Tik tik valdžios vadžias perėmęs spalis iš karto pasišiaušė. Paleido šalnas, atrišo šiaurės vėjus, sušaldė rudenio spalvas, į miškus uždarė takus grybautojams. Iš grybų nebent dar žaliuokės, kurios jau buvo pradėję dygti, atsigaus, jei šalnos ilgai neužsibus. O jos trauktis kol kas nė neketina. Ir kitos savaitės orų prognozės nieko doro nežada, nebent tik dienomis laipsniu kitu bus šilčiau…
Vakar Palangoje Amžinybėn palydėtas maestro Stasys Povilaitis. Jis, pralaimėjęs kovą su vėžiu, išėjo antradienio rytą. Jam buvo 68-eri. Praradome išskirtinės stiprybės žmogų. Nors jau sunkiai sirgo, jis buvo jubiliejinių legendinės „Nerijos“ koncertų sumanytojas. Jie turėjo vykti lapkritį. Kolegos iki paskutinės akimirkos neprarado vilties ir tikėjimo, kad S. Povilaitis pasirodys scenoje, nes apie savo sveikatos problemas jis niekada nekalbėjo. Maestro dar vasarą sukvietė visus „Nerijos“ narius, išdėstė savo planus apie koncertą, planavo pats vesti renginį ir jame dainuoti. Deja… Mano kartos žmonėms jis – legenda ir pirmo ryškio žvaigždė. Jaunystėje S. Povilaitis ir „Nerija“ mums buvo kulto dalykai. Menu, kaip grūmėmės dėl bilietų į „Nerijos“ koncertus Ignalinoje. Tuomet Lietuvoje buvo penki vokaliniai instrumentiniai ansambliai, važinėję po rajonus. Lankydavomės visų koncertuose, bet tik po „Nerijos“ pasirodymo, jį lygindami su kitais, sakydavome – „Nerija“ yra „Nerija“…
Nors Seimo rinkimai dar tik po metų, partijos jau pradeda bruzdėti. Aptarinėja kandidatus, rengiasi turams pas rinkėjus. Atrodo, bus esminių pokyčių. Vienas jų – bus stambinamos rinkimų apygardos. Mūsiškei apygardai iki šiol priklausė visas mūsų rajonas ir pusė Švenčionių r. Dabar priklausys, ko gero, visas kaimynų rajonas, su Pabradės lenkais ir Švenčionėliais. Galutinis sprendimas dar nepriimtas, tačiau jis greičiausiai bus. Šią idėją įpiršo dideliuose miestuose renkami seimūnai. Girdi, norint būti išrinktam į Seimą kokioje sostinės apygardoje, reikia gauti apie 50 tūkst. rinkėjų pritarimą, o tokiose apygardose, kaip mūsiškė (tokių Lietuvoje dauguma), užtenka ir 4–5 tūkst. Taigi netvarka, nelygybė. Kai pagalvoji, Vilniaus galvos bemaž visada atvirkščiai galvoja. Štai sumažėjo rajone žmonių, nuo 25 iki 21 sumažino ir renkamų rajono tarybos narių skaičių. Lietuvoje taip pat realiai žmonių mažiau bemaž milijonu, tačiau užuot mažinus Seimo narių skaičių (užtektų, tarkim, ir 101), manipuliuojama rinkimų apygardomis…
Manipuliacijų nestokojama ir su partijų reitingais. Jau seniai tapo vieša paslaptimi, kad partijos, norėdamos prieš rinkėjus pakelti savo uodegas ir prieš rinkimus atrodyti svariai, reitingų rengėjams susimoka, kad jų skaičiukai būtų riebesni ir apvalesni. Todėl dažnai partija prieš rinkimus puikuodamasi keliolikos procentų rinkėjų parama, rinkimuose gauna tik kelis procentėlius balsų. Taip buvo jau ne kartą. Paskutiniai reitingai rodo, kad pirmauja socdemai, kurių populiarumui įtakos neturi net kilęs skandalas dėl Premjero A. Butkevičiaus žento verslo. Liberalai ir konservatoriai grumiasi dėl antrosios vietos populiariausių partijų sąraše. Jei Seimo rinkimai vyktų šį sekmadienį, reikalingą 5 proc. barjerą peržengtų ir į Seimą taip pat patektų „Tvarka ir teisingumas“ bei Darbo partija. „Valstiečiams“ iki 5 proc. reitinguose trūksta pusės procentėlio, nes, kaip teko kalbėti su aukščiausiais partijos šulais, jie niekada nė cento nėra mokėję reitingų „burtininkams“. Todėl kitų metų rinkimuose Valstiečių ir žaliųjų sąjunga ketina gauti 7–10 proc. rinkėjų balsų ir vėl tapti parlamentine partija…
Aptilo patrankų griausmas Ukrainoje, nes V. Putinas ten jau gumbų pilną kaktą prisidarė, o pirminio tikslo nepasiekė. Ir nepasieks. Daugų daugiausia, ką padarys – užšaldys savo agresiją ir taip trukdys Ukrainai tapti NATO nare ir galbūt įstoti į ES. Dabar rusai persimetė į Siriją. Visa gerkle rėkia (pažiūrėkite varomos propagandos per rusiškus TV kanalus), kad jie bombarduoja mitinės islamo valstybės teroristus, o iš tikrųjų šluoja nuo žemės jų palaikomo Sirijos prezidento opoziciją. Ką gi, nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Pirma, rusiška Sirijos kompanija nutolino grėsmę nuo Baltijos šalių. Antra, L. Brežnevo režimas kadaise pasilaidojo Afganistano kalnuose, nes kartu su Sovietų Sąjunga po invazijos ir pralaimėto ten karo nusirito žemyn. Putino režimas, duokdie, pasilaidos Sirijoje – galimai kartu su dabartine autoritarine Rusija. To ir palinkėkim…
Šiemet pirmąkart po dešimties metų atostogavau. Kol supratau, kas yra atostogos, jos ir baigėsi. Dabar stengiuosi vėl priprasti prie darbo. Viena paguoda – prisigrybavau visai žiemai, vien baravykų apie 300 priroviau. Tad bado nebus ir kitus pavaišinsiu…
Gražaus ir prasmingo savaitgalio!
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!