Skip to content

Laiškas sau – į XXI amžiaus vidurį (1)

MI informacija

Vyko tarptautinio jaunimo epistolinio rašinio konkurso rajono turas. Moksleiviai, kuriems dabar 12–15 metų, rašė laiškus sau į XXI a. vidurį, kai jiems bus po 45-erius. Komisija geriausiais laiškų autoriais išrinko Didžiasalio pasakoriaus Algirdo Pauliukėno, daugėliškietės Eduardos Kazakevičiūtės ir ignaliniečio Mato Kovalevskio laiškus. Įdomu, kaip šiandieniniai moksleiviai įsivaizduoja save ateityje. Keletą laiškų spausdinsime. Šiandien spausdiname A. Pauliukėno laišką.

Mielas Algirdai,

Prisiminiau, kad tau neseniai sukako keturiasdešimt penkeri. Noriu tave pasveikinti su jubiliejumi ir palinkėti laimės ir sėkmės, kurios tau nestinga, bet ir niekada nebūna per daug.

Džiaugiuosi, kad gyveni čia, Lietuvoje, neišvykai ieškoti laimės į svetimus kraštus su kitais tūkstančiais lietuvių, neieškojai lengviau uždirbamų pinigų, nepasirinkai Anglijos, Norvegijos ar Suomijos, o likai gyventi savo Tėvynėje.

Esi protingas žmogus, pažįsti darbą, žinai, kaip sunku uždirbti kiekvieną duonos kąsnį. Niekada neišmesi į šiukšlinę duonos, kaip padaro daugelis žmonių, pakelsi nuo žemės nukritusį gabalėlį, nes žinai, kiek reikia atlikti darbų, kad duona atsidurtų ant tavo stalo. Ir kokį kelią turi nueiti mažas grūdelis, kad iš jo būtų iškepta duona. Dauguma žmonių to nežino, o tu žinai, nes pats paruoši žemę, pasėji grūdus, juos prižiūri ir iškuli, o po to sumali. Tai ilgas, senąsias tradicijas turintis duonos kelias.

Žinau, kad tu mažai eini į parduotuvę, be kurios dauguma žmonių negalėtų pragyventi nė dienos. Perki tik būtiniausius dalykus, kaip druska, cukrus, nes kitus produktus įsigyji savo darbu. Valgai šviežią duoną, keptą triušį su morkomis, nė kiek nekainuojantį pieną, sūrį, varškę ir daug kitų naminių produktų. Ant jų gali drąsiai lipdyti ekologiškus ženklus, nes tu pats juos pagaminai.

Dabar mažai vaikų ir net suaugusiųjų žino, kaip iš kiaušinio išsirita mažas, bejėgis viščiukas, kuris po kelių mėnesių tampa vištaite, o dar po poros – dedekle višta, kuri deda kiaušinius ir peri kitus mažus, mielus viščiukus. O argi neįdomu, kaip gimsta triušiukai? Ryte randi didelę, judančią pūkų krūvą, kurioje kruta dar akli mažiukai, kurie po pusmečio taps suaugusiais triušiais.

Didžiąją dalį dienos tu praleidi gamtoje. Esi ne tik sveikas, bet ir daug išmanantis. Tau paprasta nueiti į laukus prisirinkti vaistažolių. Žinai, kad čiobrelius reikia gerti nuo kosulio, liepžiedžiai mažina temperatūrą, o įsipjovus pirštą reikia ieškoti kraujažolės.

Tu pažįsti daugumą gyvūnų iš jų pėdsakų ar paukščius iš nuostabių balsų. Tu žinai, kad prie namų esančiame gandralizdyje jau išsiperėjo gandriukai, kad vakare gražiausiai čiulba lakštingala, o pavasario pradžią paskelbia artojo draugas vyturys. Tu gali net prižiūrėti iš lizdo iškritusį gandriuką, auginti mažą, bejėgį, be tėvų likusį kiškutį ir paaugusį paleisti į laisvę, ištraukti iš krosnies pro kaminą įkritusį varnėną. Mažai kas žino, kokie aštrūs yra jo nagai, o tu žinai. Žinai daug daugiau negu kokie nors miestiečiai. Gali išvardinti dešimtis paukščių ir gyvūnų, nes tu juos pažįsti, jie gyvena šalia tavęs ir ateina į tavo daržą paragauti morkų, kopūstų ar burokėlių. Girdėjau, kad labai mėgsti grybauti. Žinai, kad vasaros pradžioje pirmosios išdygsta voveraitės, eglyne auga baravykai, o drebulyne reikia ieškoti raudonikių. Gali pasakyti, kur šiais metais rinkti mėlynes, bruknes ar žemuoges. Gerai dar tai, kad gali numanyti, ar šiąnakt bus šalna, nes nurimo vėjas ir giedras dangus, o pažvelgęs į grėsmingai mėlynuojantį dangų žinai, kad bus lietaus. Tau nėra būtina klausyti meteorologų, be kurių miestietis nežino, ar einant į darbą reikia pasiimti skėtį.

Nesvarbu, kiek tau metų – vienuolika ar keturiasdešimt penkeri – tu vis tiek esi sąžiningas, doras, gamtą mylintis žmogus, kuris be reikalo nenulauš medžio šakos, nenuskins gėlės žiedo, neišdraskys paukščio lizdelio. Tu esi tas žmogus, kuris pasirinko nelengvą darbą – dirbti žemę, gyventi kaime. Galbūt tu nesi toks turtingas, kaip daugelis lietuvių, bet esi laimingas ir gali tuo didžiuotis.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here