Skip to content

Butelius ir skardines – ne į patvorį, o į taromatus

Nuo vasario 1 d. pradėjo veikti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Nuo šiol gyventojai, pirkdami metalinę, stiklinę ir plastikinę tarą, pažymėtą užstato ženklu, parduotuvėje paliks 10 ct vertės užstatą, kuris bus grąžinamas, kai pirkėjas priduos pakuotę. Tokiu pačiu principu šalyje veikia daugkartinių gėrimų pakuočių – stiklinių alaus ir giros butelių – sistema. Kita gyventojų laukianti naujovė  – modernūs taromatai, kuriais šios idėjos įgyvendintojai tikisi surinkti apie 85 proc. pakuočių. Išbandėme parduotuvėje IKI (šalia Laisvės aikštės) esantį taromatą drauge su parduotuvės administracija. Kaip viskas realiai veikia, pademonstravo apsaugos darbuotojas Edmundas Sketerskis.

Naujojoje užstato sistemoje dalyvauja silpnųjų alkoholinių bei gaiviųjų gėrimų pakuotės. Lietuvoje į rinką kasmet išleidžiama apie 600 mln. tokių pakuočių, iki šiol vos trečdalis jų buvo surenkama ir perdirbama. Tikimasi, kad pirmaisiais sistemos veikimo metais bus surinkta apie 60 proc. pakuočių, vėliau surenkama dar daugiau.

Vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema sėkmingai veikia Skandinavijos šalyse, Vokietijoje, Estijoje, Olandijoje, Kroatijoje, Islandijoje. Šių šalių patirtis rodo, kad užstato sistema yra viena efektyviausių priemonių, kovojant su aplinkos tarša – galima surinkti ir perdirbti daug daugiau pakuočių, kurios patenka į sąvartynus arba, dar blogiau, nugula pakelėse, miškuose, paežerėse. Be to, sistema prisideda prie visuomenės sąmoningumo didinimo, skatina tausoti gamtą.

Gyventojai užstato ženklu pažymėtas pakuotes galės priduoti parduotuvėse, kurių prekybinis plotas didesnis nei 300 m², ir kaimo parduotuvėse.

„Vasario 1-oji – tai simbolinė sistemos pradžios diena, kuriai atsakingai ruošėmės apie pusantrų metų. Iš viso Lietuvoje bus įrengta apie 1000 taromatų, pusę jų jau įdiegta. Prekybos vietose, kuriose taromatų nebus, pakuotės bus surenkamos rankiniu būdu. Naujuoju užstato ženklu pažymėtos pakuotės prekyboje pasirodys šiek tiek vėliau, kadangi nuo šiandien užstato ženklu pažymėtas pakuotes gamintojai ir importuotojai tik pradės tiekti. Bet jau nuo vasario 1 d. gyventojai į taromatus galės mesti stiklinius alaus ir giros butelius, pažymėtus daugkartinės užstato sistemos ženklu, kurie prekyboje jau seniai. Atnešus tarą, svarbu, kad ji būtų tvarkinga, nesulankstyta ir aiškiai matytųsi ženkliukai. Taromatas toks pats protingas, kaip ir pardavėjas. Jis išstums, t. y. nepriims netvarkingos pakuotės. Sudėję visą atneštą tarą, spustelkite žalią mygtuką ir jums išspausdins čekį, su kuriuo, nuėję prie kasos, galite išsigryninti pinigus arba apsipirkti toje konkrečioje parduotuvėje ir atsiskaityti čekiu“, –  aiškina apsaugos darbuotojas E. Sketerskis.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje