Skip to content

Renovacija juda link pabaigos, tačiau problemų neišvengiama

Liepos 22 d. rajono savivaldybėje vyko daugiabučių namų renovacijos darbų aptarimas. Į Ignaliną atvyko aplinkos viceministrė Daiva Matonienė, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkė Laura Nalivaikienė, Būsto energijos taupymo agentūros vadovas Valius Serbenta, kiti šios agentūros darbuotojai. Pasitarime taip pat dalyvavo savivaldybės administracijos, Ignalinos butų ūkio, kai kurių statybos įmonių atstovai.

Savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis išreiškė savo nuogąstavimus dėl dviejų statybos įmonių – UAB Vilstata“ ir UAB „Costum“ – prastai organizuojamo darbo, įsipareigojimų nevykdymo ir  renovacijos proceso trikdymo. Įgyvendinant „Ignalinos enervizijos“ programą, šiuo metu yra pasirašytos sutartys dėl 78 daugiabučių namų renovacijos, visiškai baigti modernizuoti ir valstybinei komisijai priduoti 45 namai, dar 30-tyje vyksta statybos darbai, o štai 13 daugiabučių įvardijami kaip probleminiai, kadangi juose darbai stringa, o minėti rangovai į nuolatinius savivaldybės priekaištus ir reikalavimus atsako tik pažadais. Negalima užmerkti akių prieš realybę, kai įsipareigojus visus darbus baigti jau rugpjūčio pradžioje, dabar padarytų darbų fiksuojama tik apie 10 proc. Ir toks rezultatas pasiektas per metus.

Viceministrė D. Matonienė pastebėjo, kad šiuo metu renovacija sparčiai vyksta visoje Lietuvoje. Darbų mastą rodo ir jiems skiriamos lėšos – apie 240 mln. Eur. „Tai realus ekonomikos gaivinimo planas ir didelis iššūkis. Lietuva visgi nebuvo pasirengusi įsisavinti tokių lėšų, o kai kurios įmonės gerokai pervertino savo pajėgumus. Šiandien Ignalinoje matome ir labai gerus, ir tikrai blogus pavyzdžius…“, – sakė viceministrė. Ji buvo nusiteikusi itin kritiškai ir pažadėjo imtis pačių griežčiausių priemonių, nes, kaip minėjo, būtina laikytis nustatytų terminų, darbus atlikti kokybiškai ir nediskredituoti pačios renovacijos. Kraštutinė priemonė gali būti sutarčių nesilaikančių įmonių veiklos sustabdymas.

Būsto energijos taupymo agentūros vadovas V. Serbenta pirmiausia pasidžiaugė stipria savivaldybės ir Ignalinos butų ūkio komanda, kuri savo patirtimi dalijasi su visa Lietuva, taip pat apgailestavo dėl įmonių. Jų vadovams siūlyta skubiai imtis priemonių, tartis dėl terminų ir sudaryti aiškius darbų grafikus. 

Pasitarime kalbėjo ir statybos įmonių vadovai. UAB „Costum“ direktorius Arvaldas Brazas sakė, kad Ignalinoje darbai vėluoja septyniuose jo įmonės renovuojamuose namuose. Pagrindinės to priežastys – trūksta darbo jėgos. Dabar organizuojamos darbininkų brigados iš Baltarusijos ir iki rugsėjo planuojama priduoti 4 namus. UAB „Vilstata“ direktorius Vladislavas Možeiko minėjo, kad šiai įmonei vadovauja dar tik pusmetį, teisinosi, kad darbai vėluoja dėl įvairių teisinių ginčų ir įmonėje susidariusių problemų. Iš šešių renovuojamų namų du pažadėta baigti rugpjūtį, dėl kitų tikimasi termino pratęsimo. 

Meras H. Šiaudinis pastebėjo, kad įmonių įsipareigojimai migloti ir jų aplaidumas ne tik stabdo visą procesą, trukdo laiku įsisavinti lėšas, bet ir verčia nerimauti gyventojus. Buvo pateiktas pavyzdys, kaip vieno Vidiškių daugiabučio gyventojai tikrai lietingu laikotarpiu mėnesį laiko gyveno be stogo, skundėsi savivaldybei, o ši jiems niekuo negalėjo padėti. Meras sakė, kad dauguma butų savininkų tikrai labai domisi vykstančiais darbais, pastebi statybininkų klaidas ir apie jas informuoja.

„Jūs labai stipriai rizikuojate savo reputacija ir aš tikrai stengsiuosi, kad įmonės, kurios nepadarys pažangos, nedalyvautų 2014–2020 m. finasinės parmos laikotarpio darbuose“, – patikino viceministrė. Ji taip pat paprašė įmonių kiekvieną savaitę savivaldybei ir ministerijai pateikti ataskaitas apie atliktus darbus.

Po pasitarimo jo dalyviai apžiūrėjo kai kuriuos renovuojamus namus Ateities, Atgimimo, Aukštaičių, Laisvės gatvėse. Pasidžiaugta ir gerais pavyzdžiais, laiku ir sparčiai atliekamais darbais. Stabtelėta ir prie jau baigto modernizuoti Atgimimo gatvės 18-ojo namo. Šis vienaaukštis pastatas pasikeitė neatpažįstamai – buvęs sukiužęs medinukas tapo gražiu ir šiuolaikišku namu. Meras gyrė šį ir dar keletą projektų puikiai vykdančią įmonę iš Visagino – UAB „Evikonas“, kuri visus darbus atlieka laiku ir kokybiškai. Savivaldybės vadovas tikisi, kad po šio pasitarimo reikalai nors šiek tiek pasitaisys ir problemas sukėlusios įmonės imsis visų įmanomų priemonių įsipareigojimams įvykdyti.

Autorės nuotr.

 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje