Nuo balandžio 1 d. iki gegužės 31 d. priimamos paraiškos pagal priemonę „Ūkio ir verslo plėtra“, iš viso priemonei skirti 4 mln. eurų. „Supaprastinome taisykles, kad kuo daugiau smulkių ūkių turėtų galimybę gauti paramą, mūsų tikslas padėti ūkininkams, už šias lėšas jie gali nusipirkti modernesnę įrangą, rekonstruoti pastatus, vienas paramos gavėjas gali gauti iki 15 tūkst. eurų paramos“, – teigia žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.
Žemės ūkio ministro 2016 m. balandžio 8 d. įsakymu Nr. 3D-193 buvo pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos srities „Parama smulkiesiems ūkiams“ įgyvendinimo taisyklės, taikomos nuo 2016 m., kuriose buvo supaprastintas verslo planas. Pareiškėjai gali pildyti tiek galiojusią iki šio įsakymo įsigaliojimo verslo plano formą, arba šiuo įsakymu pakeistą, supaprastintą verslo plano formą.
Parama yra teikiama tik veikiantiems ūkiams, kurių ūkio ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte, paraiškos teikimo momentu yra ne mažesnis kaip 4000 eurų ir ne didesnis kaip 7999 eurų. Pagal šią veiklą remiama žemės ūkio produktų gamyba, prekinių žemės ūkio produktų (pagamintų ar išaugintų valdoje) apdorojimas, perdirbimas ir tiekimas rinkai. Remiami specializuoti ir mišrieji ūkiai.
Paramos suma vienam paramos gavėjui – 15 tūkst. Eur, kompensuojant 100 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Pažymime kad nuo 2016 m. ši paramos suma bus išmokama dviem dalinėmis išmokomis. Pirmoji išmokos dalis, sudaranti net 80 proc. visos išmokos sumos, paramos gavėjui išmokama pasirašius paramos sutartį ir tai labai palengvina projekto finansavimo galimybes, likusi 20 proc. paramos sumos dalis bus išmokėta tinkamai įgyvendinus projektą.
Parama gali būti skiriama naujai žemės ūkio technikai ir įrangai (pvz., melžimo, pieno perdirbimo ir kita gyvulininkystės ūkiams reikalinga įranga), įrenginiams, transporto priemonėms įsigyti, gamybinių naujų pastatų ir (arba) statinių statybai, rekonstrukcijai ar kapitaliniam remontui, statybinių medžiagų įsigijimui, infrastruktūrai ūkininko valdoje sutvarkyti, ūkiniams gyvūnams įsigyti, daugiamečiams augalams įsigyti ir jų sodinimo paslaugoms kompensuoti. Taip pat finansuojamos bendrosios išlaidos (verslo plano parengimas, viešinimo išlaidos).
Nustatytas ir nedidelis projektų atrankos pereinamasis balas, t. y. 35 balai. Balai skiriami, jei kuriamas specializuotas gyvulininkystės, daržininkystės, uogininkystės, sodininkystės arba mišrusis ūkis, pareiškėjams, kurių ūkis smulkesnis, jaunesniems pareiškėjams, ūkininkaujantiems vietovėse, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių, kooperatyvų nariams bei pareiškėjams, kurie numato didesnę savo ūkio plėtrą.
Pažymėtina, kad pareiškėjams nėra nustatytas privalomas reikalavimas tvarkyti buhalterinės apskaitos taikant dvejybinę apskaitos sistemą, t. y. pareiškėjai galės buhalterinę apskaitą tvarkyti ir supaprastinta tvarka. Taip pat yra parengta automatizuota verslo plano forma, kuri palengvina verslo plano parengimą.
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!