Skip to content

Šeštadienį degė jau antra šią savaitę rajono bažnyčia

Šeštadienį, apie aštuntą vakare, telefono skambutis tiesiog pribloškė: „Dega Kazitiškio bažnyčia…“ Iš karto šios žinios net protas „nesuvirškino“. Kaip, vėl bažnyčia? Antra šią savaitę? Kažkokia mistika… 

Bendruoju pagalbos centro telefonu 112 apie gaisrą pranešta 19.08 val. Jau gaisravietėje šalia bažnyčios gyvenanti Aldona Šeduikienė tą vakarą MI pasakojo: „Aš dvi ar tris valandas iki dūmų proveržio bažnyčios bokšte, lauke vis jaučiau kažkokį keistą kvapą. Tarsi degtų kažkas. Dabar pavasaris, tad pagalvojau – degina žmonės šakas, lapus, tvarkosi. Apie septynias atėjo kaimynė, šiuo įtarimu pasidalijau su ja. Išėjom į lauką ir netrukus pamatėme dūmus, rūkstančius iš bažnyčios bokšto…“.

Ugniagesiai atvyko greitai. Priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos atlėkė iš Ignalinos, Visagino, informacija apie įvykį perduota Utenos apskrities greitosios medicinos pagalbos stočiai (greitukė atvyko ir budėjo, kol gaisras buvo visai užgesintas).

…Bažnyčios viduje liepsnų jau nėra, vien degėsių smarvė, dūmų užuolaida, tamsa. Įjungia prožektorius. Ugniagesiai  motoriniais pjūklais pjausto grindis po altoriumi, gabalus neša lauk ir ten juos laisto vandeniu. Kai gaisras jau numalšintas, bažnyčios klebonas kun. Sigitas Grigas į bendruomenės namus neša šventas knygas, monstranciją, kitus Mišių reikmenis. Vyrai atneša ąžuolinį, beveik žmogaus ūgio Nukryžiuotąjį. Klausiu, ar nesudegė kas nors vertingo. Patvirtina, kad ne, tik kai kurios knygos šiek tiek aplietos vandeniu.

Ugniagesių informacijoje apie gaisrą rašoma: „Sudegė naujas altorius (tiksliau, sudegė Dievo stalas ir grindys po juo, visa kita tik aprūko – aut.), išdegė ir išardyta 42 m² medinių grindų. Patalpos ir kultūros paveldas stipriai aprūko. Paremtos seno altoriaus kolonos. Teritorija aptverta, nakties metu pastatą saugojo policijos ekipažas, vietoje budėjo viena gaisrinė autocisterna“.

Visus vėl kankina klausimas dėl gaisro priežasties. Ji nenustatyta dar Ceikiniuose, tad apie Kazitiškį juolab per anksti ką nors kalbėti. Vyksta tyrimas. Internete jau peršama mintis apie padegimus – ir Ceikiniuose, ir Kazitiškyje. Po antrojo gaisro daugelis rajono žmonių taip pat linksta link šios versijos. Priešgaisrinės apsaugos specialistai apie tai nešneka. Ieško priežasčių kitur.  Kadangi gaisras kilo būtent prie altoriaus, įtariama, kad jį įplieksti galėjo palikta žvakė. Paskutinės Mišios buvo prieš dvi paras – ketvirtadienį, tądien laidojo žmogų. Vienaip galvojant, nesitiki, kad žvakė degė dvi paras ir tik po to įskėlė gaisrą, kitaip mąstant, teoriškai viskas įmanoma. Žmonės mąsto, kad tą ketvirtadienį, po laidotuvių, iš kapinių grįžę vyrai į bažnyčią dar užvežė vėliavas, vaikščiojo joje ne vienas, tad negi nepamatė paliktos degančios žvakės?..

Kas toliau? Vakar Kazitiškio seniūnas Drąsutis Jelinskas MI sakė: „Kai tik ugniagesiai baigs tyrimus, nuo trečiadienio pradėsime plauti, valyti, šluoti bažnyčią. Gal sutvarkysime vieną kurį šoninį altorių, kad galima būtų Mišias aukoti. Reikės atstatyti altorių, aprūkusioms sienoms vien plovimo gali neužtekti, gal reikės dažyti viską iš naujo. O kaip pasiekti bažnyčios skliautus? Bet mūsų seneliai daugiau nei prieš šimtmetį bažnyčią pastatė, tai negi dabar mes nesusitvarkysime po šios nelaimės…“.

Dabartinė Kazitiškio Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia pastatyta 1906–1908 m. Ją 1909 m. konsekravo Žemaičių vyskupas Gasparas Cirtautas. 1920 m. bažnyčia atsidūrė Lenkijos okupuotoje teritorijoje. 1925 m. įkurta parapija. 1934 m. suburtam lietuvių chorui okupacinė valdžia draudė repetuoti. Klebonas Vincas Bobinas (Kazitiškyje nuo 1928 m.) už lietuvišką veiklą nuteistas 5 m. kalėti.

Buvo ir bažnyčios priešistorė. Pirmąją medinę bažnyčią Kazitiškyje 1745 m. pastatė dvaro savininkai Belikovičiai ir pakvietė vienuolius unitus. Vienuolynas ir bažnyčia 1834 m. uždaryti, įrengta stačiatikių cerkvė. Vyskupas Motiejus Valančius paragino Salako kleboną Kazitiškyje pastatyti koplyčią. Ji pastatyta 1860–1862 m., bet 1864 m. Rusijos valdžios uždaryta. Į Kazitiškį 1905 m. paskirtas kunigas Jonas Rimkūnas iš senosios bažnyčios pastatė kleboniją. Viename jos gale įrengė altorių ir pradėjo laikyti pamaldas. Kitais metais pradėta mūryti nauja bažnyčia.

Išsamiai su Kazitiškio dvaro, miestelio ir bažnyčios istorija galite susipažinti dabar spausdinamo R. Matkevičiaus dvarų ciklo rašinyje. 

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje