Skip to content

Gavyje masiškai gaišta unguriai

Lina RAGINYTĖ

Jau kuris laikas Gavio ežerą pamėgę žvejai ir poilsiautojai stebi dešimtimis plūduriuojančių nugaišusių ungurių. Gamtosaugininkai apgailestauja galį vien stebėti šį reiškinį – užkirsti kelio žuvų pražūčiai galimybių nėra, nes juos pakirto liga.

Besiirstantys valtimis aplink Gavio ežero salas žvejai ir poilsiautojai pakraupo pirmiausia užuodę bjaurų dvoką, o paskui ir pamatę nesuskaičiuojamus kiekius ungurių gaišenų. Prieš kelias dienas jau ir Gavio pakrantėje esančiame paplūdimyje įbridę poilsiautojai netrukdavo pastebėti, kad pliuškenasi tarp pilkšvų išverstapilvių gyvačių. Ir tik geriau įsižiūrėjus tapdavo aišku, jog ežere plūduriuoja nugaišę unguriai. Deja, būdų, kaip būtų galima padėti išgyventi šioms delikatesinėms žuvims, kol kas neišrasta. Tiesa, pasak aplinkosaugininkų, žmonės nerimauti dėl to visai nereikėtų, nes žmonėms ši liga tiesiogiai pavojaus nekelia.

Specialistai aiškina, kad dėl karščių sumažėjus vandens ežeruose, prasidėjo perversmai ir pačiuose vandens telkiniuose. Karšti orai, prie kurių unguriai nėra prisitaikę, ir kritęs ežerų vandens lygis – vienos pagrindinių priežasčių, kodėl gaišta šios žuvys. Negana to, akylesni gyventojai gali pastebėti ir pasikeitusią paties ežero vandens spalvą. Tai atsitiko dėl gausiai vandenyje besidauginančių dumblių, dėl kurių mažėja deguonies ežere. Unguriai ypač tam jautrūs. Ir net ne visi unguriai, o tik tie, kurie yra užsikrėtę parazitų sukeliama liga – angulikolioze, kuri Lietuvoje atkeliavus iš Azijos „gyvena“ kone du dešimtmečius. Vienintelė pagalba unguriams – išvalyti ežerus nuo dumblių ir pakelti ežerų vandenį. Tačiau tai padaryti tegali tik gamta. Prieš keletą metų tokia pati situacija buvo ir Lūšių ežere, tada taip pat masiškai gaišo žuvys.

Redakciją pasiekė perspėjimas, kad gyventojai būtų atsargūs, mat kai kuriems žmonėms itin skauda širdį, kai tenka užkasti iš ežero išgriebtus kilograminius ir dar didesnius nugaišusius ungurius, tad jie sumąstė juos išrūkyti ir parduoti – kad nenueitų perniek. Tad būkite budrūs!

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here