Skip to content

Žmonės savo teises gina streikais ir ultimatumais

Stebiuosi mūsų valstybėje galiojančiais įstatymais. Kai skaitai įvairias programas ir sukoncentruotus aprašus ar valstybinių institucijų ataskaitas, viskas atrodo tobula. Kai realiai susiduria žmogus su kokia nors rimta problema, paaiškėja, kad niekas jam padėti ir negali – tik jis pats. Institucijos dirba greičiau formaliai, rengdamos šūsnis ataskaitų jas kontroliuojančioms institucijoms, kad pastarosios pateisintų savo egzistenciją ir begales etatų, o žmonės kaip buvo pastumdėlių vietoje, taip ir lieka. Kas kita, jei tu esi koks „recidyvistas“, „gėjus“ ar dar koks nors ypatingas atstovas, tada tavo teisės ir norai – aukščiau visų, nes jomis rūpinasi visa eilė kietų teisininkų, kurie su įstatymais „žaidžia“ ir juos interpretuoja taip, kaip reikia jiems, o ne tautai, ne žmonėms, tiesiog norintiems ramiai gyventi: puoselėti savo aplinką, rūpintis tos pačios tautos ateitimi.

Pirmasis susirinkimas-streikas

Praėjusio ketvirtadienio pavakarę J. Čepulėno gatvėje, Ignalinoje, savo teises bandė ginti ir elementarios drausmės reikalauti renovuojamų dviaukščių namų gyventojai. Prie jų prisijungė ir kitų Ignalinos daugiabučių, kuriuos  renovuoja ta pati garsioji UAB „Costum“ savininkai. Kaip jau ne kartą rašėme, visas renovacijos džiaugsmas ir sėkmė priklauso nuo statybinės organizacijos, kuri ir atlieka tą renovaciją. Ignalinos miesto ir rajono baubu jau senokai tapusi kauniečių įmonė UAB „Costum“. Kur tik ji pasisuka – vien pažeidimai. Tiesa, reikia iškart pasakyti, kad pagrindinių šios statybinės įmonės vadovų taip ir nesulaukta. Vienas iš jų, ne pats svarbiausias, Saulius Baltrušaitis, pabėgo dar susirinkimui net neprasidėjus. Pasiliko tik kelis namus prižiūrintis darbų vadovas Algirdas Bogvilas, kuriam ir teko atlaikyti visą kaltinimų, pasipiktinimų ir pretenzijų laviną bei prisiimti konkrečius, deja, nuo jo mažai tepriklausančius, pažadus.

Kai kažkuo būna nepatenkintas vienas ar du žmonės, nesvarbu, kad jie atstovauja ir daugumos nuomonę, dažniausia niekas jų nuomonės nepaiso – mandagiai išklauso, bet mintyse pasiunčia kuo toliau. Tai žinodami ignaliniečiai ėmė jautį už ragų visi drauge. Susirinko visi ir pasikvietė UAB „Ignalinos butų ūkis“ atstovus, UAB „Costum“, grasindami išvarysiantys statybininkus iš rūsių, išmėtysiantys jų daiktus ir nebeleisiantys vykdyti jokių „griovimo“ darbų.

„Kiek mes pramynėme takų į UAB „Ignalinos butų ūkis“. Aleksandro Dolgovo nuolat nėra, paprašai kolegų, kad perduotų, jog lankeisi, palieki prašymus, skundus ar laiškus – jokios reakcijos. Mes, matote, neverti tokio svarbaus asmens dėmesio, jam „nusišvilpt“ ant mūsų. Bet juk mes ne šiaip pasibičiuliaut su ponu A. Dolgovu norime. Mes esame ne savo noru priversti kontaktuot su juo. Jei būtų galimybė rinktis – nei mes to Butų ūkio rinktumėmės, nei to A. Dolgovo. Tiesa, kas jį „pasigauna“, tai būna užliūliuoti pažadais, kurių, žinoma, niekas net neketina vykdyti. Kiek gi galima mus vedžioti už nosies? Mes pasiekėme ir ministeriją, ir dar toliau sieksime, bet šito „bardako“ nebus“, – viena už kitą garsiau šaukė Čepulėno gatvėje renovuojamo  namo gyventojos.

Gyventojų pretenzijos

Dar pavasarį pradėti renovacijos darbai praktiškai vos vos juda. Ruduo ant nosies, o pabaigos – nematyti. „Jūs tik pažiūrėkite. Visas statybines  medžiagas laiko rūsyje, kuriame išimtas langas. Mes savo akimis matėme, kaip mūsų namui skirtos statybinės medžiagos „keliauja“ kitų namų renovacijai, į svetimus garažus ir į svetimus namus. Ar šitaip gali būti. Elektra prijungta buitiniu ilgintuvu ir laidai voliojasi su atviromis rozetėmis aplink visą namą, išlaužta mūsų rūsių bendrojo koridoriaus durys ir tuščiuose rūsiuose įrengti tualetai, šiukšlinės. Statybinės medžiagos pilstomos, barstomos ir garuoja nuolat. Šalia namo pamatų, kur turėtų būti atitinkami grunto sluoksnai, suverstos statybinės atliekos. Kai kurie langai sudėti pavasarį, bet iki šiol neužtaisytos skylės. Balkonų rėmai įdėti nesutvirtinant ir nepermūrijant senų sutrupėjusių sienų. Nuo darbų skilusi viena pagrindinių namo laikančiųjų sienų. Sako, namas pradėjo sėsti, tai taip jau ir bus. Darbininkai kada pasirodo, kada ne. Ateina, pasiima medžiagas ir vėl dingsta nežinia kur. Visi darbai jau turėjo būti baigti, o jokios pabaigos dar nematyti…“, – aibes priekaištų liejo gyventojai.

Susirinkime dalyvavo ir Ateities g. 24-ojo namo, kurį renovuoja ta pati UAB „Costum“, gyventojai. Jie taip pat pateikė (apie tai jau rašėme ankstesniuose MI numeriuose) daug pretenzijų. Negana to, po visų cirkų su graikais, ką tik prie jų namo atvežtas naujas siuntinys šiltinimo medžiagų, kurios, pasak gyventojų, net ir tokią sausą vasarą, jau dabar padegtos storu pelėsio sluoksniu. Žmonės tikrąja to žodžio prasme raunasi plaukus nuo galvos.

Atsakymai ir pažadai

Nustebome ir mes, neradę Ignalinos butų ūkio tinklalapyje jokios informacijos apie J. Čepulėno gatvėje renovuojamą namą. Nėra jokios informacijos ir namų laiptinėse. Gyventojai išsireikalavo iš A. Dolgovo, kad visa informacija su kontaktais artimiausiu metu būtų paviešinta. UAB „Costum“ darbų vadovas A. Bogvilas pažadėjo, kad namas J. Čepulėno gatvėje, kurį jis prižiūri, bus baigtas iki Kalėdų. „Jums aš pažadu, o dėl kitų namų neturiu jokių garantijų. Aš už juos neatsakau. Problema ta, kad mes vienu metu turime daug objektų ir visur nespėjame visko padaryti. Darbininkų katastrofiškai mažai. Vieni pabėga, nes randa, kur geriau, kiti – pereina dirbti privačiai, treti – išvažiuoja į užsienį. Mano objekte brigada bus pirmadienį. Vėliausiai – antradienį“, – pažadėjo A. Bogvilas.

Kalčiausios, vis dėlto, programas kontroliuojanti CPVA, reikalaujančios vykdyti  pirkimus per CPO (Centrinė perkančioji organizacija), kurios sistema yra absoliučiai netobula. Kaip gi galima įmonei, jos net nepatikrinus, leisti vienu metu „vykdyti“ darbus keliuose objektuose vienu metu, kai ta įmonė neturi galimybės to daryti? Ar tai neturėtų būti kontroliuojama? O kiek buvo atvejų, kai „mušama“ mažiausia kaina, dėl kurios nukenčia kokybė. Nukenčia gyventojai, nes už tą kokybės nebuvimą dar ir susimoka.

Kas bus Ateities g. renovuojamame daugiabutyje – tebėra klaustukas. Nors gyventojai neketina sėdėti rankų sudėję, nebetiki jie nei Butų ūkiu, nei UAB „Costum“. Jau šią savaitę visų namų atstovai belsis į šalies sostinėje įsikūrusių valdininkų kabinetus, o jei reiks – ir į Prezidentūros duris.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje