Skip to content

Kaip namuose elgtis su vorais

MI informacija

Manyčiau, kad tik nedaugelis žmonių yra abejingi vorams – vieni juos mėgsta ir net augina, kiti – tiesiog bijo. Arachnofobija, arba vorų baimė, yra viena labiausiai paplitusių baimių. Kodėl bijome netgi nedidelio voro – niekas gerai nežino. Nepaisant to, vorai namuose gali kelti nemalonių pojūčių netgi abejingiesiems. Tačiau jei dažnas nevengs užmušti musės, ranką prieš vorą pakels toli gražu ne kiekvienas (liaudyje vyrauja nuomonė, jog  voras į namus laimę atneša). Kaip su jais apsieiti gražiuoju?

Prevencija. Geriausia būtų, jei vorai apskritai neužsuktų į jūsų namus. Tam užtenka tik gerai apžiūrėti savo aplinką, ir, jei reikia, imtis priemonių. Vienas pagrindinių apsisaugojimo būdų – kruopščiai užsandarinti savo namus. Žinoma, kalbame ne apie langų užkalimą, net nepaliekant jokių plyšių(vorus galima įleisti ir kitais būdais, kad ir kartu su iš daržo atsineštomis gėrybėmis). Tačiau užsandarinę mažiausius namo plyšelius, sumažinsite riziką. Tai padės ne tik nuo vorų, bet ir nuo kitų įnamių (erkių, pelių, žiurkių), išties pavojingų kenkėjų. Antras svarbus žingsnis būtų aplinkos tvarkymas, nors tai aktualiau šiltuoju metų laiku. Vorai labai mėgsta krūmus ir kitus augalus, todėl šiuo atveju galėtų padėti augalų, esančių šalia namo, apkarpymas ar paprasčiausias atidumas – nereikėtų sodinti jų labai arti, kadangi vorui sutrumpėja kelias iki jūsų namo. Kaip žinome, vorai, apsigyvenę šalia namo, rezga voratinklius – galite kartas nuo karto apeiti namą ir radę jų pastogėje, juos išvalyti  šluota. Vis dėlto, specialiai nenaikinkite vorų sode ar kitoje aplinkoje – šie gyviai ne tik nekenkia, tačiau ir padeda, kadangi minta kitais vabzdžiais, taip reguliuodami sodo ar daržo ekosistemą. Ir galutinis žingsnis – švara namuose. Net ir pats švariausias namas nėra apsaugotas nuo vorų, tačiau kiekviena apsaugos priemonė yra galimybė sumažinti riziką, nes išimčių pasitaiko visose srityse. Netvarka yra ypač mėgstamas veiksnys, kadangi taip jiems sukuriamos slėptuvės. Taip pat patariama reguliariai išvalyti namo kampus nuo voratinklių ir pastebėjus vorą, pasirūpinti juo – saugiai išnešti į lauką. Užkirskite kelią maitinimuisi. Kaip žinote nuo vaikystės, vorai minta kitais vabzdžiais (dažniausiai tai – musės). Rizika, kad pas jus įsikurs voras, dar labiau sumažėja, jei namuose nėra kitų vabzdžių, tokių kaip įvairios muselės. Todėl reikėtų ilgai nelaikyti pūvančių produktų ar palikti kitų būdų, kurie į namus pritrauktų vabzdžius.

Yra receptų, leisiančių patiems pasigaminti ekologiško vorus atbaidančio skysčio. Dažniausi jų ingredientai yra eteriniai aliejai. Vis dėlto, atsižvelkite į namiškių nuomonę eterinių aliejų intensyvumo klausimu – jie patinka ne visiems, be to, atkreipkite dėmesį ir į naminius gyvūnus. Ypatingai šie aliejai veikia kates. Teigiama, kad ypatingai gerai padeda pipirmėtė, arbatmedis ir citrusiniai kvapai, kurie vorams nepatinka, tačiau žmogui yra malonūs. Reikėtų 5–7 lašų vieno iš minėtųjų eterinių aliejų, nedidelio kiekio skysto muilo bei apie 500 ml šilto vandens. Geriausia šį mišinį naudoti, supylus jį į butelį su purkštuku. Tiesiog atidžiai apžiūrėkite aplinką, išvalykite voratinklius, o jeigu randate, vorų kiaušinėlius ir minėtas vietas papurkškite šiuo skysčiu. Kartokite procedūrą kartą per savaitę.

Teigiama, kad panašiame mišinyje kartu su eteriniais aliejais gerai veikia ir actas. Katžolės (Nepeta cataria) aliejus gali būti naudojamas kaip repelentas, pašlaksčius ar papurškus jo aplink įėjimą, duris ir langus. Pats augalas, augantis vazone ar prie namų, taip pat gali suveikti kaip atbaidantis veiksnys. Yra  duomenų, kad labai atbaidančiai tiek muses, tiek vorus veikia diemedis. Gal todėl kaimuose daugelis šeimininkių augindavo diemedžius.

Naikinimas. Kai kurios kenkėjų naikinimo įmonės siūlo savo paslaugas šiuo klausimu, tačiau tuo pačiu neretai pabrėžia, kad vorai nėra tokie baisūs ir kenksmingi, kaip vabzdžiai ar graužikai. Veterinarijos vaistinėse galima įsigyti įvairių priemonių vorų naikinimui arba atbaidymui.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje