Skip to content

Duris atvėrė brandžių studentų universitetas

Prieš 20 metų Lietuvoje buvo įkurtas Trečiojo amžiaus universitetas (TAU).  Labai greitai po šalį pasklidusi geroji žinia apie šį universitetą netrukus pasiekė ir mūsų kaimynus visaginiečius. Filialą įkūrė ir jie. Šiemet Visagino studentai jau pradės 16-uosius mokslo metus. O štai šį pavasarį grupė aktyvių ir iniciatyvių Ignalinos rajono žmonių įsteigė dar vieną TAU filialą Lietuvoje – ITAU – Ignalinos trečiojo amžiaus universitetą. ITAU direktorė – Regina Lisauskienė, o jos pavaduotoja – Loreta Aleknienė. Šiemet, spalio 1d., šis universitetas pradeda pirmuosius naujuosius metus ir kviečia visus entuziastus nuo 50-ies metų tapti ITAU studentais. Kas gi tas TAU?

Kas tai? Ar aš tinku?

Jeigu Jūs esate 50-metis ir vyresnis (iki 99-erių metų ir daugiau), jeigu Jūsų netenkina vien tik namų rūpesčiai, jei nenorite užsidaryti tarp keturių sienų ir tik mąstyti apie gyvenimo sunkumus, jei siekiate pažinti ir susipažinti su bendraamžiais ir bendraminčiais, jei esate nusiteikę mokytis, jei turite savo profesinės ar gyvenimiškos patirties ir norite tuo dalintis su bendraamžiais, jei norite aktyviai bendrauti, keliauti, užsiimti kūryba ir dar daug kuo, – Jūsų teisingausias pasirinkimas – studijos Trečiojo amžiaus universitete. Tai visuomeninė organizacija, skirta vyresnio amžiaus žmonių neformaliam švietimui. Jame nėra nei stojamųjų, nei baigiamųjų egzaminų, nėra nei išsilavinimo, nei kitų apribojimų. Į universitetą priimami visi norintieji – nuo turinčiųjų pradinį išsilavinimą iki mokslininkų, meno žmonių, visuomenės veikėjų. Svarbiausia – norėti ir ateiti. Tereikia užpildyti anketą, pasirinkti fakultetus, ir galima be jokių apribojimų dalyvauti vieno ar net kelių fakultetų užsiėmimuose. Mokytis žmogus gali tiek metų, kiek jis to pageidauja. TAU mokslo metų pradžia skelbiama visame pasaulyje tą pačią dieną – spalio 1-ąją, Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną.

Ką reiškia trečias amžius?

Mūsų gyvenime būna toks laikas, kada vaikai užauga, susikuria savo gyvenimą, dažnai – palieka tėvų namus. O mes – jau šiek tiek pražilę, vis dažniau susimąstantys apie save, apie savo sveikatą, apie tai, kad galbūt laikas skirti dėmesio ir sau.

Kita situacija – kada žmogus išeina į užtarnautą poilsį. Nelengva būna susitaikyti su nauju pensininko statusu, staiga pasijunti lyg kažkur išstumtas, nebesvarbus, neįvertintas, nebeįdomus aplinkiniams… Paprastai žmonės šiuo laikotarpiu užsidaro savo namuose, apriboja savo bendravimo ratą tik artimaisiais ir kaimynais, dažnai pasiduoda nusivylimui, mažiau atsparūs tampa įvairiems susirgimams.

Tačiau juk pensinio ir priešpensinio amžiaus žmonės yra be galo aktyvūs, kupini patirties ir energijos, išminties ir kūrybiškumo. Besiburdami į veiklą šalies Trečiojo amžiaus universitetuose jie bendrauja, kartu sprendžia šio amžiaus žmonėms iškylančias problemas, mokosi, dalinasi savo žiniomis, todėl jaučiasi gyveną pilnavertį gyvenimą, jaučiasi esą reikalingi ne tik savo vaikams, anūkams, bet ir vietos bendruomenei.

Trečias amžius žmogaus gyvenime – tai ne riba, tai naujas etapas ir naujos galimybės. Galimybės padaryti tai, kam vis trūkdavo laiko, pamatyti ar išgirsti tai, ko dar nežinojai. O jeigu esi pasirengęs savo žiniomis ir gebėjimais pasidalinti su savo bendraamžiais, gali tapti savo mieste veikiančio Trečiojo amžiaus universiteto dėstytoju savanoriu. Juk to dar nesi išbandęs savo gyvenime? Taigi! 

Dar kai kas apie TAU

Lietuvoje pirmasis Trečiojo amžiaus universitetas (TAU) buvo įkurtas 1995 metais Vilniuje, Visagine – 2000 metais, o Ignalinoje ir Zarasuose – 2015 metų pavasarį. Šio universiteto veikla organizuojama savivaldos pagrindais visoje Lietuvoje. Šiuo metu TAU veikia jau daugiau kaip 40 šalies savivaldybių.

Trečiojo amžiaus universitetų pradininkas Lietuvoje buvo Medardas Čobotas, medicinos mokslų daktaras, gerontologas. Pirmojo šalyje TAU veikla prasidėjo prie Eksperimentinės ir klinikinės medicinos instituto. TAU ir dabar vadovaujasi pagrindinėmis dr. M. Čoboto suformuluotomis nuostatomis:

  1. Senatvė – ne liga.
  1. Jaunas esi, kol gali mokytis, keisti įpročius ir pakęsti prieštaravimus: mokytis niekada nevėlu.
  2. Graži, harmoninga senatvė neateina savaime: reikia jai rimtai ruoštis visą gyvenimą, reikia ją susikurti.

TAU yra ta vieta, kur pagyvenęs žmogus atgauna savo „aš“, randa įdomų užsiėmimą, tobulėja, mokosi, įsigyja naujų draugų. Visi šie elementai gerina žmonių gyvenimo kokybę, atstato viltį, kad esame reikalingi vieni kitiems ir bendruomenei.

 

KVIEČIAME STOTI Į IGNALINOS TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETĄ (ITAU) ir tapti ITAU studentu!

Mes siūlome, o Jūs galite rinktis sritis (fakultetus):

○ Istorijos

○ Literatūros

○ Muzikos

○ Namų ūkio

○ Politologijos

○ Sveikatos

○ Tautodailės, dailės

○ Turizmo

○ Užsienio kalbų

○ Kompiuterinių technologijų

Nuo spalio 1 dienos pradės veikti tie fakultetai, kuriuose bus ne mažiau kaip 10 studentų.

Pirmasis ITAU susitikimas spalio 1d., 17.15 val.

Tą pačią dieną darbą pradeda anglų kalbos fakultetas (fakulteto dekanė Vida Sekonienė).

Daugiau informacijos tel. 8 386 53158 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje