Skip to content

Kontrabandininkų užkulisiai: sąmoningumo ugdymas ir pilietinis švietimas

MI informacija

Galima tik pasvajoti  –  kada nors mes bent maža dalele pakylėsime iki, tarkim, suomių. Dauguma supranta, kad mūsų visuomenėje žiojėja didžiulė spraga, neleidžianti nemažai daliai (beje, įvairiuose sluoksniuose) tautiečių suvokti, kas yra valstybė ir jos valdymas, kas yra mokesčiai ir kaip jie turėtų būti sutvarkyti. Kitaip tariant, nesupranta ir nenori domėtis, iš kur viskas atsiranda ir kur tas viskas pasideda. Tačiau, net ir nelankę specialių kursų, puikiai išmano, kaip išvengti mokesčių ir „apgauti“ valstybę, t.y. savo artimus, draugus, kaimynus… ir svarbiausia – save. Juk nenoras domėtis veikiančia sistema neleidžia pačiam to suvokti. Kiek daug išduoda apie savo sąmoningumą ir pilietiškumą žmonės, tarkim, rūkantys kontrabandines cigaretes…

Gyventojų piktinimasis

Praėjusią savaitę į redakciją kreipėsi net dvi moterys (J.K., kita neprisistatė), kurios prašė paaiškinimo dėl policijos pareigūnų elgesio. Moterys piktinosi, esą nederamu apylinkės inspektorių elgesiu, kurie drįso paprašyti parodyti rūkomas cigaretes ir pakelį bei paskui dar prašė parodyti leidimą (vizą) vykti į kaimyninę Baltarusiją. Skambinusiųjų teigimu, tai – pažeidimas, nes juk galima laisvai turėti iki dviejų pakelių kontrabandinių cigarečių.

Pasak Utenos AVPK Ignalinos rajono PK Viešosios policijos skyriaus viršininko DonatoŠemeklio, dar nuo 2015 m. birželio įsigaliojo Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) pataisos, draudžiančios ne tik gabenti, prekiauti prekėmis be banderolių ar kitų specialių ženklų, bet ir jų įsigyti. Baudų neišvengs ir kontrabandinių cigarečių gabentojai, ir tokias cigaretes rūkantys asmenys. Taigi, bausti galima ir už vienos kontrabandinės cigaretės įsigijimą.

Baudos nemenkos

Visuomenė vis piktinosi, kad baudžiami turi būti ne tik platinantys, gabenantys kontrabandines cigaretes, tačiau ir jas rūkantys. Iki šiol administracinė atsakomybė už tokių prekių įsigijimą nebuvo taikoma, baudžiama buvo tik akcizais apmokestinamų prekių, išskyrus energinius produktus ir elektros energiją, laikymą, gabenimą, naudojimą, realizavimą ar prekybą. Praėjusių metų vasarą situacija pasikeitė – įsigaliojo ATPK pataisos. Šio kodekso 163.2 str. numato atsakomybę už nelegalių prekių įsigijimą, todėl suklusti turėtų ir kontrabandinių cigarečių rūkaliai – baudos nėra menkos. Priklausomai nuo to, kokia įsigytų nelegalių cigarečių vertė, baudos svyruoja nuo 28 iki 5792 eurų su šių prekių konfiskavimu.

Atsakys ir rūkantieji kontrabandines

Daugelis žmonių, kurie tiesiog rūko, o ne prekiauja ar gabena tokias cigaretes, nesijaučia kalti, darantys kažką blogo. Jie teisinasi, kad tai esą pigiau. Dabar yra aiškiai parodoma, jog tai darydami, jie pažeidžia įstatymus. Tai leidžia neužmerkti akių ir kitiems, nes aišku, kas yra norma, o kas ne, kas yra leistina, o kas draudžiama įstatymu. Pareigūnai, gavę bet kokios informacijos apie kontrabandines cigaretes: ar tai susijusios su jų platinimu, ar gabenimu, ar rūkymu – tikrins. Netylėti raginami ir žinantys, kad kontrabandines cigaretes rūko itin daug tam tikros vietovės ar namo gyventojų, kadangi tai gali reikšti, jog gali būti, kontrabandinėmis cigaretėmis ten ir prekiaujama.

ATPK pataisos yra ir savotiškas bandymas prisibelsti į paties žmogaus sąžinę. Dalis žmonių, perkanti kontrabandines cigaretes, toliau jas pirks ir galvos, kad viskas gerai, tačiau daliai žmonių turėtų pasidaryti gėda. Ir jei suveiks tokie savikontrolės mechanizmai, kad tai yra blogai, nepriimtina, gėda prieš draugus, nesmagu prieš kolegas darbe – gali būti taip, kad žmogus atsisakys tų kontrabandinių cigarečių. Taip, viena diena nieko nepakeis, prireiks daugelio metų, tačiau vien tai, kad kažkam rūkyti tokias cigaretes pasidarys gėda – yra gera pradžia.

Kodėl teksto pradžioje prisiminiau suomius?

Sunku mums suvokti, kad tai gali būti realu, tačiau:

1.Suomiai abejingi prabangai. Prabanga – tai rytietiškas viduramžių malonumas degeneratams. Tik jie gali norėti auksinio unitazo.

2.Suomiai įsitikinę, kad noras praturtėti kitų savo tautiečių sąskaita – tai neapykanta savo tautai.

3.Suomiai supranta, kad biudžetinių (žmonių) lėšų grobstymas – tai nesąmoninga neapykanta savo vaikams ir anūkams, nes tai jie ateityje vaikščios tais takais ir mokinsis tose mokyklose. Nekęsti savo vaikų ir anūkų gali tik moraliniai išsigimėliai.

4.Suomiai įsitikinę, kad vagis – visada bailys. Jį visada kamuoja demaskavimo ir atpildo baimė. Toks žmogus negali būti laisvas.

5.Suomiai įsitikinę, kad įtaisyti savo vaikus į „šiltą vietelę“ – reiškia jiems kenkti. Jeigu žmogus nesugeba pats užimti kažkokias pareigas, pasinaudodamas savo išsilavinimu ar reikiamomis savybėmis, tai jam bus blogai. Tik kvailiai gali „ruošti“ problemas savo vaikų ateičiai (Ričardas Mikalajūnas).

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here