Skip to content

Ambicijomis įstatymo „nepriveiksi“

Lina RAGINYTĖ

Vargu ar rasime žmogų, kurį viskas tenkina. Kiekvienam kažkas nepatinka, neįtinka, tačiau mes gyvename visuomenėje tarp daugybės žmonių, todėl privalome paisyti bendros tvarkos, bendrų taisyklių. Iš esmės juk viskas daroma vardan visų mūsų gerovės, o kaip kiekvienas mūsų tai interpretuoja – tokį rezultatą ir turime.

Šios dienos istorija – ne pasimėgavimas kito bėda, o bandymas prasibrauti iki žmonių sąmonės, atskleidžiant kitų skausmingų istorijų detales. Arba pasakojimas apie tai, kaip įstatymų ignoravimas 61 eurą per kelias akimirkas „išaugino“ iki 301.  Daugybę kartų rašėme apie atliekas, apie jų tvarkymą, apie rūšiavimą. Nuomonių šiuo klausimu pateikėme įvairių, tačiau gamtos teršėjų gretos ir žmonių ambicijų demonstravimas dėl demonstravimo situacijos beveik negerina.

Taškus sudėjo teismas

Po ilgų svarstymų, diskusijų, prašymų, raginimų, „kovų“ rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kad už atliekų išvežimą privalo mokėti absoliučiai visi rajono gyventojai, faktiškai gyvenantys čia, o ne tik deklaravę gyvenamąją vietą. Tam į pagalbą buvo pasitelktos seniūnijos. Realiai šiuos sprendimus ėmėsi vykdyti administruojanti įmonė UAB „Kompata“, kuriai vadovauja Vytautas Čepulėnas. „Iki šios dienos rajone turime 75 gyventojus, kurie geranoriškai raginami kategoriškai atsisako sudaryti vadinamąsias standartines sutartis ir mokėti už atliekas. Tokie gyventojai, mokėdami tarybos patvirtintą sumą, atliekas gali mesti į bet kurį rajono viešojoje erdvėje pastatytą konteinerį. Tačiau tokių „klientų“ pasiteisinimas visų vienodas – rūšiuoju – atliekų neturiu. Tai neįmanoma. Labai nesmagu apie tai kalbėti, tačiau šiandien štai jau turime vieną atvejį, kai net ir labai to nenorint, buvo kreiptasi į teismą. Viena gyventoja kategoriškai nesutiko sudaryti sutarties ir mokėti savivaldybės nustatytos sumos, kuri nustatoma apskaičiavus metinę vieno gyventojo atliekų sukaupimo normą  Nuo 2013 m. jai buvo skambinta begalę kartų, išsiųsta 12  registruotų laiškų, raginančių tai padaryti. Tačiau reakcijos – jokios. Ji buvo skolinga 61 eurą. Teismas priėmė sprendimą, kad moteris buvo neteisi, nevykdydama įpareigojimų ir dabar ji turės padengti tą skolą bei teismo išlaidas. Suma „išaugo“ iki 301 euro. Negana to. Ji ir toliau nemokėjo ir nemoka mėnesinių įmokų. Suma – jau 27 eurai. Na, gal mokės didesnėmis dalimis. Tai gana nemaloni situacija ir mes nesame suinteresuoti teisingumą vykdyti teismo keliu, todėl vis geranoriškai prašome gyventojų būti sąmoningais ir nedaryti tokių klaidų. Sutarties sudarymo vengimas problemos neišspręs, o tik ją padidins. Neturėtų atsipalaiduoti ir tie gyventojai, kurie vis nesiliauja gudravę. Tarkim, Vidiškėse, Sodų gatvėje, šeima moka už vienam gyventojui nustatytą normą, o seniūnijos duomenimis, faktiškai ten gyvena septyni. Kazitiškyje tokios pačios problemos. Po truputį viską suderinsime ir sutvarkysime. Už atliekas privalo mokėti kiekvienas rajone gyvenantis pilietis“, – sako V. Čepulėnas.

Pasidomėjome V. Čepulėno, ar nebūtų teisingiau sverti atliekas. Juk yra savivaldybių, kurios sveria kiekvieną konteinerį, nuskanuodami ant jo uždėtą barkodą, o tada sistema apskaičiuoja mokėtiną sumą. „Kad ir kaip patraukliai tai beskambėtų, tačiau net ir šiuo atveju problemos neišvengiamos. Patirtimi pasidalijo kitų Lietuvos miestų atliekų tvarkytojai. Deja, ji nėra džiuginanti ir ši metodika turi labai neigiamą pusę. Pradėjus sverti atliekas, vėl prasidėjo gudravimai. Žmonės atliekas neša ne į savo konteinerius, kuriuos sveria, o vėl užvertė jomis miškus“, – sako UAB „Kompata“ vadovas.

Apie protinguosius ir „kitus“

Išanalizavus gyventojų nuomones apie atliekų rūšiavimą, susidaro nuomonė, kad Ignalinos žemių bendruomenėje žmones galima skirstyti į tris esmines grupes. Viena jų – protingieji. Jie viską supranta, viską apsvarsto, drausmingai vykdo įsipareigojimus sau, savo valstybei, gamtai ir visai žmonijai. Antroji – protingieji ,maištautojai. Jie lygiai taip pat viską supranta, tačiau aukščiau visko keldami savo ambicijas, ne visada elgiasi protingai. Jų maištą dažniausiai išprovokuoja ta trečioji – „kitų“ grupė. Tie „kiti“, atrodo, absoliučiai nesuvokia juos supančio pasaulio. Tad tikėtis, kad tie „kiti“ suvoks, kad reikia rūšiuoti atliekas, negalima jų užkasinėti kur papuolė, mėtyti pakelėse ir pamiškėse, jas reikia nešti į konteinerius bei dar už tai susimokėti – mažų mažiausiai yra naivu. Būtent tai ir erzina eilinius rajono gyventojus.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here