Skip to content

Sultonas visada teisus

Sultonas duodavo virvę ir sakydavo: eik, pasikark. Taip vienas Vilijampolės socialinės globos namų darbuotojas pakomentavo Prezidentės Dalios Grybauskaitės spaudimą direktoriui Linui Butkui, kad šis atsistatydintų.

Prezidentė supyko, o gal rado progą supykti ir parodyti, kaip ji rūpinasi viskuo, kas dedasi Lietuvoje, po to, kai šių namų auklėtinis iškrito pro langą ir užsimušė. Tada Prezidentė ir rado nelaimės kaltininką, nelaukdama, kol bus atliktas tyrimas.

Čia labai trumpai pasakyta: iškrito pro langą. Ar daug kas girdėjo, kad auklėtinis pro langą iškrito, prieš tai užsidaręs tualete, kad jis buvo protiškai neįgalus, arba, švelniai tariant, neprotingas. Bet kaip tada apkaltinsi direktorių, ir už ką? Už tai, kad kartu su auklėtiniu neužėjo į tualetą ir nelaikė jo už ausų, kol jis sėdėjo ant unitazo?

Dėkokime žiniasklaidai – tai jos dėka apie tai mažai kas žino, kaip ir apie tai, kad Vilijampolės globos namuose auklėtiniai laikomi iki 30 metų, kad neretas yra visiškai nevaldomas? Žurnalistai išpūtė tai, kad afekto būsenoje esantys globotiniai „vaikučiai“ pririšami fiksacinėse lovose, tačiau ar daug kas iš mūsų girdėjo, kaip globos namų darbuotojams sekasi suvaldyti dviejų metrų ūgio ir 100 kg sveriančius „vaikučius“, kurie patys nežino, ką jie daro?

Bet dėl visko kaltas, žinoma, Vilijampolės globos namų direktorius. Jį reikia varyti lauk. Tokią nuomonę išsakė Prezidentė, ir direktorius L. Butkus, nelaukdamas tyrimo rezultatų, nusprendė trauktis pats. Dėl šventos ramybės.

Lietuvoje laikas eiti dar toliau ir įvesti tvarką būtent tokiomis drastiškomis priemonėmis. Kas nors atsitiko – viršininką vyti lauk. Mirė pacientas – mesti iš pareigų ligoninės direktorių. Įvyko mirtina avarija – vyti iš darbo ministrą. Čia jokių tyrimų nereikia: yra lavonas, turi būti ir kaltasis.

Po to, kai ketvirtadienį pasienietis nušovė kontrabandininką, Prezidentė vėl praleido progą patylėti – iš karto, be jokio tyrimo, pareiškė, kad jėgos panaudojimas buvęs „perteklinis“.

Įdomu, o gal greičiau – liūdna yra tai, kad mūsų „garbingoji“ žiniasklaida iš karto, irgi nelaukdama jokio tyrimo rezultatų, stojo ne kovotojų su kontrabanda, o kontrabandininkų pusėn. Ne kovotojų su nusikaltėliais, o įtariamo kontrabanda pusėn.

Įtariamojo kontrabanda – čia labai korektiškas pasakymas, nors kai asmuo sėdi kontrabandą vežančiame automobilyje, svarstyti, kad gal jis nesusijęs su kontrabanda, būtų naivoka. Bet tiek to. Tai štai, mūsų žiniasklaida skelbia, kad nušautas buvo ne įtariamas kontrabanda, o aštuoniolikmetis. Tarsi amžius būtų kažkokia pateisinama aplinkybė. O jeigu įtariamajam kontrabandininkui būtų buvę šešiasdešimt – tada rašytų: nušovė senolį?

Šito asmens gynėjų pas mus atsiras pakankamai daug. Apie visokias banditų teisių gynimo organizacijas ir banditų teisių teismus aš jau nekalbu. Bet štai Romerio universiteto daktaras Pavelas Kojalas aiškina, kad pasieniečiai visų pirma turėję įsitikinti, kad tikrai vežama kontrabanda, ir tik tada imtis veiksmų. Štai taip. Pasieniečiai turėjo paklausti sprunkančių bėglių – vežate kontrabandą ar ne? – ir tik tada šaudyti. O kol negautas atsakymas, jokių šaudymų.

Visokie pavelai gali dar ir ne tokių dalykų prišnekėti, bet Prezidentei derėtų prisiminti, kad demokratinėje valstybėje vykdomoji ir teisminė valdžia yra atskirtos. Ji jau ne pirmą kartą teisia už teismus. Pasieniečiams belieka džiaugtis, kad jie turi ministrą, kuris neleis bausti jų be teismo, kuris žino, koks karas vyksta. Na, tarp mūsų kalbant, galėtų ministras Saulius Skvernelis ir Prezidentei tai paaiškinti. Ar tai neįmanoma?   

Įdomu, ar galima sakyti, kad Prezidentė yra atsakinga už viską, kas darosi šalyje? Tada gal ne tik globos namų direktoriai, ne tik ministrai turėtų atsistatydinti?  

Pabaigoje – toks nedidelis pastebėjimas. Mes žinome kiekvieną mūsų Prezidentės žingsnį, už tai ačiū žiniasklaidai. Gal kas gali prisiminti, kada Prezidentė buvo teatre? Aš tokią žinią, matyt, praleidau. Bet čia tik tarp kitko, kultūra su noru teisti tarsi nesusijusi. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje