Skip to content

Sukčių tramdymo istorijos „Atsargiai posūkiuose – gali užnešt…“

Lina RAGINYTĖ

Nelaimėje artimiausia giminė – kaimynai. Gaisras – pirmieji atskubės kaimynai. Vagis braunasi – pagalbą iškvies ar pats imsis iniciatyvos taip pat kaimynas. Patirtimi apie sukčių pinkles taip pat pirmiausia pasidalins – kaimynas. Kaimyniškai su visais Ignalinos karšto gyventojais, ypač vyresnio amžiaus, sukčių tramdymo patarimais dalinasi Nijolė Lašinskienė iš Linkmenų.

„Savo artimiausioms ir pačioms patikliausioms kaimynėms kaskart susitikus kartoju: „Atsargiai posūkiuose – gali užnešt…“. Žmonės labai skirtingi. Vienas greit sumoja niekšybę, ir net, regis, uoslę turi išaiškinti įvairias klastas, o kitą gali vyniot aplink pirštą visą gyvenimą ir vis tiek jis visur mato tik gėrį ir šviesą. Paskutinis „susitikimas“ su telefoniniais sukčiais mane ir prajuokino, ir privertė susimąstyti apie kitus, todėl ir paskambinau į redakciją“, – sako N. Lašinskienė.

Nustūmė mergytę nuo laiptų?

Pirmasis ponios Nijolės „susitikimas“ su telefoniniais sukčiais buvo praėjusių metų rudenį. Jai paskambinęs raudantis jaunuolis pradėjo ragelyje guostis nustūmęs nuo laiptų mergytę. Kad mergytė sunkiai sužeista, kad jai dabar labai blogai, o vaikinukui gresia baudžiamoji byla. Vaikinas maldaute maldavo nepalikti jo bėdoje, duoti jam pinigėlių, kad atsiskaitytų su mergaitės artimaisiais ir jį paliktų ramybėje. „Išgirdus tą verkšlenimą, ne iškart susivokiau, kas čia vyksta. Dar kartą perklausiau, kas čia skambina. Ragelyje išgirdau, kad čia mano anūkas… Staiga lyg nušvito galvoje. Tada aš jį dar išklausinėjau visų aplinkybių kaip ir kas, o tada pasakiau: „Žinai, vaikeli, jei būtum pasakęs, kad mergytę smėlio dėžėj pastūmei, tai būčiau patikėjus. Mano anūkui 2-eji metukai“. Po šių žodžių išgirdau įžeidžiantį rusišką keiksmažodį ir mūsų pokalbis tuo baigėsi“, – pirmąją istoriją pasakoja Nijolė L.

Tyrėjo Vido kaltinimai

Visai neseniai, birželio mėn., ponia Nijolė, atskubėjusi po lauko darbų, telefono ragelyje išgirdo tyrėju Vidu prisistačiusio vyruko balsą. Šis iškart pats pasakė jos vardą ir pavardę ir paaiškino moteriai, kad yra nustatyta, jog per jos vardu atidarytas sąskaitas yra plaunami pinigai, suklastota daugybė banko mokėjimo kortelių. Vyras nesiliovė vardinti Nijolės esa vykdomų nusikaltimų ir galiausia patikino, jog išaiškinti jos bendradarbiavimai su nusikalstamo pasaulio atstovais ir byla netrukus bus perduota teismui.

„Iš pradžių tikrai pakirto kojas, ėmė suktis galva, net burna perdžiuvo. Bet kuo ilgiau jis kalbėjo, tuo labiau aš raminausi. Palengva grįžo protas. O po paskutinių žodžių, kad „byla netrukus bus perduota teismui“, kažkaip atsigavau.  Negali taip būti. Juk turėjo mane kažkaip apklausti, informuoti, kas vyksta ir pan. Tada įsitraukiau į pokalbį ir aš. Sakau, nė vieno nėra be nuodėmių, turiu tokią silpnybę ir aš. Bet  gal galime dar kažką pakeisti, gal galiu kažkaip „atlyginti“ šią žalą be teismo. Pinigų aš turiu, juk pats matai mano sąskaitas. Atvažiuok ir susitarsim. Tik, būk geras, pasakyk, kuriam ten banke pas mane pinigų daugiausia yra. Aš jau dabar pati pasimečiau. Jis imitavo, kad varto popierius kažkokius, čežėjo ragelyje ilgokai, o paskui pavardino Šiaulių banko, Medicinos, DNB, o mano viena vienintelė sąskaita tėra banke SWEDBANK. Pasiūlius atvažiuoti, jis pasakė, kad baudžiamoji byla man gresia vis tiek, tik gal galima bus susitarti ir sumažinti kaltinimų skaičių. Žodžiu, dokumentus, kuriuos aš turėsiu užpildyti ir pasirašyti, jis man atsiųs paštu. Aš paprieštaravau. Tada pasakė, kad gal ir pats atvažiuos, ir liepė laukti. Padėjus ragelį, iškart paskambinau 112 ir viską papasakojau. Jie man  liepė, sulaukus „svečių“, surinkti ragelyje 112 ir nepadėt ragelio, kuo ilgiau kalbėti. Tačiau jų taip ir nesulaukiau“, – antrąją istoriją pasakoja Nijolė.

Apdraus ir nuo paukščių išmatų

Praėjusį penktadienį poniai Nijolei paskambino SWEDBANK draudimo agentas ir siūlė jai apsidrausti namus pačiomis palankiausiomis sąlygomis ir absoliučiai nuo visų „netikėtumų“. Jai tereikia perduoti savo duomenis, sąskaitą ir sutartis, kurią jai reiks pasirašyti, bus atsiųsta per kurjerį.  „Kaip  visada, pokalbį su žmogumi pradedi rimtai. Išklausai ir tik tada įsitrauki į pokalbį. Paskambinęs esa draudimo agentas, man pradėjo pasakoti visai nerealius dalykus. Tai supratus, juokauti pradėjau ir aš. Man siūlė apsidrausti ir nuo pravažiuojančių ir langus aptaškančių mašinų, nuo namo suliejimo gaisro pas kaimynus atveju, nuo sprogusios lemputės ir galiausia – nuo langus apdergusio paukščio. Na, nežinau, gal mieste jau yra ir tokios draudimo rūšys, bet pas mus kaimuose žmonės dar dėl to tragedijos nedaro ir langus patys nusivalo. Žodžiu, išklausius poną, pasakiau, kad tik kai jis atvyks pas mane į namus ir mes susipažinsime, apžiūrėsime draudžiamą namą, tada ir sutartį pasirašysime. Ir jokių kurjerių man nereikia. Dingo  mano draudėjas“, – trečiąją istoriją pasakoja linkmeniškė.

Tai galėjo būti dar vienas sukčiavimo būdas. Juk jei ponia Nijolė būtų padiktavusi savo duomenis skambinusiam esa draudėjui, menamas kurjeris galėjo jai atvežti pasirašyti nežinia kokią sutartį (vekselį ar paraišką paskolai), o jai, kaip antrą egzempliorių, palikti suklastotą draudimo sutartį.

Matyt, ponią Nijolę pats Dievulis saugo, o ji, atsidėkodama, nusprendė, kad reikia padėti apsisaugoti kitiems ir pasidalijo savo bendravimo su telefoniniais sukčiais patirtimi.

Dėkojame Nijolei Lašinskienei už pilietiškumą ir geranoriškumą. Kviečiame ir kitus būti tokiais pat pilietiškais ir visada pranešti apie bet kokią, akivaizdžiai neteisėtą ar nusikalstamą (brakonieriavimas, vairavimas esant neblaiviam, eismo įvykis ir pan.) veiką Pagalbos numeriu 112. Pasidalinti istorijomis kviečiame ir su skaitytojais, tad drąsiai skambinkite  į redakciją. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here