Skip to content

Ignalinos krašto muziejuje – olimpinio žiemos sporto istorija ir pasiekimai

Lina KOVALEVSKIENĖ (www.ignalina.lt)

Ignalina nuo seno garsėjo slidinėjimo tradicijomis, iš šio krašto kilo daug garsių slidininkų ir biatlonininkų. Vasario 12 d. Ignalinos krašto muziejuje atidaryta nauja ekspozicija „Olimpinis žiemos sportas Ignalinoje“. Informaciniuose stenduose pristatomi žymiausi krašto sportininkai ir jų pasiekimai, pasakojama Ignalinos sporto mokyklos, sporto bazės, vėliau – Lietuvos žiemos sporto centro istorija, taip pat eksponuojami sportininkų ir įstaigų  įvairių varžybų diplomai, garbės raštai, kiti apdovanojimai. Įdomios senosios nuotraukos nuo 1967-ųjų iki 1984 metų žiemos olimpinių žaidynių, įvairių respublikinių varžybų, taip pat olimpiečių startų.

Nauja ekspozicija džiaugėsi rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis, jo pavaduotojas Gintautas Kindurys, Lietuvos žiemos sporto direktorius Bronislavas Cicėnas, Ignalinos kultūros ir sporto centro  direktorius Darginas Mikėnas, buvę šių įstaigų vadovai Vytautas Švogžlys ir Anatolijus Kozlovas, kiti sporto bendruomenės atstovai. Renginyje dalyvavo A. Šalnos krikšto dukra Neringa Patiejūnaitė. Gaila, kad renginyje negalėjo dalyvauti į sporto olimpą sportininką išlydėjęs pirmasis biatlono treneris Eugenijus Ščekočichinas.

Atskiras stendas A. Šalnai

Daugiausia dėmesio skirta (atskiras stendas) visų laikų garsiausiam Ignalinos sportininkui, olimpinio aukso laimėtojui, dukart pasaulio čempionui biatlonininkui Algimantui Šalnai, kuris nuo 1991 m. gyvena JAV, vadovavo šios šalies  biatlono rinktinei, dabar ieško mokyklose gabių vaikų, norinčių tapti biatlonininkais, juos auklėja ir treniruoja. Tikimasi, kad ši ekspozicija susilauks didelio ignaliniečių ir miesto svečių susidomėjimo. Ji galės būti nuolat plečiama ir papildoma. Atliktas labai svarbus ir reikalingas darbas, siekiant parodyti, kuo Ignalina garsi ir kuo gali didžiuotis. Tai graži dovana miestui jo 150-ojo gimtadienio proga. 

Ekspoziciją pristačiusi muziejininkė Marija Kirkienė pasakojo, kad renkant medžiagą jai teko išklausyti daug įdomių prisiminimų. Prieš kelis mėnesius Ignalinoje lankėsi ir muziejuje gerą pusdienį praleido olimpinis čempionas A. Šalna. Jo teigimu, dabar, lyginant su jo jaunyste, Ignalinoje puikios sąlygos sportuoti, todėl jam visada smagu sekti jaunųjų sportininkų kelią.  

Sveikinimai, padėkos, prisiminimai

„Tokia ekspozicija Ignalinai, save vadinančiai žiemos sporto sostine, labai reikalinga. Ignalina turi vienintelį šalyje Žiemos sporto centrą, kuris, net ir tokiomis šiltomis žiemomis sudaro sąlygas profesionaliam sportui. Mes didžiuojamės, kad rajone gimė, Ignalinoje mokėsi ir treniravosi olimpinis čempionas A. Šalna. Jo asmenybė ir gyvenimas – gražus pavyzdys jaunimui, ką didelio ryžto, valios ir užsispyrimo dėka gali pasiekti paprastas provincijos vaikinukas…“, – pristatymo renginyje kalbėjo savivaldybės meras H. Šiaudinis. 

Savo prisiminimais apie A. Šalną pasidalijo Lietuvos žiemos sporto centro vadovas B. Cicėnas. „Su Algimantu buvome ir esame geri draugai, mus jungė bendri pomėgiai. Jaunystėje jį išmokiau vairuoti automobilį. Bendraujame elektroniniais laiškais, susiskambiname. Kai Algimantas būna Lietuvoje, visada aplanko, šiltai bendraujame. Jis domisi žiemos sporto centro veikla, visada mielai pataria, palaiko…“, – pasakojo B. Cicėnas. Juozas Repšys prisiminė A. Šalnos mokslo metus, įvairias juokingas situacijas. Viena jų tokia – jaunasis sportininkas nenorėjo praleisti pusbrolio vestuvių, todėl pradėjo blogai mokytis ir tuometinis mokyklos direktorius J. Repšys jo neišleido į svarbią sporto stovyklą SSRS rinktinėje…

Ignalina garsėjo tramplinu

Sporto istorija Ignalinoje rašoma nuo 1951 m. Pati gamta čia sukūrė tinkamą slidinėti reljefą. 1958-aisiais ignalinietis Bronius Šimkūnas ėmėsi iniciatyvos įkurti sporto bazę ir statyti trampliną Ignalinoje. Suradus gražią ir kalnuotą vietovę, sporto bazei vieta parinkta tarp stačių kalvų prie Žaliojo (Šiekščio) ežero. 1963 m. ant Vilkakalnio kalno pastatytas 50 m aukščio medinis tramplinas, tuomet buvęs pats aukščiausias Baltijos šalyse. Šuoliai nuo jo siekdavo iki 60 m. Garsusis, daugybę dalyvių ir žiūrovų į varžybas pritraukdavęs  tramplinas veikė 1962–1973 m. 1965-aisiais Ignalinoje surengtas pirmasis Lietuvos šuolių su slidėmis čempionatas.

Dėmesys kitiems olimpiečiams…

Muziejuje pristatytoje ekspozicijoje pasakojama apie visus garsiausius Ignalinos slidininkus, biatlonininkus. Tai Gintaras Jasinskas (gim. 1968 m.) – pirmasis Lietuvos olimpinės delegacijos vėliavnešys, dalyvavęs 1992 m. ir 1994 olimpiadose  Albervilyje ir Lilehameryje, Lietuvos slidinėjimo rinktinės vyr. trenerė Kazimiera Strolienė ir garsi biatlonininkė Diana Rasimovičiūtė-Bricė, dalyvavusios trejose olimpinėse žaidynėse, taip pat jaunesnės kartos atstovai: daugkartinis Lietuvos ir pasaulio  čempionas Tomas Kaukėnas, olimpinių žaidynių 2014 m. Sočyje (Rusija) dalyvis,  Karolis Zlatkauskas, startavęs 2006 m. olimpiadoje Turine (Italija), Mantas Strolia ir Modestas Vaičiulis  – dalyvavę 2010 m. Vankuverio (Kanada) Žiemos Olimpiadoje.

…Ir jaunimui

Ekspozicijoje užfiksuotos ir jauniausios Ignalinos žiemos sporto viltys. 2012 m. Austrijoje vykusiose pirmosiose jaunimo žiemos olimpinės žaidynėse Lietuvai atstovavo Gaudvilė Nalivaikaitė ir Arnoldas Mikelkevičius (delegacijai vadovavo olimpinė čempionė Vida Vencienė, kuri ir pati daug metų treniravosi Ignalinoje). 2016 m. vasario 12–21 d. Lilehameryje (Norvegijoje) vykstančiose jaunimo žiemos olimpinėse žaidynėse dalyvauja ir biatlonininkė, Ignalinos kultūros ir sporto centro auklėtinė Vitalija Kutkauskaitė. Tai mūsų stipriausioji žiemos sporto šakų atstovė iki 18 metų, Lietuvoje ir tarptautinėse varžybose pasiekusi aukštų rezultatų. Lilehameryje jai teks susigrumti su varžovėmis iš viso pasaulio.

Ekspozicijoje pristatomi ir daugybę puikių sportininkų išugdę Ignalinos treneriai: Aurimas Bučelis, Albertas Jakubauskas (A. Šalnos treneris  studijų Kaune laikotarpiu), Edvardas Magyla – pirmasis A. Šalnos slidinėjimo treneris Ignalinoje, Kazys Milašius, Jonas Paslauskas, Pranas Punelis, Edvardas Rasimovičius, Vilius Repšys, Kazimiera Strolienė, Aleksandras Ščekočichinas, Igoris Terentjevas, Dalia Vaičiulienė ir kt. Džiugu, kad ekspozicijoje skirta dėmesio ir Ignalinos miesto atsiradimo legendą iš žmonių lūpų užrašiusiam mokytojui ir aistringam keliautojui Liudui Alseikai. 1946–1948 m. jis dirbo Ignalinoje ir mokinius suburdavo aktyviai sportinei veiklai. Liudas Alseika dviračiu apkeliavo visą Lietuvą, Baltijos šalis, surengė pirmąjį lietuvių žygį iš Klaipėdos į Vladivostoką, kurio metu Rusijoje ir žuvo (partrenkė sunkvežimis).

J. Baltakio nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here