Skip to content

Burių plazdėjimu vėjyje nušlamėjo penktoji Palūšės regata

Jonas BALTAKIS

Dvi dienas Palūšė gyveno burlaivių regata, kurios metu vyko daugybė kitų varžytuvių, pramogų, linksmybių. Varžėsi ne tik buriniai laivai, bet ir kapelos, bardai, krepšininkai ir tinklininkai, vyko daug žiūrovų sutraukianti linksmoji Lūšių regata, stebinanti jos dalyvių išmone, konstruojant plaukimo priemones, pirmąkart vyko kiniškų drakono valčių lenktynės. Šiemet tai jau penktoji Palūšės fiesta. 2011 m. pradėta rengti bemaž vien vietos bendruomenės ir Panevėžio jachtų klubo jėgomis, dabar tarp šventės organizatorių jau ir rajono savivaldybė, ir Nacionalinis parkas, ir kitos organizacijos. Bet apie viską iš eilės.

Buriuotojai džiaugėsi, žiūrovai šiurpo

Šeštadienis buvo atšiaurus. Oro temperatūra – vos septyniolika, žvarbus vakaris, įsibėgėjęs išilgai Lūšių, įkyriai lindo sušilti užantin. Tad apie keturias valandas Palūšės paplūdimyje žiūrovų beveik nebuvo, mindžikavo vos kokia dešimtis kita. Nuobodžiavo ir prekyba, plačiai išsiskleidusi ant dirvono – prie jų ilgai nebuvo nė vieno pirkėjo. Tik vėjyje garsiai plakėsi burės ir tiško vandens purslai iš po jachtų ir burlenčių kilio. Tačiau artėjant penktai vakaro, viskas stojo į savo vėžes.

Visą dieną rankas iš pasitenkinimo trynė tik buriuotojai (jų susirinko 27) ir gyrė orą – tokio šioje regatoje dar nebuvo. Burėms reikia vėjo, ne šilumos, o jo šįkart buvo į valias. Tad buriuotojai taip įsibėgėjo, kad jau pirmąją dieną įvykdė abiejų dienų programą. Įvyko visi penki plaukimai. Buvo ir nuotykių, kai virto burlaiviai, o juos gelbėdami kolegos taip pat maudėsi Lūšiuose (beje, šeštadienį ežero vanduo buvo šiltesnis už orą).

Atidarymas

Penktą popiet įvyko oficialus Palūšės regatos atidarymas. Renginio vedėjas – šaunusis piratas (Eimantas Ramanauskas) – girgždančiu balsu į regatos laivą (sceną) pirmiau pakvietė Palūšės bendruomenės pirmininką Arvydą Gaidelį ir Panevėžio jachtklubo prezidentą Joną Rozį, vėliau ant pirato laivo denio pakilo dar visas būrys svečių: rajono meras Henrikas Šiaudinis, Ignalinos seniūnas Jonas Polito,  Aukštaitijos nacionalinio parko direktorius Sigitas Žvinys, pirmąkart regatą rėmusios Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „Nemunas“ valdybos pirmininkas Kęstutis Levickis. Su savo dovanomis organizatoriams nuo Dysnos ir Birvėtos į svečius atvyko net Dysnos kaimo bendruomenės moterys. Visiems svečiams piratas atminimui įteikė keramikinius regatos medalius. Po sveikinimo žodžių, palinkėjimų ir buriuotojų šūksnio „Vėjo, vėjo, vėjo!“, skambant Palūšės himnui (B. Paukštienės ir A. Panavo dainai), buvo pakelta regatos vėliava. Ta proga rajono merui buvo uždėtas ežero nendrių vainikas.

Drakonų valčių varžybos

Jos rajone surengtos pirmąkart. Gaila, kad regatos programoje nebuvo nurodyta, kur ir kelintą valandą jos vyks (prasidėjo 13.30 val. pirmoje valtinėje), todėl žiūrovų beveik nebuvo, tik vienas kitas atsitiktinai užklydęs. Kas tie drakonai? 

Tai tradicinės ilgos kinų valtys, galinčios talpinti nuo 10 iki 80 irkluotojų plius dar du žmonės – vienas valties priekyje rėkauja ir muša būgnus, palaikydamas irklavimo ritmą, kitas tiesiog vairuoja valtį, sėdėdamas jos gale. Norint pasiekti greitį, būtina labai suderinti visų irkluotojų judesius, tad čia ir gelbsti didžiulis būgnas. Valtys puošiamos drakonų galvomis (priekyje) ir uodegomis (gale) Būtent dėl jų šis sportas ir vadinamas drakono valčių lenktynėmis, nors galima nesunkiai įžvelgti giminystės ryšius su kanojomis bei jūrinių valčių irklavimu (populiaru Australijoje ir Okeanijoje). Šiuo metu pasaulio drakono valčių čempionatuose dalyvauja komandos iš 20 pasaulio šalių. Irkluojamos kelios distancijos – 200 m arba 250 m, 500 m, 1000 m ir 2000 m. Irkluoja vyrų ir moterų komandos.

Palūšėje distancija buvo apie 300 m. Lenktyniauta pačiomis mažiausiomis valtimis su 10-ties žmonių įgula (8 irkluoja, 1 muša būgną, 1 vairuoja). Susibūrė keturios komandos. Dėl pirmosios vietos susikovė Visagino „Vikingai“ ir pasieniečių „Rykliai“. Atkaklią kovą laimėjo visaginiečiai, varžovus tik prieš pat finišą aplenkę vos 1,06 sek. Dėl trečiosios vietos panašiai vyko ir dviejų Palūšės komandų dvikova, kurią laimėjo „Palūšė“. Ji varžovus aplenkė 1,16 sek.

Linksmoji regata

Ji, kaip visada, vyko linksmai, palaikoma daugybės žiūrovų. Užsiregistravo daugiau nei dešimt linksmųjų ekipažų, bet startavo ne visi. Fotografams pozavusi piratų laivo įgula ir dar keli taip ir nelenktyniavo. O išmonės visiems netrūko. Katamaranu plaukė damos, oriai prie stalo gurkšnodamos šampaną (gal?), merginų ekipažas, pasivadinęs „Partija“, plaukė su didele šaškių lenta (kol plaukė, sužaidė šaškių partiją). Daug triūso, rengiant plaustą, įdėjo „Džiunga čianga“ komanda. Tai laivas palmė, o po ja – būrys garbanotų negriukų. Jauniausiam jų – vos ketveri metukai. Apdovanojimų ceremonijoje jis gavo specialų Letos Kalinauskaitės apdovanojimą. Komisija, vertindama šiuos linksmuolius, pirmiausia kreipė dėmesį net ne į tuos, kurie finišavo pirmieji, vertino darbą ir išmonę, konstruojant šias plaukimo priemones.

Ir daug muzikos

Nuo 19 val. prasidėjo liaudiškos muzikos kapelų varžytuvės „Susgrojam, broliai, ant Lūšių“. Šįkart rungėsi vilniečių kolektyvas „Sutaras“ ir anykštėnų kapela „Grieža“. Žinoma, nugalėjo draugystė. Juos pakeitė seniai kartu matyti broliai Algis ir Voldemaras Frankoniai. Jie visiškai išjudino žiūrovus, kurie virtinėmis ėjo šokti: kas po du, kas rateliais, kas gyvatėlėmis vingiavo. Sutemus, ant vandens įrengtoje scenoje skambėjo jaunųjų bardų dainos.

Žygis

Šeštadienį visi norintys dalyvavo šiaurietiško ėjimo žygyje po Palūšės apylinkes. Šešiolikos dalyvių grupė aplankė Gaveikėnų malūną, mitologinius Juodinio ir Taramos ežerėlius, ėjo pelke, nesušlapdami kojų. Visi žygeiviai lengvai ir su gera nuotaika įveikė suplanuotą 7 km trasą.

Bendruomenės sveikinimai

„Kokius vandenynus beišmaišytum, vis vien namuose – geriausia. Kiekvienas savo širdyje turime kampelį, kuriame duona – pati skaniausia, dūmas – pats kvapniausias, šneka – mieliausia ir daina – skambiausia. Palūšiečiams tai – Palūšė. Čia, lyg bangos į krantą, be atvangos plakėsi jūsų dienos, čia su klykiančiomis žuvėdromis į dangų kilo svajonės, čia užaugote, užauginote savo vaikus, džiaugiatės anūkais ir proanūkiais. Gyvenimo bangos ritasi tolyn, o mes šiandien susirinkę į Palūšės kaimo šventę, norime pagerbti kaimo bendruomenės narius, švenčiančius sukaktis bei pasidžiaugti bendruomenės gyvybingumu, susiklausymu ir darna“, – į šventės dalyvius kreipėsi piratų vadas, „Palūšės regata 2015“ laivo kapitonas.

Bendruomenės pirmininkas A. Gaidelis bei seniūnas J. Polito pasidžiaugė nuostabiai pavykusia švente, nepaprastu reginiu, kurį dovanojo Panevėžio jachtklubo nariai ir, žinoma, neprilygstamu palūšinių draugiškumu, darnumu bei energingumu. Jau tradicija tapo kasmet pasveikinti jubiliejus švenčiančius bendruomenės narius. Šiemet jubiliato vainiku papuoštas garsus ne tik Palūšėje, bet ir visame rajone bei už jo ribų, žuvienės bei rūkytų žuvų profesionalas, seliavų gaudytojas ir senovinės žuvininkystės žinovas Stanislovas Rastenis. Jam bei kitiems palūšiniams skambėjo jaunųjų palūšiečių daina bei sveikinimo žodžiai.

Seniūnas J. Polito dovanų įteikė ir kaimo ilgaamžei, vyriausiajai palūšietei Janinai Dieninienei bei pačiai jauniausiai kaimo ateities vilčiai – mažametei Lėjai Gudelytei, kuri, deja, šią iškilmingą savo gyvenimo akimirką mėgavosi gardžiu popiečio miegeliu, tad jos dovaną paėmė močiutė.

Gražiais ir draugiškais plojimais palydėję apdovanotuosius, šventės dalyviai laivo denyje tokiais pat plojimais pasitiko ir L. Kalinauskaitę, už šiltus aplodismentus atsidėkojusią dainomis.

Regatos dalyvių apdovanojimai

Netrukus laivo denyje susirinko visas būrys šventės organizatorių: bendruomenės pirmininkas A. Gaidelis, seniūnas J. Polito, Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parkų direktorius S. Žvinys bei kultūrologė Sigutė Mudinienė, Regatos vyr. teisėjas Juozas Bečelis bei Panevėžio jachtklubo prezidentas J. Rozis. Šis didžiulis būrys organizatorių susumavo rezultatus, įsteigė prizus ir apdovanojo Regatos nugalėtojus.

Kaip sakė J. Rozis, renginys be smagesnių ar liūdnesnių nuotykių – ne renginys. Džiugu, kad išvengta liūdnų pasekmių, tačiau nelaimių būta ir šįkart. Varžybų metu viena jachta apvirto. Tačiau net trys jachtos, nepaisant nieko, nutraukė savo plaukimą ir suskubo gelbėti patyrusių nelaimę. Už atsakingumą, ryžtą ir draugiškumą, gelbėjant patekusius į nelaimę, apdovanoti trijų jachtų kapitonai ir vienas narys: Eimantas Deksnys, Simas Juškevičius, Virgilijus Vaičaitis ir Vaidas Tervydis. Specialus prizas įteiktas ir pačiai jauniausiai Regatos dalyvei, darželinukei Reginai Adomavičiūtei. Nors į prizines vietas ir nepateko, tačiau gan gerais rezultatais (VI-oji vieta) ir puikiu reginiu kraštiečius džiugino ir ignalinietis burlentininkas Vidas Mačiulis. O štai Ignalinos kraštiečių klubo prezidentas Romas Adomavičius kreiserinių jachtų klasėje buvo pirmas.

Antrąją šventės dieną jachtininkai sugalvojo papuošti Lūšių ežerą išskirtiniu plaukimu „Vėjas galvoje“. Už įspūdingiausius vaizdus apdovanoti Jonas Lazauskas bei Vitalijus Jasiūnas, ilgametis, 10 metų nenugalimas ir nepralenkiamas burlentininkas.

Grojant Palūšės himnui, komandoro komanda nuleido Regatos vėliavą ir atsisveikino su 5-ąja Palūšės regata iki kitų metų. Iki 6-osios…

Ačiū organizatoriams

Visų mūsų švenčių sėkmė pirmiausia priklauso nuo kiekvieno dalyvio dvasinės būsenos: jei tavo viduje karaliauja laimė ir džiaugsmas, atsiliepimai apie šventes ir įspūdžiai visada bus patys geriausi, nes mūsų nuotaikas ir pojūčius kuria mūsų nusiteikimas ir požiūris, ne išoriniai dalykai. Visų švenčių organizatoriai visada maksimaliai atiduoda visas jėgas, tikėdamiesi ir laukdami paties geriausio rezultato, nors taip jau nutinka, kad dažniausia daugiausia įdėję darbo žmonės būna mažiausia matomi. Džiugu, kad pavyko bent akimirką vienoje vietoje sutikti pagrindinius šventės organizatorius (Rasą, Jolantą, Nijolę, Danutę ir Arvydą), bet dar smagiau, kad jie šypsojosi: vadinasi – viskas yra ir bus gerai.

Autorių nuotr.

 

Buriavimo varžybų rezultatai

Burlenčių klasė (iki 40 metų amžiaus)

Vidmantas Juršėnas          I vieta

Mindaugas Bečelis           II vieta

 

Burlenčių klasė (per 40 metų amžiaus)

Vitalijus Jasiūnas            I vieta

Ovidijus Lukšys              II vieta

Jonas Rozis                    III vieta

 

Laisva savos gamybos jachtų klasė

Saulius Balys                  I vieta

Darius Viržuonis             II vieta

Justinas Rubinovas         III vieta

 

Daugiakorpusinių jachtų klasė

Eimantas Deksnys           I vieta

Vaidas Tervydis              II vieta

Kazys Svidenis               III vieta

 

Sportinių švertbotų klasė

Zenonas Valkūnas            I vieta

Juozas Bečelis                 II vieta

Vytautas Augustinas        III vieta

 

Sportinių švertbotų 470 klasė

Jonas  Lazauskas             I vieta

Aistis Liutkevičius            II vieta

Egidijus Launikaitis         III vietas

 

Kreiserinių jachtų klasė

Romas Adomavičius        I vieta

Virgilijus Vaičaitis           II vieta

Valdas Kižys                  III vieta

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here