Skip to content

Praūžė kaip niekad skalsi rudens mugė

Ruduo – atokvėpis po didžiųjų vasaros darbų, atgaiva žemdirbių širdims, kai galima pasidžiaugti geru derliumi ir pasilinksminti, maloniai pabendrauti ir savo gražius darbus pristatyti. Praėjusį šeštadienį Ignalinoje surengtoje Rudens gėrybių mugėje „Mažas grūdas – didelis vaisius“ linksmumo tikrai netrūko: šventinės eitynės, bendras seniūnijų vaišių stalas ir iš įvairių gėrybių sukurtų skulptūrų paroda, išdalintos padėkos bei dovanos, pagerbti geriausi rajono ūkininkai, pristatyti seniūnijų meno mėgėjų kolektyvai ir dovanotas Vytauto Šiškausko koncertas.

Šventė, kaip ir pernai, pradėta šv. Mišiomis ir gėrybių pašventinimu – padėka Dievui už derlių, sveikatą ir visus gerus dalykus, nutikusius iš jo malonės. Ignalinos bažnyčioje susirinko rajono vadovai, svečiai, seniūnai, bendruomenių atstovai, ūkininkai. Šalia altoriaus ant stalų išdėliotose ir gėlėmis, rudeniniais lapais bei vynuogių kekėmis išpuoštose pintinėse  puikavosi tai, ką žemdirbiai užaugino daržuose ir soduose, ką pelno savo rankų darbu. Mišias už visą rajoną, jo kaimus, bendruomenes ir ūkininkus aukojęs klebonas Vidas Smagurauskas kalbėjo apie žmogaus darbo svarbą, kvietė džiaugtis jo vaisiais ir nepamiršti, kaip svarbu puoselėti ir prižiūrėti dvasios sodus. Prie altoriaus buvo atnešta ir pašventinta duona, kitos gėrybės.

Po Mišių prie bažnyčios išsirikiavo šventinė eisena, kurios priekyje žygiavo Ignalinos muzikos mokyklos pučiamųjų orkestras. Meras Henrikas Šiaudinis ir Ūkininkų sąjungos pirmininkė Marijona Lukaševičienė nešė pašventintą duoną. Už jų rikiavosi seniūnijų atstovai. Gražu buvo žiūrėti į tautiniais kostiumais pasipuošusius, besišypsančius žmones.  Rudens gėrybėmis nešini eisenos dalyviai pasitikti Laisvės aikštėje, kur jau vyko mugės prekyba. Žmonės skubėjo įsigyti vaismedžių, krūmų, kitų sodinukų, pirko ūkininkų siūlomus mėsos gaminius, įvairiausius kepinius, vaisius bei daržoves, dairėsi puodynių, rankdarbių, suvenyrų. Aikštės viduryje, aplink fontaną, buvo eksponuojama kūrybingų seniūnijų žmonių sukurtos skulptūros. Ir ko tik čia nebuvo: žvejas su žuvimi, spalvingas gaidys, avinėlis, storas ponas, malūnas ir kitos grožybės iš rudeninių raudonųjų obuoliukų, moliūgų, cukinijų, bulvių, lapų, žolelių… Tiek daug išmonės, širdies šilumos, fantazijos…

Ant bendro stalo buvo sudėtos visos seniūnijų suvežtos  gėrybės ir pagaminti grūdų patiekalai. Jų užteko ir pasivaišinti, ir artimui paaukoti. Po šventės visos puošniosios pintinės nuvežtos ir padovanotos N. Daugėliškio ir Didžiasalio globos namams.

Ignalinos krašto žmones ir svečius pasveikino rajono meras Henrikas Šiaudinis. „Šiandien galime pasidžiaugti puikiomis rudens gėrybėmis ir padėkoti žmonėms už jų darbštumą, už norą gražiai gyventi…“, – sakė meras. Pasidžiaugęs geru derliumi, ūkininkų darbštumu ir puikiu oru rajono vadovas visiems linkėjo smagaus pabuvimo kartu.

Gražios akimirkos buvo geriausių ūkininkų, konkurso „Metų ūkis 2015“ nugalėtojų pagerbimas. Pasveikinti Janina ir Mindaugas Siniai, Mielagėnų seniūnijos Maldanėnų kaimo ūkininkai, užėmę pirmąją vietą;  Jolanta ir Ramūną Bubniai, Ceikinių seniūnijos Kančiogino kaimo ūkininkai, užėmę antrąją  vietą (šventėje negalėjo dalyvauti, jiems dovanos bus įteiktos vėliau) bei  Inga ir Aleksandras Ponomarenkos, Ignalinos seniūnijos Bėčiūnų kaimo ūkininkai, užėmę trečiąją vietą. Visiems įteiktos savivaldybės, ūkininkų sąjungos, Ignalinos kredito unijos ir Dysnos kaimo bendruomenės dovanos. Savo ūkininkus džiaugsmingai sveikino ir seniūnai, bendruomenių atstovai, bičiuliai.

Visiems žemės mylėtojams, ūkininkams pagyrimo žodžių negailėjo  Lietuvos ūkininkų sąjungos Ignalinos skyriaus pirmininkė Marijona Lukaševičienė. Ji pasidžiaugė, kad ūkininkams šiemet derlius gausiai užderėjo, aruodai gėrybių pilni. Kaip didžiausią pagarbos ir žemdirbio darbo simbolį merui Henrikui Šiaudiniui ūkininkai padovanojo duonos kepalą ir didelį sūrį, o paskui jo nuostabai dar įteikė narvelį su dideliu gražiu triušiu. Svečiai taip pat gavo dovanų – gražiai dekoruotuose krepšeliuose sukrautų gėrybių.

Ignaliniečius sveikino šventėje dalyvavę Europos parlamento narys Bronis Ropė, Seimo narys, kultūros ministras Šarūnas Birutis. Kultūros ministras džiaugėsi matydamas tiek daug žmonių, jų rankomis sukurtų grožybių, išaugintų gėrybių, pagamintų patiekalų. Jis sakė, kad visas šis materialus ir dvasinis turtas ir yra kultūra – mūsų tapatybė, identitetas. B. Ropė linkėjo ūkininkams sumaniai panaudoti Europos sąjungos paramą, kad ji atneštų naudos kiekvienam kaimui, kiekvienai šeimai. Padėkas ir dovanėles B. Ropė įteikė geriausią pavyzdį rodantiems. Pasveikinti „Paukščių kaimo“ šeimininkai Laima ir Rimantas Rakauskai – už netradicinės pasakos kūrimą; ūkininkai Danguolė ir Zigmantas Kajėnai – už naujovių taikymą, meilę darbui ir gimtajam kraštui; ignaliniečiai Inga ir Dainius Šidlauskai – už grožio idėjų puoselėjimą tvarkant sodybą ir ryšio su gamta paieškas.

Kai jau visi linkėjimai buvo išsakyti ir dovanos išdalintos, prasidėjo muzikinės linksmybės. Kiekviena seniūnija parengė šaunų prisistatymą, jį lydėjo vietos muzikantų pasirodymai. Na, o visiems šventės dalyviams gražia dovana tapo Vytauto Šiškausko koncertas.

Šiemet mugė buvo itin gausi prekių ir pardavėjų, kaip niekad daug buvo sodinukų – visa Ateities gatvė nuo aikštės iki Muzikos mokyklos ošė vaismedžiais tarsi miškas. Rūkytais mėsos gaminiais prekiavo net dvylikoje palapinių, tad vienas iš prekeivių, ignalinietis Kęstas, šypsojosi, kad šįkart planuotus pelnus teks dalintis dideliam būriui kolegų.

Šventę vedė šaunioji gaspadinė (Jolanta Narbutaitienė) ir neklaužada peliukas (Eimantas Ramanauskas), kuris mugėje jautėsi itin laimingas. Iš pradžių jis visgi buvo išbartas už tai, kad šeimininkės grūdus sugraužė, bet paskui smagiai tarp svečių ir valgių sukosi, pats dovanų gavo ir vis į didįjį stalą žiūrėdamas seilę varvino. O sumanios kaimų moterys  pasistengė, kad valgiai viliote viliotų… 

J. Baltakio nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje