Skip to content

Viskas apie dūmų detektorius

MI informacija

Šiemet šalyje jau kilo daugiau nei 600 gaisrų. Juose žuvo 29 žmonės, pernai per tą patį laiką žuvo 13. Po pražūtingo gaisro Šiauliuose, nusinešusio trijų vaikų gyvybes, bei gaisro Anykščių r. Svėdasų girininkijoje, žuvo 3 vyrai. Ignalinos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai sulaukia nemažai žmonių klausimų, kur galima įsigyti autonominius dūmų detektorius, kurie geresni, ar patys ugniagesiai gelbėtojai jų nedalija ir pan.

Dūmų detektorius ir jo paskirtis?

Autonominis dūmų detektorius – tai akumuliatorinis detektorius, naudojamas gyvenamajame sektoriuje: daugiabučių gyvenamųjų namų patalpose, vienbučių ar dvibučių gyvenamųjų namų patalpose, statybiniuose vagonėliuose, poilsio paskirties patalpose (kempinguose, vasarnamiuose ir pan.). Tai būtinas įrenginys kiekvieno piliečio namuose. Dauguma gaisrų kyla naktimis, žmogui miegant. Dūmų detektorius sureaguoja net ir labai mažam kiekiui dūmų esant patalpoje, jis pradeda skleisti garsinį signalą. Autonominis dūmų detektorius  skirtas tam, kad praneštų apie kilusią nelaimę ir žmonės spėtų laiku evakuotis. Gaisro atveju pirmiausia uždūminamos patalpos. Apsvaigimas nuo dūmų – dažniausia mirties priežastis, o terminis poveikis padaromas tiktai po to. Tad į pirminį gaisro rezultatą – dūmus – ir reaguoja detektorius, sukeldamas čaižų pavojaus signalą, kurio garsas yra apie 85–90 decibelų. Toks signalas pažadintų iš miego ir žmogus nespėtų apsinuodyti smalkėmis, galėtų saugiai evakuotis ir suskubti gesinti gaisrą. Pirmosios gaisro minutės visada yra lemiamos.

Detektorių įrengimas ir priežiūra

Maksimalus vieno autonominio dūmų detektoriaus saugomas plotas nustatomas pagal gamintojo reikalavimus, tačiau jis turi būti ne didesnis kaip 60 m2. Patalpoje turi būti įrengiamas ne mažiau kaip vienas autonominis dūmų detektorius. Koridoriuje, jei jis ilgesnis kaip 12 m, turi būti įrengti ne mažiau kaip du detektoriai (abiejuose koridoriaus galuose). Autonominis dūmų detektorius turi būti montuojamas patalpos centre ant lubų arba kuo arčiau centro, bet ne arčiau kaip 20 cm nuo sienų. Nesant techninės galimybės įrengti autonominius dūmų detektorius ant lubų, juos galima tvirtinti prie sienos 10–15 cm atstumu nuo lubų, bet ne arčiau kaip 20 cm nuo sienų kampo. Jei patalpoje lubos yra nuožulnios arba stogas dvišlaitis, autonominiai dūmų detektoriai įrengiami ne toliau kaip 0,9 m nuo aukščiausio lubų (pastogės) taško. Patalpose, kuriose išsiskiria degimo produktų dalelių, (garažai ar remonto dirbtuvės) autonominius dūmų detektorius reikia įrengti šešių metrų atstumu, o nesant tokios galimybės – kuo toliau nuo minėtų dalelių šaltinių.  Nerekomenduojama detektorių tvirtinti virš dujinių ir elektrinių viryklių, prie židinių, vandens ir oro šildytuvų. Bent sykį per savaitę dūmų detektorius reikia patikrinti, ar jie veikia. Tam yra sukurtas specialus detektoriaus bandymo režimas. Tikrinant tereikia paspausti mygtuką, ir jei maždaug po 5–10 sek. pasigirsta garsinis detektoriaus signalas, vadinasi, detektorius veikia gerai. Be to, būtina nepamiršti ir kasmet pakeisti detektoriaus maitinimo elementų. Jie taip pat keičiami pasigirdus detektoriaus signalui (pypsint maždaug kartą per minutę), prieš tai įsitikinus, kad nėra kitų detektoriaus melagingo suveikimo priežasčių: patekusių smulkių vabzdžių, dulkių ar drėgmės. Autonominiai dūmų detektoriai neamžini, tad po 10-ties metų jį turėtumėte pakeisti. Tvarkingai eksploatuojamas dūmų detektorius – tikras namų sargas, kuris nieko nelaukęs įspės ar pažadins jus garsiniu signalu vos pajutęs savo veikimo zonoje atsiradusius dūmus.

PASTABA. Neteisingai pritvirtintas detektorius nesuveiks arba skleis melagingą pavojaus signalą.

Kur geriausia įrengti?

Ne vienas gyventojas apsirinka juos įrengdamas virtuvėje ir paskui nebeapsikenčia. Juk virtuvė ta vieta, kur kas nors prisvyla, rūksta, neretai joje ir rūkoma. Dūmų detektorius patariama įrengti miegamuosiuose, kur nors koridoriuose, vedančiuose į miegamuosius, žodžiu, arčiau tos vietos, kur žmonės miega,  taip pat gyvenamosiose palėpėse, mansardose, patalpose prie saunos ir pan.

Kiek kainuoja ir kur įsigyti dūmų detektorių?

Autonominių dūmų detektorių kaina svyruoja nuo 5 iki 10 eurų. Juos mūsų rajono žmonės gali įsigyti statybinių medžiagų parduotuvėse („Senukuose“, „Statybų take“ ir kt.). Detektorius galima įsigyti ir neišeinant iš namų, tai padaryti galima internetu, elektroninėse parduotuvėse.

Gyventojai savo saugumui gali įsigyti ne tik dūmų, bet ir autonominius anglies monoksido (smalkių) detektorius, nes būna atvejų, kai gaisro nėra, tačiau žmogus apsinuodija smalkėmis, kurios yra bekvapės. Šių detektorių kaina yra didesnė, ji svyruoja nuo 35 iki 70 eurų ir daugiau. Juos įsigyti galima taip pat internetu arba didesniuose miestuose, Ignalinoje, deja, jų nėra.

Norėdami išvengti skaudžių ugnies pasekmių, privalome naudotis aktyviomis gaisrinės saugos priemonėmis, mažinančiomis grėsmę žmonėms ir jų turtui.   Sakoma, kad įkyriai siūlomas daiktas ar prekė nustoja savo vertės, todėl manome, jog gyventojai turėtų nuspręsti patys, ar reikalingas jiems vos 10 eurų kainuojantis autonominis dūmų detektorius, kuris nelaimės atveju gali išgelbėti ne tik metų metais kauptą turtą, bet ir pačią brangiausią vertybę – žmogaus gyvybę. Senovės išmintis juk taip pat byloja „Saugus yra tas, kuris pats save saugo“.

Na o pabaigoje akivaizdus pavyzdys.

Sausio 26 d., apie 3 val. nakties, vienoje iš Molėtų r. Alantos miestelio gyvenamųjų sodybų kilo gaisras. Sodybos savininką pažadino antrajame pastato aukšte suveikęs autonominis dūmų detektorius. Laiptinėje jau buvo daug dūmų. Prasibrovęs pro juos, namo savininkas kambaryje išvydo rusenančias medines lubas. Pačiam užgesinti gaisro jau nepavyko. Jį likvidavo laiku iškviesti ugniagesiai gelbėtojai. Dėl dūmtraukio gedimo kilęs gaisras nežymiai apgadino kambarį bei ten buvusį turtą. Namo savininkas džiaugėsi laimingai pasibaigusiu gaisru ir dėkojo ugniagesiams bei dukrai, kuri jam parūpino autonominių dūmų detektorių.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje