Skip to content

Kaip glostyti kates, kad joms patiktų?

MI informacija

Mokslinio žurnalo „Applied Animal Behaviour Science“ paskelbti tyrimai atskleidžia, kaip katėms labiausiai patinka būti glostomoms ir prie kurių kūno vietų savo pirštų geriau nekišti. 

Ar katės išvis mėgsta, kai jas glosto? Mokslininkai net nėra tuo tikri. „Nors mes tikimės, kad katės ne tik toleruoja, bet ir mėgaujasi, kai jas liečiame, bet yra mažai empirinių tyrimų, ar taip yra iš tiesų“, – pažymima tyrimo išvadose. Todėl mokslininkai ėmėsi eksperimento: 34 kates nuo 6 mėnesių iki 12 metų amžiaus stebėjo, kai jos buvo glostomos savo namuose. Jas glostė arba mokslininkas, arba nepažįstamas žmogus, arba šeimininkas. Buvo liečiamos kačių kūno vietos aplink smakrą ir skruostus, aplink uodegos pradžią, viršugalvis, nugara ir krūtinė.

Eksperimentas buvo kartojamas – tuomet stebėta 20 kačių nuo 1 iki 12 metų amžiaus. Jas šįkart daugiausiai glostė šeimininkai – galvą, nugarą arba uodegą. Visi glostymai buvo filmuojami, ir mokslininkai sudarė ilgą sąrašą, ką reiškia kiekvienas katės judesys. Pavyzdžiui, draugiškas galvos priglaudimas ir trynimas, pauostymas, lėtas mirksėjimas vertinti teigiamai. Kandžiojimas, uodegos raitymas ar karpymas ausimis rodė, kad katė nėra patenkinta ir už tai duodama minusinių taškų.

Glostymo pabaigoje būdavo susumuojami neigiami ir teigiami balai, gauti, kai glostomos atskiros kūno zonos. Paaiškėjo, kad katės dažniau neigiamai reaguodavo į savo šeimininko, o ne į nepažįstamojo prisilietimus. Tai atrodo neįprasta prijaukintam gyvūnui, tačiau mokslininkai aiškina, kad katės iš patirties žino, jog šeimininkas gali jas ir barti, o ne tik glostyti, taip pat – glostyti pernelyg ilgai. Todėl jos ne visada savo šeimininką sieja su pozityvumo išraiška.

Be to, gali būti, kad eksperimento metu jas galėjo erzinti griežtos taisyklės, kurios neatitiko įprasto šeimininko ir katės ritualo – mokslininkai buvo nustatę, kaip ir kiek laiko augintines reikia liesti.  Išvadose teigiama, kad katėms labiausiai patinka, kai jos glostomos išilgais judesiais aplink skruostus ir smakrą arba tarp akių ir ausų. Mažiausiai joms patinka, kai liečiama uodegos pradžia. Mokslininkai mano, kad taip yra todėl, kad katės pačios nelabai rūpinasi šia vieta. Vienintelis metas, kai jos liečia viena kitos uodegas – kai jomis susiveja, o taip būna tik tarp artimiausių kačių. Mokslininkai rašo, kad dažniausiai žmogus nelaikomas tokiu artimu draugu. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje