės — vienos gausiausiai derančių Lietuvos uogų, mėgstamos žmonių ir daugelio miško gyvūnų. Neretam provincijos gyventojui miško gėrybės tampa ir pragyvenimo šaltiniu. Deja, ne visi uogautojai sąžiningai renka mėlynes, naudoja įvairias mechanines rinkimo priemones, tuo sukeldami natūralų sąžiningai uogas rankomis renkančiųjų uogautojų pyktį.

Uogautojams

Pastaruoju metu Ignalinos agentūra sulaukia daug uogautojų skambučių dėl uogavimo draudžiamais įrankiais, tad liepą bus vykdoma sustiprinta uogautojų kontrolė, ypač didelį dėmesį skiriant uogavimui saugomose teritorijose.

Pirmas bendras Ignalinos  agentūros ir Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parkų direkcijos pareigūnų reidas patvirtino sąžiningų uogautojų nusiskundimus. Vien liepos 11 d. buvo nustatyta 20 pažeidimų, kai uogautojai, rinkdami mėlynes, naudojo mechanines priemones –„šukas“. Renkant mėlynes mechaninėmis priemonėmis, žalojami uogakrūmiai, jų šaknys (dažnai išraunamas ir visas krūmelis), taip natūraliai palaipsniui mažėja mėlynių augaviečių plotai, tuo pačiu ir kitų sezonų derlius.

Uogautojams verta priminti, kad mėlynes Lietuvoje galima rinkti tik rankomis. Mechaninius įtaisus, „šukas“ naudoti draudžiama.

Pagal nustatytą Laukinės augalijos išteklių naudojimo tvarką, draudžiama, renkant uogas, rauti, laužyti ar kitaip niokoti augalus, naudoti uogienojus žalojančius įrankius. Visai nesvarbu, kokie jie – savadarbiai ar pagaminti gamykloje.

Administracinių teisės pažeidimų kodeksas už laukinės augalijos išteklių naudojimą, pažeidžiant šį reikalavimą, numato baudas: piliečiams – nuo 7 iki 28 eurų, pareigūnams – nuo 28 iki 57 eurų.

Grybautojams
Nors grybus rinkti galima visuose – ir valstybiniuose, ir privačiuose – miškuose, reikia žinoti, kad grybauti neleidžiama rezervatuose ir tuose miškuose, kuriuose lankymasis laikinai uždraustas ar apribotas savivaldybių sprendimais. Informacija apie tokį draudimą ar apribojimą skelbiama vietos spaudoje, savivaldybės interneto svetainėje, per radiją ar televiziją, o prie kelių, takų į mišką, kuriame uždraustas ar apribotas lankymasis, apie tai informuoja pastatyti ženklai.

Renkant grybus juos reikia arba išrauti, arba nupjauti prie pat žemės. Griežtai draudžiama ardyti miško paklotę, samanų ar kerpių dangą, niokoti nerenkamus grybus. Miško ekosistemoms ypač kenkiama, kai paklotė ardoma grėbliais ir kitais įrankiais, nes taip sunaikinama ir grybiena.

Kaip nustato Grybavimo Lietuvos miškuose taisyklės, draudžiama rinkti, parduoti ir supirkti voveraites, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis kaip 1 cm, ir baravykus, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis kaip 1,5 cm. Taip pat negalima rinkti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų rūšių grybų.

Jeigu nustatyta tvarka pažeidžiama grybaujant, piliečiams gali būti skiriama iki beveik 30 eurų, o pareigūnams – iki beveik 60 eurų bauda.

Jeigu tvarka  pažeidžiama grybus superkant, parduodant ar perdirbant, piliečiams gali būti skiriama iki beveik 150 eurų bauda, pareigūnams – iki beveik 300 eurų bauda.

Žinokite, kad…

Grybavimo Lietuvos miškuose taisyklių 3.2 punktas ir Mažųjų gamtos turtų naudojimo taisyklių 1.3 punktas nustato, kad privačiuose miškuose, esančiuose arčiau kaip 100 m iki miško savininko sodybos, uogas ir grybus rinkti leidžiama tik miško savininkui sutikus.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje